Matrix Mesajlaşma Sistemi, Geçen Yılda 25 Milyon Yeni Kullanıcı Kazandı


Merkezi olmayan iletişim için Matrix açık ağı artık 60 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve %79’luk rekor bir büyüme bildiriyor. Ağ, diğer mesajlaşma seçeneklerine güvenli ve özel bir alternatif sağlamak için çalışan küçük bir geliştirici ve gönüllü ekibi tarafından yönetiliyor.

Geçtiğimiz yıl, üç önemli olay sonucunda hizmete 25 milyon kullanıcı katıldı.

İlk olarak, bireyler ve kurumsal kuruluşlar, projenin ana akım ürünlere kıyasla avantajlarını fark ettikten sonra güvenli bir işbirliği platformu aradılar.

İkincisi, Alman sağlık sistemi geçen yaz ülkedeki 150.000’den fazla kuruluşun sonunda platforma katılacağını görecek olan Matrix ağını benimsemeye karar verdi.

Üçüncüsü, Rocket.chat Mayıs 2022’de, 12 milyon kullanıcısına ağ üzerinden diğer kullanıcılarla iletişim kurma seçeneği sunan Matrix protokolünü de desteklemeye başlayacağını duyurdu.

Matrix’in kurucu ortağı ve CEO’su Matthew Hodgson bir e-postada şunları söyledi: “Matrix’in 60 milyon kullanıcıyı aşan yeni kilometre taşı, kullanıcıların bilgilerini veri madenciliği yapan reklam destekli mesajlaşma uygulamalarına maruz kalmak istemediklerinin açık bir işaretidir.”

Ekibin bir sonraki hedefi 100 milyon kullanıcıya ulaşmak. Bunu, bir eşler arası Matrix sistemi, merkezi olmayan E2EE video konferansı ve Üçüncü Oda (merkezi olmayan, açık kaynaklı bir meta veri tabanı platformu) uygulayarak protokolü teknik olarak daha çekici hale getirerek başarabileceklerine inanıyorlar.

Matrix ekibinin önündeki bir sonraki kilometre taşı, 100 milyon kullanıcıya ulaşmak. Proje, protokolün teknik olarak daha çekici hale getirilmesiyle bunun sağlanabileceğine inanıyor.Source link