FBI, Pahalı Sahte Kripto Para Birimi Programlarına Karşı Uyardı – IT Security Guru


FBI, ABD finans kurumlarını ve yatırımcıları, tüketicileri kripto para yatırmaları için kandırmak için tasarlanmış sahte uygulamalardaki artış konusunda uyardı.

Belirsiz bir zaman ölçeğinde, bu tür dolandırıcılıkların maliyeti, tanımlanmış 244 kurbana 42.7 milyon dolara mal oldu.

Özel Sektör Bildirimi, “FBI, siber suçluların, yatırımcı kazanma oyunlarının bir parçası olarak, bu bilgilerle sahte web siteleri oluşturmak da dahil olmak üzere meşru ABD işletmelerinin adlarını, logolarını ve diğer tanımlayıcı bilgilerini kullandığını gözlemlemiştir.”

“Finans kuruluşları, müşterilerini bu faaliyet hakkında uyarmalı ve kripto para birimi hizmetleri sunup sunmadıkları konusunda müşterileri bilgilendirmeli.”

FBI, tehdidin boyutunu gösteren üç özel olayı vurguladı:

  • Dolandırıcılar, en az dört kurbanı sahte uygulama aracılığıyla 5,5 milyon dolar yatırmaya ikna etmek için, feshedilmiş bir kripto borsası markası olan Yibit’i kandırdı. Mağdurlara ayrıca ek vergi ödenene kadar para çekemeyecekleri söylendi. Dolandırıcılık, Ekim 2021’den Mayıs 2022’ye kadar uzanıyordu.
  • Yatırımcılar, siber suçlular tarafından gerçek bir finans kurumunu kandırmak ve kripto para yatırmak için tasarlanmış bir uygulamayı indirmeye ikna edildi. Aralık 2021’den Mayıs 2022’ye kadar süren dolandırıcılıkta kurbanlar tüm paralarını kaybetti. Birçoğu, dolandırıcıların kurbanların ancak bu fonlar üzerinden vergi ödeyerek para çekebileceklerini söylediği sonraki dolandırıcılığa da düştü.
  • Avustralyalı bir döviz sağlayıcısı ile aynı adı taşıyan siber suçlular tarafından sahte bir uygulama olan “Supay” oluşturuldu. Kasım 2021’de bu şemada iki kişi dolandırıldı.

FBI, finansal kurumlardan müşterileri kripto sahtekarlığı tehdidi konusunda proaktif olarak uyarmalarını istedi. Ayrıca kuruluşlardan, kendi kuruluşlarının mobil uygulamalar aracılığıyla benzer meşru hizmetler sunup sunmadığını değerlendirmelerini istedi.

Ek olarak, müşterileri yatırım uygulamalarını indirme talepleri alırken ekstra dikkatli olmaları ve mümkün olduğunda yasal sağlayıcılarla doğrulama yapmaları konusunda uyardı.Source link