Fidye Yazılım Grubu Bedfordshire School- IT Security Guru’dan 500.000 £ Talep Ediyor


Saldırı aynı zamanda Wootton Academy Trust’ın her iki üyesiyle birlikte 16-19 yaşındakiler için Kimberley kolejini de etkiledi. Saldırının Hive fidye yazılımı grubunun işi olduğu söylendi.

Siber suçlular, ebeveynlere ve öğrencilere, onları uzlaşma konusunda bilgilendirmeleri için mesaj attı. Saldırıda banka bilgileri, tıbbi kayıtlar, ev adresleri ve psikolojik incelemeler çalındı.

Salı günü Vakıf, yaklaşan yaz okulu tatilleri nedeniyle faaliyetlerindeki kesintinin sınırlı olduğunu söyleyerek öğrencileri ve velileri bilgilendirdi. Ancak saldırı, gelecek yıl için planlamanın yanı sıra bazı kalite levhalarının üretimini de etkiledi. Yedeklemelerin bazı verileri almalarına izin vereceğini umuyorlar. Normal operasyonların 10 gün içinde geri dönmesi bekleniyor.

Yerel bir gazete olan Bedford Today’e göre, Hive grubu Wooton’un siber sigortada 500.000 £ olduğuna inanıyor. Tröst’ü, ödemedikleri takdirde tüm verileri ifşa etmekle tehdit etti.

Vakıf, “Herhangi bir öğrenci/öğrenci verisinin etkilenip etkilenmediğine dair endişeler olabileceğini anlıyoruz. Şu anda bu sorulara kesin cevaplarımız olmasa da devam eden soruşturmalarda bir numaralı önceliğimiz bu.”

ESET’te küresel siber güvenlik danışmanı ve Dorset Polisi’nde dijital adli tıp eski başkanı Jake Moore, zamanlama okul için kesintiyi en aza indirmesine rağmen, çalınan verilerin potansiyel olarak serbest bırakılmasının Trust için büyük bir sorun oluşturabileceği konusunda uyardı.

Moore, hasarın yıllarca sürebileceğini öne sürdü. Yerel makamların genellikle istenen fidyeleri ödemek için yeterli paraya sahip olmadığını da sözlerine ekledi ve bunun hedefe yönelik bir saldırı olmayabileceğini, daha çok daha geniş bir savunmasız sistem yelpazesine kapılmış bir saldırı olabileceğini öne sürdü.Source link