Karaca Sonrası Amerika’da Plaka Okuyucularının Tehlikesi


Ancak, herkes şirketin kameralarını satın alarak birinci taraf olabilir. (Müşterileri genellikle mahalleleri ve ev sahipleri derneklerini içerir.) Sürü Güvenliği diyor kameraları, Flock’a bağlı 42 eyalette 1.500’den fazla şehirde kuruludur. merkezi kamera ağı. A Mart 2021 yardımcısı soruşturma Yaklaşık 20 polis departmanından elde edilen Flock ile ilgili e-postalara dayanarak, bir Flock kamerasını yöneten herkesin “Flock’un yakaladığı verileri örneğin polise, ev sahibi derneğinin yönetim kuruluna veya tüm mahallenin bireysel üyelerine sunmasına” olanak tanır. Flock’un özel müşterilere ek olarak ABD genelinde yüzlerce polis teşkilatıyla da ortaklık kurduğu bildiriliyor.

Motorola Solutions, yayınlanmadan önce bir yorum talebine yanıt vermedi.

Stanley, ALPR’lerin metropol alanlarda daha yoğun olduğunu, ancak kırsal alanlarda da yaygın olduklarını söylüyor. Birisi kürtaj yaptırmak için eyalet dışına seyahat ediyorsa, polis muhtemelen defalarca plakalarının yolculuk sırasında nerede tarandığını ve ne zaman tarandığını tespit edebilir. Bu bilgiyle, o kişinin seyahat modellerini çizebilirler. Polisin bu bilgiyi elde etmek için bir arama emrine ihtiyacı yoktur çünkü plakalar dışarıdadır ve herkes tarafından görülebilir; polis birinin telefonundan birinin konum bilgisini almak veya başka bir izleme yöntemi kullanmak istediğinde böyle bir durum söz konusu değildir.

Stanley, “ALPR tarayıcıları ne kadar yoğun bir şekilde yerleştirilmişse, GPS takibine o kadar çok benziyor” diyor.

Kürtaj yaptırmak isteyen kişi eyaletten ayrıldıktan sonra, bir polis departmanı özel veri tabanları aracılığıyla başka bir eyaletteki plaka verilerini arayabilir veya bu verileri o eyaletteki bir polis departmanı aracılığıyla elde edebilir. Ülke çapında düzenli olarak polis departmanları Paylaş ALPR verileri birbirleriyle ve veriler genellikle çok az gözetim ile paylaşılır.

Electronic Frontier Foundation (EFF) araştırma direktörü Dave Maass, “İnsanların verileri kiminle ve neden paylaştıklarını gerçekten düşünmeden paylaşmaları çok büyük bir sorun” diyor.

Maass, kürtaj erişimi arayan insanları izlemek için ALPR verilerini kullanabilecek tek kişinin polis olmadığını belirtiyor. Teksas Senatosu Bill 8’in (SB 8) geçişi sayesinde, kürtaj karşıtı grupların davalarda plaka verilerini kullanabileceğini söyledi. bütün insan gruplarına karşı. Bu yasa, ABD’deki herkesin kürtaj sağlayıcılarına, cenin kalp atışı tespit edildikten sonra kürtaj isteyen birine “yardım eden veya yataklık eden” herkese (genellikle yaklaşık altı hafta) veya birinin eyalette yasa dışı kürtaj yaptırmasına yardımcı olma niyetinde olan herkese dava açmasına izin verir. . Kürtaj karşıtı gruplar da bilinmektedir. yazmak Maass, insanların yıllar boyunca kürtaj kliniklerindeki plaka numaralarını incelediklerini, böylece arama yapabilecekleri bir plaka numarası veri tabanına sahip olabileceklerini belirtiyor.

“Endişelendiğim şeylerden biri, DRN Data tarafından işletilen bu büyük özel veritabanı. Maass, bunun zorunlu olarak kolluk kuvvetleri değil, Teksas’taki SB 8 gibi şeyler altında kürtaj yasalarını uygulamaya çalışan bireysel aktörler olduğunu söylüyor.Source link