Matrix mesajlaşma ağı artık 60 milyondan fazla kullanıcıyı sayıyor


Matrix mesajlaşma ağı artık 60 milyondan fazla kullanıcıyı sayıyor

Merkezi olmayan iletişim için Matrix açık ağı, son 12 ayda %79’luk rekor bir büyüme kaydetti ve şu anda 60 milyondan fazla kullanıcıyı sayıyor.

Bu, modern mesajlaşma ve işbirliği seçeneklerine güvenli ve özel bir alternatif sağlamak için çalışan küçük bir geliştirici ve gönüllü ekibi tarafından yürütülen bir proje için önemli bir kilometre taşıdır.

Hızlandırılmış büyüme

BleepingComputer ile paylaşılan bir basın açıklamasına göre, Matrix merkezi olmayan mesajlaşma ağı, esas olarak üç etkinliğin sonucu olarak geçtiğimiz yıl hizmetlerine 25 milyon rekor kullanıcı ekledi.

İlk olarak, güvenli bir işbirliği platformu arayan bireyler ve şirketler artık projenin ana akım ürünlere karşı avantajlarını fark ettikçe, Element uygulamasının popülaritesi yükselmeye başladı.

İkincisi, Almanya’nın tüm sağlık sistemi geçen yaz Matrix’i benimsemeye karar verdi, bu da ülkedeki 150.000’den fazla kuruluşun kademeli olarak standarda geçişini görecek.

Üçüncüsü, Rocket.Chat Mayıs 2022’de 12 milyon kullanıcısına daha geniş Matrix ağı üzerinden diğer kullanıcılarla iletişim kurma seçeneği sunan Matrix protokolünü desteklemeye başlayacağını duyurdu.

Matrix’in kurucu ortağı ve CEO’su Matthew Hodgson bir e-postada, “Matrix’in 60 milyon kullanıcıyı aşan yeni kilometre taşı, kullanıcıların bilgilerini veri madenciliği yapan reklam destekli mesajlaşma uygulamalarına maruz kalmak istemediklerinin açık bir işaretidir” dedi.

Merkezi olmayan bir açık standart, HTTP’nin web’i desteklediği gibi, iletişim için en mantıklı ve uygulanabilir yoldur. Kullanıcıları ve sağlayıcıları birlikte çalışabilirlik, güvenlik ve veri sahipliği ile güçlendirir. Tüm tarafların kendi kontrolü ve seçimi vardır.

ilerlemek

Matrix ekibinin önündeki bir sonraki kilometre taşı, 100 milyon kullanıcıya ulaşmak. Proje, protokolün teknik olarak daha çekici hale getirilmesiyle bunun sağlanabileceğine inanıyor.

Aşağıdaki özellikleri uygulamayı planlıyorlar:

  • Merkezi olmayan E2EE video konferansı: Matrix zaten küçük gruplar için VoIP’yi destekliyor ve şu anda yüzlerce eşzamanlı kullanıcıya ölçeklenecek şekilde geliştiriliyor.
  • Eşler Arası Matris: saf bir P2P ağı oluşturmak için cihazları sunuculara dönüştürmek, Matrix’i daha da dağıtılmış ve esnek hale getirmek.
  • Üçüncü Oda: tamamen Matrix protokolünün üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan, açık kaynaklı bir meta veri deposu platformu. Third Room, gizliliklerini korurken ve verilerinin mülkiyetini korurken, insanların işbirliği için sanal dünyalar keşfetmelerini ve oluşturmalarını sağlayacak.

Matrix’i kendiniz test etmek istiyorsanız, başlamanın en iyi yolu, resmi indirme sayfasında platformunuz için uygun sürümü seçerek Element’tir.Source link