Pentagon’un Verilerini Kâr İçin Çıkaran Aile


İkisi öğle yemeğine otururken, Botha Posey’e Newport Aeronautical’ın tedarik etmesi için teknik veriler ve kılavuzlardan oluşan bir alışveriş listesi verdi. Güney Afrika, nihayetinde, C-130 nakliye uçağı için güç üniteleri ve eski bir favori General Electric jet motorları da dahil olmak üzere bir dizi bileşenle ilgili belgeler sipariş edecekti. Özellikle Güney Afrika gibi parya bir ülkeye ihracatı sıkı bir şekilde kontrol edilen teknoloji, silahlar ve bilgilerden bazıları ABD Mühimmat Listesi’ndeydi.

Posey daha sonra ara şirketler aracılığıyla Güney Afrika ordusuyla uğraşmakta ısrar etti. “Yüzey seviyesinde kimseyle uğraşamam. İncelemeden korunmak için yeraltında kalmam gerekiyor,” dedi Botha’ya. Botha, “incelemeden korunmak” ile ne demek istediğini sorduğunda Posey, “Biliyorsunuz, FBI’ın incelemesinden korunuyor” diye yanıtladı.

Bunun için çok geçti. FBI her şeyi duymuş ve izlemişti.

Ibbotson, Posey Roberta’ya anlaşmanın Newport Aeronautical’a 98.000 $ (bugün yaklaşık 260.000 $’a eşdeğer) yapmak için olduğunu söylediğinde dinliyordu ve Posey, İngiliz doğumlu bir havacılık danışmanı olan Edward James Bush’a kuryelik yapmak üzere ip attığında dinliyordu. kılavuzları ve daha sonra gelirleri Kanada banka hesabı aracılığıyla aklamaktadır. Bush daha sonra, ikisinin zaten birlikte çalıştığını söyledi. Bir yıl önce, Posey ona İran’ın hava kuvvetlerine yönelik F-4 ve F-5 avcı uçakları için teknik kılavuzlar sağlamıştı.

1987 yılının Şubat ayının başlarında, bir FBI ajanı ekibi, Güney Afrika belgelerini basmak ve paketlemek için çabalarken Posey ve Bush’u takip etti. Bush, Posey’den Arjantin Hava Kuvvetleri için uzay ve füze sistemleriyle ilgili diğer bazı teknik kılavuzları bırakmasını istediği Arjantin üzerinden Güney Afrika’ya seyahat etmeyi planladı.

Adamlar Newport Aeronautical’ın ofisinde belgeleri düzenleyip paketlerken, FBI ofis hatasını dinledi. “Bu sadece rutin bir iş değil. Ibbotson’a göre Bush, ihracat yasalarını ihlal ediyorsunuz” dedi. “Lanet olası A,” diye yanıtladı Posey ve o ve Bush planlarına devam ettiler.

7 Şubat öğleden sonra Bush, yolculuğu için üç beyaz kutuyu ve mavi bir bavulu kontrol etti ve Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndaki biniş alanına girdi. Orada FBI ve ABD Gümrük Servisi ajanları tarafından tutuklandı. Aynı zamanda, Costa Mesa’da FBI, Newport Havacılık ofisine ve Posey’nin evine baskın düzenledi. Posey, Roberta ve 2 yaşındaki oğulları eve döndüklerinde, işaretsiz FBI araçları ve Posey’nin Van Vuuring ile iletişim kurmak için kullandığı sözlük kod kitabı da dahil olmak üzere eşyalarının arasında gezinen bir düzineden fazla ajan buldular.

Posey’in aynı zamanda bir Newport Aeronautical çalışanı olan kardeşi Robert, muhabirlerin sorularını şakacı bir şekilde yöneltti. “Gerçekten bir şey saklamaya çalışmıyoruz” dedi. Los Angeles zamanları. “Silah veya füze gönderiyor olsaydık, bu bir şey olurdu, ama bunlar kitap!”

Mart ayında yapılan açıklamaya göre Los Angeles zamanlarıPosey, Apartheid Karşıtı Yasa kapsamında suçlanan ilk kişi oldu. O da, Bush gibi, Silah İhracatı Kontrol Yasasını ihlal etmek için komplo kurmakla suçlandı. Güney Afrika deniz ataşesi Vorster, iddianamede adı geçiyor (ancak suçlanmadı) ve bildirildiğine göre ülkeyi aceleyle terk etti. E-posta yoluyla Güney Afrika’da emekli olan Vorster, WIRED’e şunları söyledi: “Bu beylerle hiçbir kişisel temasım olmadı ve kesinlikle onlarla hiç tanışmadım.” Bush, Silah İhracatı Kontrol Yasasını ihlal etmekten suçlu bulundu ve FBI ile işbirliği yaptı. Ancak Posey, mahkemedeki gününü istedi.Source link