İşte Trump’ın ‘Nükleer Belgeleri’ Ne Olabilir?


Örneğin, nükleer bilim ve tasarım dosyaları benzersiz bir şekilde “Kısıtlı Veri” olarak sınıflandırılır. Bu dosyalara tarihsel olarak, özel bir arka plan kontrolü ve erişim protokolü olan Q Clearance olarak bilinen yolla erişilir. (Ve evet, Q Clearance, QAnon’daki “Q” dur, bu isimsiz figürün ABD hükümeti içindeki sözde iznine atıfta bulunur.)

Kısıtlı Veri tanımı, Soğuk Savaş’ın başlangıcında Atom Enerjisi Yasası tarafından oluşturuldu ve şu anda ülkenin nükleer silah stoklarını ve gelişimini denetleyen Enerji Bakanlığı tarafından yönetiliyor. Nükleer tarihçi Alex Wellerstein olarak açıkladı Bugün Twitter’da amaç, bilimsel bilginin basit askeri uygulamalardan daha fazla esnekliğe izin verecek savunma müessesesi dışında bir sınıflandırma oluşturmaktı.

“TS/RD” dosyaları, diğer gizli istihbarat veya bilimsel çalışmalardan farklı olarak, yaratıldıkları andan itibaren yüksek düzeyde sınıflandırılmış oldukları varsayıldığından, “doğuştan sınıflandırılmış” olarak bilinen dosyalardır. Etkili bir şekilde, nükleer tasarım ve bilim, sınıflandırmayı tercih etmek yerine devre dışı bırakmalıdır.

Bu arada, NC2 belgeleri (başkanlık nükleer futbolunun nasıl işlediğine veya nükleer fırlatma prosedürlerinin nasıl ortaya çıkacağına ilişkin belgeleri düşünün) tarihsel olarak, yine özel erişim hakları gerektiren Aşırı Hassas Bilgiler (ESI) olarak bilinen kendi sınıflandırmalarına sahipti.

Bazıları raporlama ABC News’den Jonathan Karl ve diğerleri tarafından yapılan Mar-a-Lago araması, FBI baskınının aynı zamanda Özel Erişim Programları (SAP’ler) olarak bilinenlerle de ilgili olduğunu söylüyor; bu, genellikle en hassas gizli operasyonlarla ilgilenen başka bir benzersiz sınıflandırma kategorisidir ve istihbarat ve savunma sistemlerinin teknik yetenekleri. (İstihbarat topluluğu, CAP’ler veya Kontrollü Erişim Programları olarak bilinen ordunun SAP’lerinin kendi eşdeğerine sahiptir.)

SAP’ler, birisinin programı özel olarak “okumasını” gerektirir – yani, belirli bir “bilme ihtiyacına” sahip olmaları gerekir ve belgeler, onları kimin okuduğunu ve nerede saklandıklarını görmek için dikkatle izlenir. Genellikle bireyler, özel olarak yetkilendirilmiş bir güvenlik görevlisiyle görüşmeyi ve bu SAP için belirli bir ifşa etmeme anlaşması imzalamayı içeren bir tür mini törene denk gelen bir SAP’ye “okunur”. Bir yetkilinin kariyeri boyunca, erişimlerine izin verilen SAP’ler dikkatle izlenir.

Yeteneklere odaklanan SAP’lerin ötesinde, SCI olarak bilinen başka bir sınıflandırılmış bilgi kategorisi vardır, “Hassas Bölmeli Bilgi”. Bu atama genellikle istihbarat yetkililerinin “kaynaklar ve yöntemler” dediği şeyleri korumak için kullanılır. Bunlar, örneğin, yabancı bir hükümette yüksek düzeyde yerleştirilmiş bir varlığın kimliğini veya NSA’nın teknik olarak yabancı bir ordunun iletişim ağlarına nasıl sızmayı başardığını içerebilir. Göre Haber HaftasıWilliam Arkin, FBI araştırmasında aranan belgelerin en azından bir kısmının “kaynaklar ve yöntemler” ile ilgili olduğunu söyledi. Ve Wall Street Journal bu öğleden sonra, Mar-a-Lago’dan kaldırılan öğelerin bir listesinin “çeşitli sınıflandırılmış/TS/SCI belgeleri” içerdiğini bildirdi.

SAP’ler ve SCI, kendi kod adlarıyla bilinir. Örneğin, uydu keşiflerimiz için uzun süredir devam eden sınıflandırma YETENEK ANAHTAR DELİK’ti, bu nedenle onun tarafından korunan belgeler “TS/SCI TALENT ANAHTAR DELİK” olarak etiketlendi. (Muhtemelen bu haftaki Mar-a-Lago araştırmasına imza atan ekibin bir parçası olan FBI Direktörü Christopher Wray, Bush yönetiminin en iyi bilinen ve en kötü şöhretli yakın tarihli SAP’lerinden biri olan STELLAR WIND, üzerindeki hesaplaşmasında biraz oyuncuydu. 11 Eylül’den sonra oluşturulan bir NSA telefon dinleme programı.)

Source link