Google, Rusya’da Yasaklanan İçeriği Kaldırmadığı İçin 358 Milyon Dolar Para Cezasına Uğradı


Moskova’daki bir mahkeme, ülkenin yasak olarak kabul ettiği bilgilere erişimi kısıtlamadığı için Google LLC’ye 358 milyon dolar (21 milyar ruble) para cezası verdi.

Rusya’nın internet gözlemcisi Roskomnadzor, Google ve yan kuruluşu YouTube tarafından yapılan bir duyuru, Rus BT denetleyicisinden gelen birçok talepten sonra bile aşağıdaki materyalleri kaldırmayı başaramadı:

  • Aşırıcılık ve terörizmi teşvik eden içerik
  • Yetkisiz toplu eylemlere katılımı teşvik eden bilgiler
  • Küçüklerin yaşamı ve sağlığı için zararlı eylemleri teşvik eden içerik
  • Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerini itibarsızlaştıran Ukrayna’daki “özel askeri operasyonun” seyri hakkında bilgi

Bekçi, son birkaç aydır Rusya’daki İdari Suçlar Yasası’nın çeşitli bölümlerine dayanarak yaptırım uygulamaya çalıştı.

Haziran ayında kuruluş, yasaklanmış bilgileri kaldırmadığı için Google LLC’ye 68 milyon ruble (1,2 milyon dolar) para cezası verdi.

Aynı yasal şartın birden fazla ihlali göz önüne alındığında, daha fazla para cezası gelire dayalı olacaktır. Bu, şirketin yıllık cirosunun %10’una kadar ulaşabilir. Roskomnadzor, 358 milyon doların bu temelde hesaplandığını açıklıyor.

Aynı önlem, benzer ihlaller nedeniyle popüler yayın platformu Twitch Interactive’e karşı geçtiğimiz hafta alındı.

Rusya’nın Google yan kuruluşu Google LLC, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı. Bir dizi para cezası ve mal varlığına el konulmasından sonra işlerine devam edemeyeceklerini söylediler.

Google’ın Rusya’daki ücretsiz hizmetleri erişilebilir, ancak kısıtlıdır. Ülkede hiçbir reklam kampanyası satın alınamaz.Source link