Araştırmacılar, Kötü Amaçlı Yazılım Sunmak için Kullanılan Evasive DarkTortilla Crypter’ı Detaylandırdı


DarkTortilla Şifrele

adlı bir .NET tabanlı kaçamak şifreleyici koyu tortilla Tehdit aktörleri tarafından, büyük olasılıkla 2015’ten beri Cobalt Strike ve Metasploit gibi hedeflenen yüklerin yanı sıra çok çeşitli kötü amaçlı kötü amaçlı yazılımları dağıtmak için kullanılıyor.

Siber güvenlik firması Secureworks Çarşamba günü yayınladığı bir raporda, “Ayrıca, ek kötü amaçlı yükler, zararsız sahte belgeler ve yürütülebilir dosyalar gibi ‘eklenti paketleri’ sunabilir.” Dedi. “Tespit, analiz ve yok etmeyi zorlaştırabilen sağlam anti-analiz ve kurcalamaya karşı kontrollere sahiptir.”

Kriptörün sunduğu kötü amaçlı yazılımlar arasında, Agent Tesla, AsyncRat, NanoCore ve RedLine Stealer gibi bilgi yönlendiricileri ve uzaktan erişim truva atları (RAT’lar) bulunur. Araştırmacılar, “DarkTortilla, benzer kötü amaçlı yazılımların sahip olmadığı çok yönlülüğe sahip” dedi.

Siber güvenlik

Şifreleyiciler, güvenlik çözümleriyle algılamayı atlamak için kötü amaçlı yazılımların şifreleme, şaşırtma ve kod manipülasyonunun bir kombinasyonunu kullanan yazılım araçlarıdır.

DarkTortilla’nın teslimi, kendi içinde gömülü veya Pastebin gibi metin depolama sitelerinden alınan bir çekirdek işlemci modülünün kodunu çözmek ve başlatmak için kullanılan bir ilk yükleyici için yürütülebilir dosya içeren arşivler içeren kötü niyetli spam e-postalar aracılığıyla gerçekleşir.

DarkTortilla Şifrele

Çekirdek işlemci daha sonra kalıcılığı sağlamaktan ve birincil RAT yükünü dosya sisteminde iz bırakmadan, keylogger’lar, pano hırsızları ve kripto para madencileri dahil eklenti paketlerini bırakmasına izin veren ayrıntılı bir yapılandırma dosyası aracılığıyla belleğe enjekte etmekten sorumludur. .

DarkTortilla, bellekteki bileşenleri yürütmek için kullanılan her iki işlemin de sonlandırıldıktan hemen sonra yeniden çalıştırılmasını sağlayan kurcalamaya karşı kontrolleri kullanması açısından ayrıca dikkate değerdir.

Spesifik olarak, ilk yükleyicinin kalıcılığı, belirlenen işlemin sekmelerini tutmak ve öldürülmesi durumunda yeniden çalıştırmak için tasarlanmış bir WatchDog olarak adlandırılan ikinci bir yürütülebilir dosya aracılığıyla sağlanır.

Siber güvenlik

Bu teknik, bu yılın başlarında, yüklerinde herhangi bir kesintiyi önlemek için bekçi köpeği tabanlı bir yaklaşıma dayandığı tespit edilen Moses Staff adlı bir tehdit aktörü tarafından benimsenen benzer bir mekanizmayı andırıyor. Ayrıca, bırakılan WatchDog yürütülebilir dosyasının kendisinin sürekli yürütülmesini ve ilk yükleyicinin kalıcılığını garanti etmek için diğer iki kontrol kullanılır.

Secureworks, Ocak 2021’den Mayıs 2022’ye kadar 17 aylık bir süre boyunca VirusTotal kötü amaçlı yazılım veritabanına haftada ortalama 93 benzersiz DarkTortilla örneğinin yüklendiğini tespit ettiğini söyledi.

Araştırmacılar, “DarkTortilla algılamadan kaçma yeteneğine sahip, yüksek düzeyde yapılandırılabilir ve çok çeşitli popüler ve etkili kötü amaçlı yazılımlar sunuyor” dedi. “Yetenekleri ve yaygınlığı onu zorlu bir tehdit haline getiriyor.”

Source link