Microsoft Edge artık disk önbelleğini sıkıştırarak performansı artırıyor


Microsoft Kenarı

Microsoft, web tarayıcısı artık disk önbelleklerini otomatik olarak sıkıştırdığı için Microsoft Edge kullanıcılarının daha iyi performans ve daha küçük bir disk ayak izi fark edeceğini söylüyor.

Microsoft Edge Ekibi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Windows’ta Microsoft Edge 102 ile başlayarak, Microsoft Edge, sıkıştırmanın performansı düşürmeden faydalı olmasını sağlamak için uygunluk kontrollerini karşılayan cihazlarda disk önbelleklerini otomatik olarak sıkıştırır” dedi.

“Bu, bu önbelleklerin sıkıştırılmasını sağlar, performansı ve genel kullanıcı deneyimini büyük ölçüde artırır.”

Şirketin açıkladığı gibi, bir web tarayıcısının kullandığı disk önbelleği ne kadar büyükse, önbelleğe alınmış web kaynaklarına daha hızlı erişilebilmesi ve web sayfalarının yüklenmesini hızlandırması daha olasıdır.

Bununla birlikte, disk önbelleğini artırmak, genellikle, tarayıcı satıcılarının da dikkate alması gereken, disk alanı yetersiz olan sistemlere yol açacaktır.

Microsoft, “Disk kullanımını en aza indirirken önbellek kullanımını en üst düzeye çıkarmanın bir yolu, önbelleğe alınan içerik için disk alanından tasarruf etmek için sıkıştırmayı kullanmaktır” dedi.

“Bu önbellek(ler)deki içerikler genellikle yüksek oranda sıkıştırılabilir olduğundan, sıkıştırma, istenen kaynağın diskten getirilme olasılığını artırır.”

Daha fazla performans ve güvenlik iyileştirmesi

Microsoft, uyku sekmeleri özelliğini değiştirdikten sonra bu yılın başlarında Chromium tabanlı web tarayıcısının genel yanıt verme hızını ve performansını daha da geliştirdi.

Bu özellik, Edge’in bellek ve CPU gereksinimlerini önemli ölçüde azaltarak tarayıcı performansının ve pil ömrünün artmasına neden oldu.

Kabaca 13.000 cihazdaki performans testlerine dayanarak Microsoft, uyku sekmelerinin bellek kullanımını ortalama %32 azalttığını ve çoğu durumda yaklaşık %37 daha düşük CPU kullanımına yol açabileceğini söyledi.

Uyku sekmeleri, deneysel bir özellik olarak Eylül 2020’de piyasaya sürülmesinden yalnızca dört ay sonra bellek ve CPU kaynak kullanımını önemli ölçüde azaltmak için Aralık 2020’de Edge Beta 88 sürümünde kullanıma sunulmaya başlandı.

Redmond aynı zamanda tarayıcının güvenliğini de geliştiriyor ve bilinmeyen sıfırıncı gün güvenlik açıklarının gelecekte doğada istismar edilmesini azaltmak için yeni bir özellik ve Süper Duper Güvenli Mod (önemli performans kayıpları olmadan güvenlik yükseltmelerini getiren yeni bir özellik) ekliyor.Source link