Devlet Yardımı İsteyen Düşük Gelirli Kişileri Hedefleyen Bir İSS Dolandırıcılığı


FCC, Traxler’ın dolandırıcılığının Mayıs’tan Ağustos 2021’e kadar sürdüğünü ve bu sırada “tekrar tekrar federal elektronik dolandırıcılık yasasını ve Komisyonun kurallarını ihlal eden davranışlarda bulunduğunu” söyledi. Komisyona göre, önerilen 220.210 dolarlık müsadere cezası “verebileceğimiz yasal maksimum miktar ve Cleo’nun görünürdeki ihlallerinin kapsamını, süresini, ciddiyetini ve korkunçluğunu yansıtıyor”.

Cleo, EBB programına katılmak için başvurduğunda, FCC başlangıçta varlığa başvurusunun “onay için yeterli bilgiye sahip olmadığı için reddedileceğini” söyledi. Ancak Cleo daha sonra “CPNI ve gizlilik nedeniyle” olduğunu iddia ettiği müşteri tanımlayıcı bilgilerinin kaldırıldığı iki faturanın kopyalarını içeren belgeler sunarak FCC onayını aldı. Cleo ayrıca FCC’ye “yüksek hız sağladığını” iddia etti. 500 müşteriye kablosuz İnternet.

Düzinelerce Neredeyse Aynı Şikayet

FCC, Cleo hakkında “hepsi aynı tür iddialara odaklanan” 41 şikayeti incelediğini söyledi. Şikayetlere göre tüketiciler, bireysel eyaletlerin Evrensel Hizmet veya EBB Programı web siteleri, FCC web sitesi aracılığıyla katılan EBB Programı sağlayıcılarının listesini aradılar. veya USAC’ler [Universal Service Administrative Company] web sitesi ve Cleo’nun web sitesine giden bağlantılar. Şikayetler, Cleo’nun bu tüketicilerden elektronik olarak EBB Programı indirimli genişbant hizmetleri veya bağlı cihazlar için ödeme kabul ettiğini, sipariş edilen ürünü göndermediğini veya talep edilen hizmetleri sağlamadığını ve ardından geri ödeme yapmadığını iddia etti.

FCC, şikayette bulunan, Alabama, Arizona, Colorado, Illinois, Massachusetts, New York, Washington eyaleti ve Wisconsin’de yaşayan sekiz tüketiciyle görüştü.

Illinois’li bir kadın, Venmo ödeme hizmetini kullanarak Cleo’dan 50$’a bir dizüstü bilgisayar sipariş etti. FCC, kadının dizüstü bilgisayarı hiç almadığını bildirmek için Cleo ile iletişime geçtiğinde yanıt alamadığını söyledi. FCC, daha sonra “sosyal medya (Facebook) ve telefon aracılığıyla Cleo’ya ulaşmaya çalıştı, ancak Cleo yanıt vermedi ve onu hem Facebook’ta hem de telefonda engelledi” dedi.

FCC, New Yorklu bir kadın “13 Temmuz 2021’de Cleo’nun web sitesinden EBB Programı indirimli tablet, dizüstü bilgisayar, ‘Wi-Fi kutusu’ ve hotspot hizmeti sipariş etti ve web sitesinde PayPal aracılığıyla 108.94 dolarlık ödeme ayarladı” dedi. Bu tüketici “Büro personeline, sipariş ettiği cihazları almadığında Cleo’ya e-posta gönderdiğini ve Cleo personelinin ‘ona kaba davrandığını ve ona hizmet vermek zorunda olmadıklarını’ söylediğini söyledi. Cleo’dan birinin ona ‘ince baskıyı okumasını’ söylediğini söyledi. Sonunda yanıt vermeyi kesene kadar Cleo ile birkaç e-posta alışverişinde bulundu.”

Diğer şikayetçiler de benzer şekilde Cleo’nun hiç almadıkları cihazlar hakkında bilgi isteyen mesajlara yanıt vermeyi bıraktığını söyledi. Bazı tüketiciler kredi kartı veya PayPal ile yapılan ödemeleri iptal edebildi.

“Büro tarafından görüşülen sekiz tüketici ve FCC’nin Tüketici Şikayet Merkezi’ne şikayette bulunan diğer tüketicilerin tümü, Cleo’nun sipariş ettikleri EBB Programı destekli hizmetleri veya cihazları teslim etmediğini ve şirketin geri ödeme yapmayı reddettiğini belirtti. FCC, Cleo’nun geri ödeme istediklerinde onlara dava açacağını iddia ettiğine dair şikayetleri” dedi.

Gölgeli Hizmet Şartları Geri Ödemeleri Yasakladı

Cleo’nun geri ödemeleri reddederken belirttiği hizmet şartları, şirketin “size iade edilecek herhangi bir geri ödeme, kredi veya diğer herhangi bir hizmet ve para iadesini ima etmediğini veya asla kabul etmeyeceğini veya kabul etmeyeceğini” söyledi.

“Cleo Communications, ÖN ÖDEMELİ bir Hizmet yürütür. Tüm hizmetler şu şekilde satılmaktadır: [sic] ve garantisiz. FCC’ye göre, Cleo Communications HİÇBİR koşulda herhangi bir garanti vermez veya sunulan hizmetler için herhangi bir türde geri ödeme sağlamaz. herhangi bir zamanda sözleşmeye tabidir ve küçük taleplere kadar ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere daha fazla yasal işleme tabidir ihtilaflı tutarda sözleşmenin ihlali için mahkeme davaları, tüm yasal ücretler, mahkeme ücretleri, avukat ücretleri, dosyalama ücretleri, faiz %9,9 ve 300,00 $ tutarında bir sözleşme ihlali ücreti.”

Kaba Yanıtlar: “Mahkemeye Alınacaksınız”

FCC belgesi, Cleo’nun tazminat talep eden müşterilere taciz için dava açmak veya suçlamada bulunmakla tehdit ederek yanıt verdiği olayları ayrıntılı olarak belgeliyor:

Örnek olarak, 2 Ağustos 2021’de bir müşteri geri ödeme talebinde bulunduğunda Cleo, “[y]Bizimle iletişime geçmek yerine PayPal’ın arkasına saklanmak istiyoruz. Size geri ödeme yapmayacağız. Avantajlarınızı talep ettiğimiz gibi kullanmanıza izin vermeyeceğiz. Ve mahkemeye çıkarılacaksın. Cleo Care.”

10 Ağustos 2021’de başka bir müşteri geri ödeme talebinde bulunduğunda Cleo, “Geri ödeme reddedildi. Lütfen haklarınızı, yükümlülüklerimizi ve uygulanacak haklarımızı özetleyen hizmet şartlarına bakın. Ayrıca EBB’niz talep edildi. kredimizi başka bir yerde kullanırsanız, faturanız ve tahsilatlarınız kesilir. Cleo Tahsilatları.” Cleo, daha sonraki bir e-postada o müşteriyle şunları söyleyerek devam etti: “[n]Sipariş vermeden önce bir dahaki sefere okuyun. Çünkü artık iletişim kurmayacağız. Daha fazla e-posta, Ohio’da taciz suçlamalarıyla sonuçlanacaktır. Cleo Yasal.”

12 Ağustos 2021’de Cleo başka bir müşteriye şunları söyledi: “[w]sizi görmezden gelmiyoruz, sizden ücret de almıyoruz. Geri ödeme talebinde bulundunuz ve geri ödeme yapılmadı ve bu konuda bilgilendirildiniz ve birisi karar verecek [sic] biri verilir veya verilmez. Lütfen bakınız- kyty.xyz/terms.html. FCC’ye gönderilen şey. Göz ardı edildiğiniz ve göz ardı edilmediğiniz belgelerle iddialarınızın belirttiği [sic]. Cleo Hukuk İşleri.


Bu hikaye başlangıçta ortaya çıktı Ars Teknik.Source link