Kullanıcıları Casus Yazılımlardan Korumak için Apple Yeni Kilitleme Modu


Apple Kilitleme Modu

Apple, devlet destekli paralı asker casus yazılımları geliştiren özel şirketlerden yüksek oranda hedeflenmiş siber saldırı riski altında olabilecek kullanıcılara özel ek koruma sağlayan bir güvenlik ayarı olan ‘Kilitleme’ modunu tanıttı.

Göre duyuru Apple tarafından yayınlanan “Kilitleme Modu, dijital güvenliklerine yönelik ciddi, hedefli tehditlerle karşı karşıya kalan çok az sayıda kullanıcı için aşırı, isteğe bağlı bir koruma sağlamak üzere tasarlanmış, türünün ilk büyük özelliğidir”.

Apple, yaklaşmakta olan iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura yazılımı için bu Kilitleme Modunu tanıttı.

Apple Kilitleme Modunun Korumaları

Apple, iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura’da Kilitleme Modu’nu açmanın ayrıca cihaz savunmasını güçlendirdiğini ve belirli işlevleri kesin olarak sınırlayarak, yüksek oranda hedeflenmiş paralı askerler tarafından potansiyel olarak istismar edilebilecek saldırı yüzeyini keskin bir şekilde azalttığını söylüyor. casus yazılım.

Korumalar, resimler dışındaki çoğu mesaj eki türünün mesajlarda engellenmesini içerir. Bağlantı önizlemeleri gibi bazı özellikler devre dışı bırakıldı. Web’de gezinmede, tam zamanında (JIT) JavaScript derlemesi gibi karmaşık web teknolojileri, kullanıcı güvenilir bir siteyi Kilitleme Modundan çıkarmadığı sürece devre dışı bırakılır.

Kullanıcı, Apple servislerinde başlatıcıya daha önce bir arama veya istek göndermediyse, FaceTime aramaları da dahil olmak üzere gelen davetler ve servis istekleri engellenir. Ayrıca, iPhone kilitlendiğinde bir bilgisayar veya aksesuarla olan kablolu bağlantılar da engellenir.

En önemlisi, Kilitleme Modu açıkken yapılandırma profilleri yüklenemez ve cihaz mobil cihaz yönetimine (MDM) kaydolamaz.

Kilitleme özelliğinin varsayılan olarak açılmayacağını, ancak Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Kilitleme Modu’na gidilerek erişilebileceğini unutmamak önemlidir.

Apple, güvenlik uzmanlarından geri bildirim almaya davet ediyor ve Kilitleme Modu geçişlerini bulan ve korumalarının iyileştirilmesine yardımcı olan araştırmacıları ödüllendirmek için Apple Güvenlik Ödülü programında yeni bir kategori ilan etti. Şirket, sektördeki en yüksek maksimum ödül ödemesi olan maksimum 2.000.000 $ sabitledi.

Ford Vakfı’nın Teknoloji ve Toplum programı direktörü Lori McGlinchey, “Küresel casus yazılım ticareti, insan hakları savunucularını, gazetecileri ve muhalifleri hedef alıyor; şiddeti kolaylaştırır, otoriterliği pekiştirir ve siyasi baskıyı destekler.”

“Ford Vakfı, paralı casus yazılımlara karşı sivil toplum araştırmalarını ve savunuculuğunu desteklemek için bu olağanüstü girişimi desteklemekten gurur duyuyor. Apple’ın taahhüdünü geliştirmeliyiz ve şirketleri ve bağışçıları Haysiyet ve Adalet Fonu’na katılmaya ve bu toplu mücadeleye ek kaynaklar getirmeye davet ediyoruz” dedi.

bizi takip edebilirsiniz Linkedin, heyecan, Facebook Günlük Siber Güvenlik ve hack haber güncellemeleri için.

Source link