Facebook, Messenger’da Varsayılan Uçtan Uca Şifrelemeyi ve Şifreli Yedeklemeyi Test Ediyor


Uçtan Uca Şifreleme

Sosyal medya şirketi Meta, şirket çeşitli sohbet hizmetlerine yavaş yavaş güvenlik katmanları eklemeye devam ederken, bu hafta Messenger platformunda belirli kullanıcılar için uçtan uca şifrelemeyi (E2EE) varsayılan seçenek olarak test etmeye başlayacağını söyledi.

Messenger Trust’ın ürün yönetimi direktörü Sara Su, “Test grubundaysanız, en sık yaptığınız sohbetlerden bazıları otomatik olarak uçtan uca şifrelenebilir, bu da özelliği tercih etmeniz gerekmediği anlamına gelir.” , söz konusu.

Artımlı geliştirme, mesajlaşma hizmetindeki sesli ve görüntülü aramaların yanı sıra Instagram’daki bire bir sohbetler için E2EE’yi etkinleştirdikten ve Android ve iOS’ta WhatsApp için şifreli sohbet yedeklemelerini etkinleştirdikten bir yıl sonra geliyor.

Siber güvenlik

E2EE, aktarım sırasında verileri karıştıran ve üçüncü tarafların Meta dahil olmak üzere bir uç noktadan diğerine gönderilen bilgilere yetkisiz olarak erişmesini engelleyen güvenli bir iletişim mekanizmasıdır.

Meta’ya ait WhatsApp, belgelerinde, “Bunun nedeni, uçtan uca şifreleme ile mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınması ve yalnızca alıcının ve bunları açmak ve okumak için gereken özel anahtara sahip olmanızdır” diye açıklıyor.

Meta’nın Ocak 2022’de Messenger’daki E2EE sohbetlerindeki anahtarı kayıt olarak değiştirdiğini belirtmekte fayda var, yani kullanıcıların gizlilik ve güvenlik garantilerinden yararlanmak için bunu açıkça açmasını gerektiriyor.

Uçtan Uca Şifreli Sohbet Yedeklemeleri

Dahası, şifreli yedekleme özelliği, kullanıcıların bir PIN veya kod oluşturmasına olanak tanıyan ve daha sonra sohbetleri yeni bir cihazda geri yüklemek için kullanılabilecek Güvenli Depolama olarak adlandırdığı bir özellik biçiminde Messenger’a da taşınıyor.

Diğer değişiklikler, Instagram’daki E2EE denemelerinin genişletilmesini ve Messenger’da kaybolan mesajları korurken mesajların belirli bir süre sonra otomatik olarak silinmesini sağlayan kaybolma modunun kaldırılmasını kapsıyor.

Buna ek olarak, WhatsApp Web’in bütünlüğünü sağlamak için bu Mart ayının başlarında uygulamaya koyduğu Kod Doğrulama korumalarını, Messenger’ın masaüstü web sürümünü içerecek şekilde genişletiyor.

Güncellemeler, 2023’te Instagram ve Messenger’da kişisel mesajlar ve aramalar için varsayılan uçtan uca şifrelemenin küresel olarak kullanıma sunulmasından önce geliyor. Halihazırda olduğu gibi, WhatsApp kutudan çıkar çıkmaz uçtan uca şifrelenen tek Meta ürünüdür. .

Siber güvenlik

Ayrıca, Meta’nın ABD’nin Nebraska eyaletinde 17 yaşındaki bir çocuğun kürtajıyla ilgili bir ceza davasında Messenger sohbetlerini kolluk kuvvetleriyle paylaştığı haberinin hemen ardından geldiler. açık metin.

Karşı karşıya olan şirket, önemli geri tepmeo zamandan beri “emrilerin kürtajdan hiç bahsetmediğini” ve “polisin o sırada ölü doğmuş bir bebeğin yasadışı olarak yakılması ve gömülmesi iddiasını araştırdığını” vurgulamaya çalıştı.

Şifreleme engelleri, sistemin çocukların cinsel istismarı gibi ciddi suçlara karşı koyma yeteneklerini engellediğini söyleyen hükümetlerle de bir çekişme noktası olmuştur.

Source link