Janet Jackson’ın müzik videosu, eski dizüstü bilgisayarları çökerttikten sonra siber güvenlik riski olarak kabul edildi


“Rhythm Nation” sadece şarkıyı çalarken dizüstü bilgisayarı değil, aynı zamanda yakındaki bir bilgisayarı da çökertmedi. Hepsi kulağa hoş gelme şekli yüzünden.

Microsoft’un baş yazılım mühendisi Raymond Chen bir blogda, “Önemli bir bilgisayar üreticisi, Janet Jackson’ın ‘Rhythm Nation’ı için müzik videosunu oynatmanın belirli dizüstü bilgisayar modellerini çökerteceğini keşfetti” dedi.

Chen’in paylaştığı hikaye ayrıntılara açık olmasa da, hata görünüşe göre diğer üreticilerin birden fazla Windows XP bilgisayarını da etkiledi. Hepsi – şarkıyı çalmayanlar bile – “Rhythm Nation” açıkken çöktü.

Daha fazla araştırma, sorunun seste olduğunu ortaya çıkardı. Yalnızca aynı 5400 rpm sabit disk sürücüsünü paylaşan dizüstü bilgisayarları etkiledi.

Chen, “Şarkının, kendilerinin ve diğer üreticilerin kullandığı 5400 rpm dizüstü bilgisayar sabit disklerinin modeli için doğal rezonans frekanslarından birini içerdiği ortaya çıktı” dedi.

Çok az sayıda modern bilgisayar sabit disk sürücülerinde, özellikle de bu kadar yavaş çalışırken, “Ritim Ulusu”nun, Microsoft’un sorunu bildirmesinden sonra Mitre Corporation’ın Ortak Güvenlik Açıkları ve Etkilenmeler listesine dahil edilmek için hala yeterli bir siber güvenlik riski olduğu düşünülüyordu.

Chen’e göre, üretici, rahatsız edici frekansları hoparlörden çıkmadan önce algılayan ve kaldıran bir ses filtresini özelleştirerek sorunu çözmenin bir yolunu buldu.

Chen, sabit disklerin belirli titreşimlere ne kadar duyarlı olabileceğini göstermek için, veri merkezi mühendislerinin bilgisayarları yalnızca bağırarak bozduklarını gösteren bir videoya bağlantı verdi. Ve yanlış koşullarda doğal rezonans frekanslarının ne kadar tehlikeli olabileceğini göstermek için 1940’ta Tacoma Narrows Köprüsü’nün çöküşüne atıfta bulundu.

*{padding:0;kenar boşluğu:0;taşma:gizli}html,gövde{yükseklik:100%}img{konum:mutlak;genişlik:%100;üst:0;alt:0;kenar boşluğu:oto}açıklık{yükseklik: 48px;width:68px;position:absolute;left:50%;top:50%;margin:-24px 0 0 -34px}#bg{fill:#212121;opacity:.8}body:hover #bg{dolgu: #ed1d24;opaklık:1}

“>


Cybernews’den daha fazlası:

Kindle, bugünkü güncellemede önemli bir özelliği kaldırıyor: kimin etkilendiğini öğrenin

Analist, İsrail gemilerini hedef alan İran destekli tehdit grubu diyor

Bruce Lee’nin evi metaverse’de yeniden yaratıldı

Siber lejyonlar yükseldikçe kötü niyetli DDoS saldırıları %203 artıyor

Rus siber casusluk çetesi NATO’yu, STK’ları ve düşünce kuruluşlarını hedef alıyor – Microsoft

Abone olmak bizim için haber bülteniSource link