İspanyol Polisi Radyasyon Uyarı Sistemine Siber Saldırı Yapan 2 Nükleer Güç Çalışanını Tutukladı


Radyasyon Uyarı Sistemine Siber Saldırı

İspanyol kolluk kuvvetleri, Mart ve Haziran 2021 arasında ülkenin radyoaktivite uyarı ağına (RAR) yönelik bir siber saldırıyla bağlantılı olarak iki kişinin tutuklandığını duyurdu.

Sabotaj eyleminin, Sivil Koruma ve Acil Durumlar Genel Müdürlüğü (DGPCE) tarafından bakımı yapılan ve ülke genelinde aşırı radyasyon seviyelerini izlemek için kullanılan sensörlerin üçte birinden fazlasını devre dışı bıraktığı söyleniyor.

Saldırıların nedeni henüz bilinmiyor.

Siber güvenlik

Policía Nacional, “Eski işçiler olan iki tutuklu, bilgisayar sistemine saldırdı ve sensörlerin bağlantısının bozulmasına neden olarak, nükleer santraller ortamında bile algılama kapasitelerini azalttı.” Dedi.

GAMMA Operasyonu olarak adlandırılan kolluk kuvvetleri soruşturması, radyoaktivite seviyelerindeki dalgalanmaları tespit etmek için ülkenin çeşitli yerlerinde konuşlandırılmış 800 gama radyasyon algılama sensöründen oluşan bir ağ olan RAR ağına karşı gerçekleştirilen bir saldırının ardından Haziran 2021’de başladı.

Ajans tarafından paylaşılan bir ölüm sonrası analizde, izinsiz giriş iki yönlüydü ve biri, RAR sistemini yönetmek için kullanılan bir web uygulamasını silmek için kontrol merkezinin bilgisayar sistemine yetkisiz erişimle sonuçlandı.

Saldırının ikinci bir bileşeni, iki ay boyunca 300’den fazla sensörün hedef alınmasını içeriyordu, “kontrol merkezi ile bağlantılarının kesilmesine ve dolayısıyla ağın algılama kapasitesinin azalmasına neden oldu.”

Siber güvenlik

Policía Nacional, tutuklamaların bir yıl süren bir soruşturmanın ve “algılayıcıların tüm iletişimlerinin” kapsamlı bir analizinin sonucu olduğunu söyledi.

Ek olarak, Madrid ve San Agustín de Guadalix’te iki ev ve bir şirkete baskın düzenlenerek yetkililerin saldırıları kolaylaştırmak için kullanıldığı iddia edilen birkaç bilgisayar ve iletişim cihazına el koyması sağlandı.

“Soruşturma sırasında, iki tutuklunun, DGPCE’nin anlaşmalı olduğu ve hakkında derinlemesine bilgi sahibi oldukları bir şirket aracılığıyla RAR sisteminin bakım programından sorumlu oldukları belirlendi. Saldırıları gerçekleştirdiler ve yazarlıklarını maskeleme çabalarında onlara yardımcı oldular” dedi.

Source link