Microsoft, belgeleri güncelledikten sonra Office makrolarının varsayılan olarak engellenmesine devam ediyor


Microsoft Office

Microsoft bugün, kullanıcı geri bildirimlerini takiben bu ayın başlarında geçici olarak geri aldıktan sonra indirilen Office belgelerinde VBA makrosu otomatik engellemesinin kullanıma sunulmaya devam ettiğini duyurdu.

Değişiklik, şirketin bir makro engellendiğinde mevcut seçenekleri anlamayı kolaylaştırmak için kullanıcı ve yönetici destek belgelerini geliştirmesinden sonra geldi.

Microsoft, Microsoft 365 mesaj merkezindeki yeni bir güncellemede, “Müşteri geri bildirimlerini incelememize dayanarak, farklı senaryolar için hangi seçeneklere sahip olduğunuzu daha net hale getirmek için hem son kullanıcımızda hem de yönetici belgelerimizde güncellemeler yaptık.”

“Örneğin, kullanıcılarınızın SharePoint’te dosyaları veya bir ağ paylaşımında dosyaları varsa ne yapmalı.”

Son kullanıcılar, potansiyel olarak tehlikeli bir makro engellendi destek sayfasında indirilen bir Office belgesinde makrolar engellendikten sonraki adımlar hakkında daha fazla bilgi bulabilir. BT yöneticileri, Office sayfasında varsayılan olarak engellenecek olan İnternet’ten Makrolar hakkında özel belgeler bulabilir.

Microsoft, “İnternet’ten Office dosyalarında makroların çalışmasını engelle’yi etkinleştirdiyseniz veya devre dışı bıraktıysanız, kuruluşunuz bu değişiklikten etkilenmeyecektir.”

Otomatik Office makrosu otomatik engellemenin etkinleştirilmesini isteyen ve dağıtımın sistemlerine ulaşmasını beklemek istemeyen Microsoft Office kullanıcıları, Microsoft Office belgelerindeki makroların Internet’ten nasıl otomatik olarak engelleneceğine ilişkin izlemesi kolay eğiticimizi okuyabilir. grup politikaları.

Yeni Office makroları güvenlik uyarısının maketi
Yeni Office makroları güvenlik uyarısının maketi (BleepingComputer)

Olumsuz kullanıcı geri bildirimi nedeniyle geri alındı

Bu duyuru, Redmond’un, Current’teki müşteriler için Internet’ten çeşitli Microsoft Office uygulamalarında (Access, Excel, PowerPoint, Visio ve Word) indirilen belgelerde Office VBA makrolarını etkinleştirmeyi zorlaştırmak için bu yılın başlarında aldığı bir karardan geri adım atmasından sonra geldi. Kanal (Önizleme).

Yeni özellik, kötü amaçlı Office belgelerine gömülü VBA makroları, çok uzun bir süredir tehdit aktörlerinin çeşitli kötü amaçlı yazılım ailelerini kimlik avı saldırılarına zorlamak için en kolay yöntemlerden biri olduğundan, kötü amaçlı yazılımlar için popüler bir dağıtım yönteminin etkili bir şekilde öldürüleceği anlamına geliyordu.

Şirket, Şubat 2022’de Microsoft Office’in Nisan ve Haziran ayları arasındaki bir kullanıma sunma aşamasından sonra indirilen tüm belgelerdeki VBA makrolarını otomatik olarak engelleyeceğini duyurdu.

Ancak, BleepingComputer’ın ilk kez Temmuz ayı başlarında bildirdiği gibi, yeni özelliğin geçen ay müşteriler için yayınlanmasından kısa bir süre sonra, Microsoft aniden ve gerçek bir açıklama yapmadan bu değişikliğin geri alınacağını söyledi.

Microsoft, bir M365 mesaj merkezi güncellemesinde yöneticileri uyarmış olsa da, genel bir duyuru yapmadı ve birkaç gün sonra orijinal bildirimi güncelleyerek bunun yalnızca geçici bir geri alma olduğunu söyledi.

Redmond, bu geri dönüşü olumsuz kullanıcı geri bildirimi üzerine sabitledi. Microsoft daha fazla bilgi paylaşmasa da kullanıcılar, Engellemeyi Kaldır düğmesini bulamadıkları için otomatik olarak engellendikten sonra makroları nasıl yeniden etkinleştireceklerini bilmediklerini bildirdiler. Buna karşılık, diğerleri indirilen her Office belgesinin engellemesini günde birden çok kez kaldırmayı külfetli buldu.Source link