Hollanda üniversitesi fidye yazılımı ödemesini 300 bin dolar kârla kurtardı


Yetkililer, üç yıl önce Bitcoin’de yapılan ödemenin sadece bir kısmını geri alsa da, kurban sağlam bir kar elde etti.

Hollandalı yetkililer kısa süre önce Hollanda Maastricht Üniversitesi’nin faillere ödediği fonların bir kısmını geri aldı. fidye yazılımı saldırısı.

Tehdit aktörleri artık feshedilmiş Clop fidye yazılımı grup, Aralık 2019’un sonlarında üniversiteyi ihlal etti ve organizasyonun 197.000 $ veya 30 bitcoins öksürmesini talep etti.

Saldırı, üniversitenin dahili BT sistemlerini ve e-posta hizmetlerini çökerterek herhangi bir dijital etkinliği durdurdu. Yetkililer ödeme yapılmamasını tavsiye ederken, üniversite taleplere uyma kararı aldı.

“Bir yanda polisin tavsiyesi ve fidye ödenmesine karşı ahlaki itiraz vardı; Öte yandan, artık verilerine ve dosyalarına erişimi olmayan MÜ öğrencilerinin, bilim adamlarının ve personelin çıkarları vardı”, deniyor. Beyan üniversite tarafından.

*{padding:0;kenar boşluğu:0;taşma:gizli}html,gövde{yükseklik:100%}img{konum:mutlak;genişlik:%100;üst:0;alt:0;kenar boşluğu:oto}açıklık{yükseklik: 48px;width:68px;position:absolute;left:50%;top:50%;margin:-24px 0 0 -34px}#bg{fill:#212121;opacity:.8}body:hover #bg{dolgu: #ed1d24;opaklık:1}

“>

Hollandalı yetkililer, Ukrayna’daki muadillerinin yardımıyla Şubat 2020’de fidye ödemesinin bir kısmını dondurmayı başardı. O zamanlar, kripto varlıkları toplam ödemenin sadece beşte biri olan 40.000 dolar değerindeydi.

Bununla birlikte, mevcut fiyatlarla, aynı miktarda Bitcoin, ilk ödemeden birkaç kat daha fazla, yaklaşık yarım milyon dolar değerinde. Hollanda Adalet Bakanlığı ve üniversite fonları geri almak için çalışıyor.

Toplanan miktar, saldırıdan sonra tehdit aktörlerine aktarılan miktarı aşsa da, üniversite bunu bir kâr olarak görmüyor.

Açıklamada, “Çok para gibi görünse de, üniversitenin saldırı sonucu gerçekte uğradığı zarardan önemli ölçüde daha az” denildi.

Üniversite, kurtarılması durumunda paranın ihtiyacı olan öğrencilere destek olmak için yönlendirileceğini iddia ediyor.


Cybernews’den daha fazlası:

Anonymous, Killnet’in Litvanya ve Norveç’e yönelik saldırıları üzerine Rusya’yı vurdu

Meta veri deposu başarısız olmaya mahkum mu?

Ukrayna, Rusya’nın siber ve füze saldırılarını koordine ettiğini söyledi

1 milyar Çinli vatandaşın verileri Şanghay polisinden sızdırılmış olabilir

NFT’ler bir gün kara para aklama aracı olarak geleneksel sanata rakip olabilir

Abone olmak bizim için haber bülteniSource link