Microsoft, Makroları Varsayılan Olarak Engelledikten Sonra Yeni Saldırı Yöntemlerini Seçen Bilgisayar Korsanları


Microsoft, Office uygulamalarında varsayılan olarak Excel 4.0 (XLM veya XL4) ve Visual Basic for Applications (VBA) makrolarını engellemek için adımlar atarken, kötü niyetli aktörler yeni taktiklerini, tekniklerini ve prosedürlerini (TTP’ler) hassaslaştırarak yanıt veriyor.

The Hacker News ile paylaşılan bir raporda Proofpoint, “VBA ve XL4 Makrolarının kullanımı Ekim 2021’den Haziran 2022’ye kadar yaklaşık %66 azaldı” dedi.

Bunun yerine, düşmanlar, kötü amaçlı yazılım dağıtmak için kampanyalardaki ISO ve RAR gibi kapsayıcı dosyalarının yanı sıra Windows Kısayol (LNK) dosyaları da dahil olmak üzere makro etkin belgelerden giderek diğer alternatiflere dönüyor.

Siber güvenlik

Kimlik avı e-postaları aracılığıyla gönderilen Office belgelerine gömülü VBA makrolarının, bir alıcıyı kandırdıktan sonra sosyal mühendislik taktikleri yoluyla makroları etkinleştirmesi için tehdit aktörlerinin kötü amaçlı içeriği otomatik olarak çalıştırmalarına olanak tanıdığı için etkili bir teknik olduğu kanıtlanmıştır.

Ancak, Microsoft’un internetten indirilen dosyalardaki makroları engelleme planları, e-posta tabanlı kötü amaçlı yazılım kampanyalarının, Web’in İşareti (MOTW) korumalarını atlamak ve kurbanlara bulaştırmak için başka yollar denemesine yol açtı.

Bu, aynı dönemde yaklaşık %175 artan ISO, RAR ve LNK dosya eklerinin kullanımını içerir. En az 10 tehdit aktörünün Şubat 2022’den bu yana LNK dosyalarını kullanmaya başladığı söyleniyor.

Kurumsal güvenlik şirketi, Ekim 2021’den Haziran 2022’ye kadar HTML ekleri kullanan saldırıların sayısının iki katından fazla arttığını ekleyerek, “LNK dosyalarını içeren kampanyaların sayısı Ekim 2021’den bu yana %1,675 arttı” dedi.

Siber güvenlik

Bu yeni yöntemlerle dağıtılan dikkate değer kötü amaçlı yazılım ailelerinden bazıları Emotet, IcedID, Qakbot ve Bumblebee’dir.

Proofpoint’te tehdit araştırma ve tespit başkan yardımcısı Sherrod DeGrippo yaptığı açıklamada, “E-postada makro tabanlı ekleri doğrudan dağıtmaktan uzaklaşan tehdit aktörleri, tehdit ortamında önemli bir değişimi temsil ediyor.” Dedi.

“Tehdit aktörleri artık kötü amaçlı yazılım dağıtmak için yeni taktikler benimsiyor ve ISO, LNK ve RAR gibi dosyaların artan kullanımının devam etmesi bekleniyor.”

Source link