69 Milyondan Fazla Neopets Üyesinin Verilerini Satan Hacker


Sanal evcil hayvan web sitesi Neopets, 69 milyondan fazla üyenin hassas bilgilerini içeren bir veritabanının ve kaynak kodlarının çalınmasına yol açan bir veri ihlalinden zarar gördü.

Neopets web sitesi, üyelerin sanal evcil hayvanlarıyla oyun oynamasına, büyütmesine ve oynamasına olanak tanır. Popüler web sitesi kısa süre önce çevrimiçi bir Metaverse oyununun parçası olarak kullanılacak NFT’leri başlattı.

Bu haftanın başlarında, ‘TarTarX’ adını kullanan bir bilgisayar korsanı, Neopets.com web sitesinin kaynak kodunu ve veritabanını bugünün parasıyla yaklaşık 94.000 dolar değerinde dört bitcoin karşılığında satmaya başladı.

TarTarX, BleepingComputer’a neopets.com web sitesi için veritabanını ve yaklaşık 460 MB (sıkıştırılmış) kaynak kodunu çaldıklarını söyledi.

Bilgisayar korsanı, bu veritabanının diğer verilerin yanı sıra e-posta adresleri, posta kodları ve adlar dahil olmak üzere 69 milyondan fazla üyenin hesap bilgilerini içerdiğini iddia ediyor.

Bilgisayar korsanı ayrıca BleepingComputer’a verileri Neopets, Jumpstart’ın sahiplerine fidye vermediklerini, ancak potansiyel harici alıcılardan ilgi gördüklerini söyledi.

Veritabanının orijinalliği henüz bağımsız olarak doğrulanmadı. Breached.co hack forumunun sahibi Pompompurin, web sitesinde bir hesap açarak bilgisayar korsanının iddialarını doğruladı ve ardından veri tabanından yeni oluşturulan kayıtları gönderildi.

Pompompurin, Breached.co forumunda şunları yayınladı: “Kesin, web sitesinde bir hesap kaydettim ve tam girişi gönderdi.”

Bu, veriler satılmaya başlasa bile TarTarX’in siteye erişmeye devam ettiğini gösteriyor.

Neopets ekibi, resmi olmayan Neopets Discord sunucusunda güvenlik olayının farkında olduklarını ve sorunu çözmek için çalıştıklarını doğruladı.

Hackerlar veri tabanına canlı erişime sahip oldukları sürece Neopets şifrenizi değiştirmenin etkinliğinin şu anda tartışmalı olduğunu unutmamalıyız, çünkü yeni şifrenizin ne olduğunu kolayca kontrol edebilirler.”

“Bu nedenle, koşullar göz önüne alındığında size en iyi hareket tarzı konusunda kesinlikle tavsiyede bulunamayız.”

Ancak aynı Neopets şifresini başka sitelerde kullanıyorsanız, diğer sitelerdeki şifrenizi yenileriyle değiştirmeniz önerilir.Source link