DHS, ‘Şok Miktarda’ Telefon İzleme Verisi Satın Aldı


Yıllardır insanlar İç Güvenlik Bakanlığı’nın ABD vatandaşlarını izlemek için mobil konum verilerine erişip erişmediğini değil, ne kadarını merak ettim. Bu hafta, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, DHS kurumlarının “şok edici miktarda” konum verisinden nasıl yararlandığına dair bir “görüntü” sağlayan ve görünüşe göre uygun protokolleri izlemeden verileri satın alarak, uygun protokolleri izlemeden verileri satın alan, yoğun bir şekilde düzenlenmiş binlerce sayfa belge yayınladı. yapmaya yetkilidir.

Belgeler ACLU ile “geçen yıl boyunca Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası (FOIA) davası yoluyla” paylaşıldı. Ardından Politico erişim sağladı ve DHS’nin 2017’den 2019’a kadar yüz milyonlarca cep telefonunu araştırmak ve “Kuzey Amerika genelinde 336.000’den fazla konum veri noktasına” erişmek için iki gözetim şirketi Babel Street ve Venntel ile sözleşme yaptığını doğrulayan bir rapor yayınladı. E-postaların, sözleşmelerin, elektronik tabloların ve sunum slaytlarının toplanması, “Trump yönetiminin göçmenlik görevlilerinin, insanların hareketlerini daha önce bilinenden daha büyük bir ölçekte izlemek için mobil konum verilerini kullandığına” dair kanıt sağlar ve uygulama, Biden altında devam eden bir sözleşme nedeniyle devam etti. 2021 yılına kadar süresi dolmadı.

Yeni bilgilerin çoğu, “dünyanın en zorlu sorunlarını” çözmek için mobil konum verileri sattığını söyleyen bir veri komisyoncusu olan Venntel ile yapılan kapsamlı bir DHS sözleşmesini detaylandırıyor. Belgelerde, ABD Gümrük ve Sınır Devriyesi, Venntel’in konum verilerinin göçmenlik uygulamalarını ve insan kaçakçılığı ve uyuşturucuyla ilgili soruşturmaları iyileştirmelerine yardımcı olduğunu söyledi.

Uygulamanın yasal olup olmadığı hala belli değil, ancak bir DHS gizlilik yetkilisi, DHS’ye Haziran 2019’da “Venntel verilerini içeren tüm projeleri durdurması” emrinin verildiği mahremiyet ve yasal endişeler konusunda yeterince endişeliydi. Ancak, gizlilik ve hukuk ekiplerinin, Göçmenlik ve Gümrük Muhafazasının geçen kış Haziran 2023’e kadar sürecek yeni bir Venntel sözleşmesi imzalamasıyla konum verilerinin satın alınması yeniden başladığı için kullanım koşulları konusunda anlaşmaya vardı.

ACLU, DHS kurumlarının kendilerine hala daha fazla belge borçlu olduğunu söyleyerek uygulamayı hala “gölgeli” olarak nitelendiriyor ve bu, “Dördüncü Değişiklik hakkının makul olmayan hükümet aramalarına ve el koymalarına karşı erişim satın alarak ve bunları kullanarak nasıl “yanlış yaptıklarını” daha da gösterecek. Akıllı telefon uygulamalarından sessizce çıkarılan insanların cep telefonu konum bilgilerinin hacmi.” ACLU ayrıca, DHS’nin gizlilik uyumu kıdemli direktöründen gelen bir e-postanın, DHS’nin “gerekli bir Gizlilik Eşiği Değerlendirmesi hiçbir zaman onaylanmamasına rağmen, Venntel’e erişim satın almış gibi göründüğünü” doğruladığını da özellikle endişelendirdi.

DHS, Politico hikayesi hakkında yorum yapmadı ve ne adı geçen DHS ajansları ne de ACLU, Ars’ın yorum talebine hemen yanıt verdi.

ACLU, şu anda hiçbir yasanın hükümete veri satışını engellemediğini, ancak bunun yakında değişebileceğini söylüyor. ACLU, tam da bunu yapmak için tasarlanmış Dördüncü Değişiklik Satılık Değil Yasası adlı bir yasa tasarısını onayladı. Bu tasarı kabul edilse bile, yeni yasa, devlet kurumlarının mobil konum verilerini izlemeye devam etmesine izin verecek bazı istisnalar sunmaya devam edecek. ACLU, bu istisnalarla ilgili herhangi bir endişeyle ilgili yoruma hemen yanıt vermedi.

Konum Verisi Takibi Nasıl Durdurulur

Tartışılan ana soru, 2017’de polisin cep telefonu verilerini aramak için bir emri olması gerektiğini söyleyen bir Yargıtay kararının DHS gibi devlet kurumları için geçerli olup olmadığıdır. Kongre Araştırma Servisi, bunun gri bir alan olduğunu söylüyor, çünkü “Yüksek Mahkeme, hükümetin ABD sınırına izinsiz giriş yapan bireyler üzerinde rutin teftiş ve aramalar yapabileceğini uzun süredir kabul ediyor” ve “bazı federal mahkemeler ‘sınır’ uygulamasını uygulamış durumda. arama istisnası’ bilgisayarlar ve cep telefonları gibi elektronik cihazların sınırında nispeten sınırlı, manuel aramalara izin vermek için.

DHS, kendisini bir istisna olarak gören tek devlet kurumu değil. 2021’de, Savunma İstihbarat Teşkilatı, Savunma Bakanlığı’nın kendi “Başsavcı tarafından onaylanmış veri işleme gereksinimleri” olduğundan, 2017 Yüksek Mahkeme kararını atlayarak, izinsiz konum verilerini de satın aldı.Source link