FTC, Vatandaşların Verilerinin Yasa Dışı Paylaşımını Engelleyecek


Tüketicinin korunmasından öncelikli olarak sorumlu ABD kurumu olan ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), hassas tüketici verilerini yasa dışı olarak paylaşan veya satan şirketlere karşı önlem alacakları konusunda uyardı.

Bu uyarı kişisel verilerin özel pazarını çevreleyen artan tüketici bilincine ve bir tüketicinin bu tür kullanımı makul bir şekilde engelleyememesine yanıt olarak.

“Birçok tüketici, eve giden en hızlı rota hakkında gerçek zamanlı kitle kaynaklı tavsiye karşılığında konum verilerini mutlu bir şekilde sunabilirken, bir terapiste veya kansere yaptıkları ziyaretlerin sıklığıyla ilişkili olarak ince bir şekilde gizlenmiş çevrimiçi kimliklerine sahip olma konusunda muhtemelen farklı düşünüyorlar. doktor,” FTC’den Kristin Cohen söz konusu.

FTC tarafından artık göz ardı edilemeyecek böyle bir uygulamanın örnekleri, mobil uygulamalara yerleştirilmiş yazılım geliştirme kitleridir (SDK’lar). Bu SDK’lar, sözde anonim olan kişisel verileri toplar ve ardından topluları satar.

Bu uygulama özünde bilen veya bilmeyen bir tüketicinin kişisel verilerini toplayarak kâra dönüştürüyor. Tüketici bu faydaların hiçbirini görmez.

Ayrıca, FTC’nin belirttiği gibi, mobil konum ve sağlık bilgilerinin kötüye kullanılması, kullanıcıları önemli ölçüde zarara maruz bırakır.

“Bu şirketler genellikle tüketiciler hakkında profiller oluşturuyor ve ziyaret ettikleri yerlere dayanarak onlar hakkında çıkarımlarda bulunuyor.”

Sıkıştırma, sağlık, konum veya diğer hassas verilerden kâr elde etmeyi suç sayan, halihazırda kitaplarda yer alan yasaların FTC’nin “güçlü bir şekilde uygulanması” olarak adlandırdığı şeyi uygulamaktan ibarettir.Source link