Amazon’un Halka Kameralarının Sizin Hakkınızda Topladığı Tüm Veriler


Duke Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde mahremiyet ve etik üzerine odaklanan kıdemli bir öğretim üyesi olan Jolynn Dellinger, biri sokaktayken ses kaydetmenin mahremiyet için “ciddi bir sorun” olduğunu ve insanların davranışlarını değiştirebileceğini söylüyor. Dellinger, “Kamusal alanda bile bir belirsizlik duygusuyla çalışıyoruz” diyor. “Günlük hayatın gözetimini, ne bizim beklenen görüşlerimizle ne de toplum için gerçekten en iyi olanla tutarlı olmayan bir şekilde artırma tehlikesiyle karşı karşıyayız.” Ekim 2021’de bir İngiliz kadın, komşusunun evini ve bahçesine bakan Ring kameralarının veri yasalarını çiğnediğini söyleyen bir davayı kazandı.

Ring’in gizlilik politikası, abonelerin videolarını, 180 günlük video ve ses kaydı arşivi sağlayan ücretli bir hizmet olan Ring Protect Planına kaydedebileceğini söylüyor. Şirket, insanların videoları silmek için hizmete giriş yapabileceğini, ancak şirketin sonuçta onları yine de tutabileceğini söylüyor. Gizlilik politikası, “Silinen İçerik ve Ring Protect Kayıtları, belirli yasal yükümlülüklere uymak için Ring tarafından saklanabilir ve geçerli bir mahkeme kararı olmadan geri alınamaz” diyor. Ring sözcüsü Sarah Rall, şirketin gizlilik politikası kapsamında olmayan özellikler eklemesi veya kullanım durumları kullanması durumunda bunun geçerli olabileceğini söyledi. Rall, “Gerektiğinde ek bildirimde bulunacak veya izin alacağız” diyor.

Ring aynı zamanda Neighbours uygulamasıyla paylaşılan videoları da tutabilir; bu uygulama, insanların ve kolluk kuvvetlerinin “suçlar” hakkında uyarıları paylaşabileceği ve evlerde neler olup bittiğine dair videolarını yayınlayabileceği bir uygulamadır. (İnsanların ne yayınlamasına izin verildiğine dair kurallar vardır.)

Ring’in gizlilik politikası ve hizmet şartları, topladığı tüm bu bilgileri çeşitli şekillerde kullanmasına izin verir. Ring’in sağladığı hizmeti geliştirmek ve dolandırıcılığa karşı korumaktan tüketici araştırması yürütmeye ve yasal gerekliliklere uymaya kadar şirketin verilerinizi kullanabileceği 14 yolu listeler. Gizlilik politikası, belirsiz bir ifadeyi içerir: “Sizin hakkında topladığımız kişisel bilgileri, toplama sırasında özel bildirimde bulunduğumuz diğer şekillerde de kullanabilir ve geçerli yasaların gerektirmesi durumunda onayınızı alabiliriz.”

Ring’in gizlilik politikaları, cihazlarını satın alanlar için geçerli olsa da, görüntü veya sese yakalanan kişilerin bunları kabul etme şansı yoktur. Rall, “Gizlilik, güvenlik ve müşteri denetimi Ring’in temelidir ve müşterilerimizin kişisel ve hesap bilgilerinin korunmasını ciddiye alıyoruz” diyor.

Sonuç olarak, fikri mülkiyete sahipken, Ring’e paylaştığınız “içeriği” (ses ve video dahil) kontrol etme izni vermeyi kabul edersiniz. Şirketin hizmet şartları, Komşular veya başka bir yerde çevrimiçi olarak paylaştığınız içeriği depolamak, kullanmak, kopyalamak veya değiştirmek için ona “sınırsız, geri alınamaz, ücretsiz ve telif ücretsiz, kalıcı, dünya çapında bir hak” verdiğinizi belirtir. (Ses kaydı Ring’in ayarlarından kapatılabilir.)

Mozilla’nın Ürünlerin gizliliğini ve güvenliğini değerlendiren Gizlilik Dahil Değildir baş araştırmacısı Jen Caltrider, “Geçen yıl bir güvenlik kamerası satın almak için dışarı çıktığımda, yalnızca yerel depolama yapanları aradım” diyor. Caltrider, insanların verilerini mümkün olduğu kadar çok kontrol altında tutmaları ve gerekmedikçe dosyaları bulutta saklamamaları gerektiğini söylüyor. “Kontrol edemediğim bu verilere sahip hiçbir şirket istemiyorum. Onu kontrol edebilmek istiyorum.”

Ring Polisle Nasıl Çalışır?

Ring’in hem ABD’de hem de Birleşik Krallık’ta polis güçleriyle yaptığı anlaşmalar tartışmalı oldu. Şirket yıllardır kolluk kuvvetleriyle ortaklık kurarak, onlara sakinlere verilebilecek kameralar ve kapı zilleri sağladı. 2021’in başında Ring, 2.000’den fazla ABD kolluk kuvveti ve itfaiye teşkilatıyla ortaklık kurmuştu. Belgeler, Ring’in ortak olduğu polis departmanlarının genel mesajlaşmalarını da nasıl kontrol ettiğini gösteriyor. Guariglia, “Ring’in polise kolayca erişilebilen ve yardımcı olan bir araç yapmasını zorunlu kılan hiçbir şey yok” diyor.

Rings’in hizmet şartları, şirketin yasal olarak gerekli olması veya buna ihtiyaç duyması halinde, şirketin videolara ve seslere “kolluk kuvvetlerine, devlet yetkililerine ve/veya üçüncü taraflara” “erişebileceğini, kullanabileceğini, saklayabileceğini ve/veya ifşa edebileceğini” belirtmektedir. hizmet şartlarını uygulamak veya güvenlik sorunlarını çözmek için. Rall, hükümet yetkililerinin “yasal olarak bağlayıcı bir bilgi talebi yayınlayan herhangi bir düzenleyici kurum veya yasama komitesini” içerebileceğini söylüyor. Ocak ve Haziran 2022 arasındaki altı ay boyunca Ring, ABD’de 3.500’den fazla yasa uygulama talebi olduğunu söyledi.Source link