AWS’de Sıfır Güven Güvenlik Mimarilerinin Yapı Taşları


AWS'de Sıfır Güven Güvenlik Mimarilerinin Yapı Taşları

Amazon Web Services (AWS), genel bulut pazarının %41,5’ine hakim olan lider bir bulut platformudur. AWS, yalnızca 2022’nin ilk çeyreğinde 18 milyar gelirle dünya çapında 1 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Bu büyüklükteki bir bulut platformu, sağlam bir güvenlik çerçevesine ihtiyaç duyar ve Zero Trust burada devreye girer.

Zero Trust mimarisinin AWS’de uygulanmasının zaman alabileceğini anlamak önemlidir. Bir programı indirip çerçeveye bırakmak kadar basit değil. İyi haber şu ki, AWS, uygulanan Sıfır Güven ilkeleriyle uygulama mimarilerinizi güvenli hale getirmeye yardımcı olacak araçlarla donatılmıştır.

AWS’de herhangi bir uygulama ile ilerlemeden önce Sıfır Güven kavramını ve AWS bulut ortamlarının güvenliğini sağlamada oynadığı rolü tam olarak anlamak önemlidir.

Sıfır Güven ve AWS

DÖRT

Geleneksel güvenlik duvarları, bulut ortamlarını koruma kapasitesine sahip değildir. Bulut platformları her an genişleme yeteneğine sahiptir ve güvenlik duvarları buna ayak uyduramaz. Bulut için risk oluşturabilecek şekilde manuel olarak güncellenmeleri gerekir. Bir AWS S3 klasöründeki basit bir yanlış yapılandırma, büyük bir veri ihlaline varan önemli sonuçlar doğurabilir.

AWS’de Sıfır Güven ilkelerini uygulamak, güçlü bir güvenlik temeli oluşturmaya ve olası bulut tabanlı tehditlere maruz kalmayı sınırlamaya yardımcı olabilir. En yaygın risklerden biri şifre yönetimidir. Zayıf şifreler, bulut veri ihlallerinin %53’ünü oluşturuyor. Bir AWS bulut ortamına herhangi bir erişim verilmeden önce tüm kullanıcıların tanımlanması ve kimliğinin doğrulanması gereken Sıfır Güven çerçevesi uygulanarak katı güvenlik politikaları uygulanır.

Zero Trust güvenlik modeli, bulut içindeki her değerli varlığın etrafında bir bariyer oluşturacak ve daha sonra kurallar kuruluşa bağlı olarak özelleştirilebilir.

AWS İyi Mimari Çerçevenin Altı Sütunu

AWS’de Zero Trust mimarilerinin nasıl oluşturulacağına geçmeden önce, AWS Well-Architected Framework’ün altı sütununu anlamak önemlidir. Bu sütunlar, AWS’de herhangi bir bulut tabanlı mimari tasarlarken çok önemlidir.

Operasyonel mükemmellik

İlk sütun, kuruluşların iş hedeflerini ve iş yüklerini verimli bir şekilde çalıştırma becerisini nasıl desteklediğine odaklanır. Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için müşteri ihtiyaçlarını, uyumluluk gerekliliklerini değerlendirme, izleme günlüklerini analiz etme ve destekleyici süreçleri ve prosedürleri sürekli iyileştirme gibi öncelikleri gözden geçirin.

Güvenlik

Güvenlik Sütunu, bilgi ve sistemlerin korunmasına odaklanır. Yöneticilerin tüm katmanlarda en az ayrıcalıklı erişim sağlamaya büyük önem vermesi gerektiğinden Sıfır Güven önemli bir rol oynar. Bir Kimlik ve Erişim Yönetimi (IAM) ve Çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) kullanarak uzun vadeli kimlik bilgilerinin kullanımını ortadan kaldırın. İlk hesap kurulumundan sonra tüm erişim anahtarlarını silin.

Bir IAM rolü, güvenliği ihlal edilmiş kimlik bilgileri riskini ve değerli verilerin kaybını önlemek için her oturum için geçici AWS kimlik bilgileri atar.

Güvenilirlik

Güvenilirlik Sütunu, bir iş yükünün herhangi bir arıza veya altyapı kesintisinden kurtulma yeteneğine odaklanır. En iyi uygulama, veri kaybı durumunda kurtarma prosedürlerini test etmektir. Geliştirme yaşam döngüsünün başlarında yazılım kodundaki herhangi bir güvenlik açığını gidermek için güvenlik yaması rutin olarak gerçekleştirilmelidir.

Performans verimliliği

Performans Verimliliği Sütunu, sistem ve iş gereksinimlerini karşılamak için bilgi işlem kaynaklarının etkinliğini yönlendirir. Teknolojiler geliştikçe tüm AWS bulut kaynaklarını izleyerek performansı artırmak için ödünler vermeniz şiddetle önerilir.

Maliyet Optimizasyonu

Maliyet Optimizasyonu Sütunu, en düşük maliyetli şekilde iş değeri sağlamak için sistemleri çalıştırma yeteneğini vurgular. Maliyet tasarrufu yerine şirket hedeflerine odaklanın. Etkin olmayan EC2 bulut sunucularında küçültme, performansı optimize ederken maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilir.

Sürdürülebilirlik

Altıncı ve son sütun, Sürdürülebilirlik Sütunu’dur. AWS üzerinde uzun vadeli stratejik inşa etmeyi düşünürken, sürdürülebilirlik hedefleri oluşturmaya odaklanılmalıdır. Önceliklendirme alanlarını belirleyin. Bulut iş yüklerinizin aşağı yönlü etkisini azaltmak için kaynakların ve yönetilen hizmetlerin kullanımını en üst düzeye çıkarın.

AWS’de Başarıyla Sıfır Güven Mimarileri Oluşturma

Ortamlarınızın Haritasını Çıkarın

Başlamadan önce, ağ trafiği izlenmelidir, böylece bulut ortamınızı ve kalıplarınızı iyi anlayabilirsiniz. Bir AWS Bulut Haritası, konumların güncel olması için bulut kaynaklarının durumunu otomatik olarak izlemeyi sağlar.

Veri Akışlarını Kılavuz Olarak Kullanın

Verilerin ağınız üzerinden nasıl iletildiğine bir göz atın. Kullanıcıların ve uygulamanın platform genelinde bilgilere nasıl eriştiğini analiz edin. Bu, tüm AWS bulut ortamlarında Sıfır Güven güvenlik bariyerleri oluşturmak için ağınızı nasıl ayıracağınız konusunda size iyi bir fikir verecektir.

Gelişmiş Kimlik Doğrulamayı Kullanın

AWS, her bir kullanıcının ve cihazın kimliklerini doğrulamak için Çok faktörlü kimlik doğrulamasını kullanır. MFA, mevcut IAM kullanıcı kimlik bilgilerine ek bir güvenlik katmanı ekleyen en iyi uygulamadır ve herhangi bir AWS kaynağına erişildiğinde uygulanması gerekir. MFA ayrıca Sıfır Güven ilkelerinin kritik bir güvenlik bileşenidir.

Son düşünceler

AWS’de Zero Trust mimarileri oluşturmak, AWS Well-Architected Çerçevesinin Altı Sütunu ve en iyi güvenlik uygulamalarıyla el ele gitmelidir. Perimeter 81’in Zero Trust modeliyle AWS kaynaklarınızı korumanın ve bulut tabanlı tehditleri en aza indirmenin daha kolay bir yolunu keşfedin.

Ayrıca Okuyun: Güvenli AWS Siteden Siteye VPN Erişimi

Sponsorluğunda çevre 81Source link