İkna edici ‘YouTube’ Google reklamları, Windows destek dolandırıcılığına yol açıyor


Youtube

Korkutucu derecede gerçekçi görünen bir Google Arama YouTube reklamı, ziyaretçileri Windows Defender’dan gelen güvenlik uyarıları gibi görünen teknik destek dolandırıcılıklarına yönlendiriyor.

Bugün, siber güvenlik firması Malwarebytes bunu açıkladı. keşfettiler Google reklamlarını kötüye kullanan “büyük” bir kötü amaçlı reklam kampanyası.

“YouTube” ile ilgili anahtar kelimeleri ararken, arama sonuçlarında gösterilen ilk reklamın başlığı “YouTube – YouTube Videolarının En İyisi” veya “YouTube.com – YouTube – Sizin İçin En İyi YouTube Videoları” olur.

Reklama bakıldığında, doğru youtube.com URL’sini içerdiğinden ve ayrıca aşağıda gösterildiği gibi reklamın altında ek reklam öğeleri gösterdiğinden şüpheli görünen hiçbir şey yoktur.

Google arama sonuçlarında sahte YouTube reklamı
Google arama sonuçlarında sahte YouTube reklamı
Kaynak: BleepingComputer

Ancak, reklama tıklamak sizi YouTube’a değil, Windows Defender’dan gelen bir güvenlik uyarısı gibi davranan bir teknik destek dolandırıcılığına götürür.

BleepingComputer tarafından gerçekleştirilen testlerde, teknik destek dolandırıcılıkları URL’lerde yer almaktadır. http://matkir[.]ml ve http://159.223.199[.]181/ ve ziyaretçileri ‘Windows’un şüpheli etkinlik nedeniyle engellendiği’ ve Windows Defender’ın ‘Ads.financetrack(2).dll’ adlı bir Truva Atı Casus Yazılımı algıladığı konusunda uyarır.

Google reklamının Youtube için gösterdiği Teknik Destek Dolandırıcılığı
Google reklamının Youtube için gösterdiği Teknik Destek Dolandırıcılığı
Kaynak: BleepingComputer

VPN kullananlar için iyi haber şu ki, dolandırıcı siteler bir VPN çalıştırıp çalıştırmadığınızı kontrol edecek ve eğer öyleyse, kullanıcıları meşru YouTube sitesine yönlendirecektir.

Dolandırıcı sitesinde listelenen numarayı aradığımızda, “destek teknisyeninin” TeamViewer’ı cihazlarımıza indirip yüklememizi istediği denizaşırı bir çağrı merkezine bağlandık.

Kurulumun devam etmesine izin vermesek de, hatayı “düzeltmek” için bilgisayarımızın kontrolünü ele geçirmek için TeamViewer’ı kullanmış olabilirler.

Çoğu durumda, dolandırıcılar bilgisayarınızı bir şekilde kilitler veya bilgisayarınıza virüs bulaştığını ve bir destek lisansı satın almanız gerektiğini söyler. Her iki şekilde de mağdura hiçbir fayda sağlamayan pahalı bir destek sözleşmesine yol açar.

Malwarebytes’ten bir tweet’in gösterdiği gibi, kötü amaçlı reklam kampanyası şu anda Google Arama’da yayınlanmaya devam ediyor.

Bu kötü amaçlı reklam kampanyasını bu kadar korkutucu yapan şey, tehdit aktörlerinin kötü amaçlı yazılımları, kimlik avı sayfalarını veya diğer saldırı türlerini dağıtmak için şirketleri taklit eden reklamlar oluşturabileceğini göstermesidir.

BleepingComputer, reklamla ilgili sorularıyla Google’a ulaştı, ancak şu anda bir yanıt alamadı.

Source link