Oyun Siber Saldırıları Geçen Yılda %167 Arttı


Siber güvenlik firması Akamai tarafından yapılan araştırma, oyun sektöründeki siber saldırıların son bir yılda %167 arttığını gösteriyor.

Gaming Respawned başlıklı rapor, ABD’nin saldırganlar için ana hedef olduğunu, ardından diğer Avrupa ve Asya ülkelerinin yanı sıra İsviçre, Hindistan, Japonya ve İngiltere’nin izlediğini buldu.

Raporda ayrıca, oyun sektörünün dünya çapında dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarından en çok etkilenen sektör olduğu iddia edildi. Akamai, sektörün dünya çapındaki DDoS trafiğinin %35’ini oluşturduğunu tahmin ediyor.

Akamai’nin medya ve eğlence sektörlerindeki kıdemli stratejisti Jonathan Singer, “oyun etkinliği arttıkça ve geliştikçe, siber saldırılarla onu bozmanın değeri de artıyor” dedi.

“Siber suçlular genellikle canlı hizmetleri bozar ve oyun varlıklarını çalmak için kimlik bilgilerini kullanır. Ayrıca, endüstrinin buluta genişlemesiyle birlikte, kötü aktörler için ana hedef olan yeni oyuncular getirerek saldırganlar için yeni tehdit yüzeyleri açıldı.”

Akamai, son raporlarından bu yana temel eğilimleri ortaya çıkardı.

Bu eğilimlerden biri, COVID-19 kilitlenmelerinin ve sosyal mesafenin oyun oynamaya verdiği destekten sonra endüstrinin yavaşlama belirtisi göstermemesiyle ilgilidir.

Bir başka eğilim de, siber suçluların, web uygulaması saldırılarının geçen yıl iki katından fazla artmasıyla oyunculara ve oyun platformlarına yönelik saldırıları hedeflemeye devam etmesidir. Bu saldırılar üç temel saldırı vektörünü tehlikeye atar: LFI, SQLi ve XSS. Fidye yazılımı ve DDoS büyük tehditler olmaya devam ediyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, belki de oyun endüstrisinin genel saldırı yüzeyi, bulut oyunlarının devam eden büyümesiyle birlikte büyüyor gibi görünüyor.

Oyunlar içindeki mikro işlemler, oyuncuların harcama gücünden ve sanal varlıkların değiştirilebilir doğasından yararlanabilen suçlular için büyük bir çekiciliği temsil ediyor.

“Siber suçlular, oyun oynamanın bir değeri olduğunu biliyorlar ve onu elde etmenin veya sanal fon akışını kullanmanın yollarını bulmaya devam edecekler.”Source link