ABD Hükümeti Conti Ransomware Çetesi Hakkında Bilgi İçin 10 Milyon Dolar Ödül Verdi


Conti Fidye Yazılım Çetesi

ABD Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü ilan edildi Conti fidye yazılımı grubuyla ilişkili beş kişiyle ilgili bilgiler için 10 milyon dolarlık ödül.

İlk olarak WIRED tarafından bildirilen ödül teklifi, “Hedef” olarak bilinen bir Conti çalışanının yüzünün ilk kez ortaya çıkarıldığı gerçeğiyle de dikkate değerdir. Diğer dört ortak “Tramp”, “Dandis”, “Profesör” ve “Reshaev” olarak anıldı.

Hükümet, kimliklerine veya konumlarına yol açabilecek beş operatör hakkında bilgi aramanın yanı sıra, insanları Conti ve bağlı grupları TrickBot ve Wizard Spider hakkında ayrıntıları paylaşmaya da çağırıyor.

Siber güvenlik

Ryuk’tan Conti’ye yeniden markalaşmasından bu yana, ulusötesi organize suç grubu, son iki yılda yüzlerce fidye yazılımı olayıyla ilişkilendirildi.

Ocak 2022 itibariyle, Rusya merkezli bir hizmet olarak fidye yazılımı (RaaS) operasyonunun, 150 milyon doları aşan kurban ödemeleriyle 1000’den fazla varlığı vurduğu tahmin ediliyor. Dışişleri Bakanlığı, Conti’yi “şimdiye kadar belgelenmiş en zararlı fidye yazılımı türü” olarak nitelendirdi.

Mart 2022’de Conti üyeleri arasında, sendikanın ülke ile Ukrayna arasında devam eden ihtilafta Rusya’nın yanında yer almasının ardından ortaya çıkan sızdırılmış sohbetlerin bir analizi, Target’in Rusya’daki fiziksel operasyonlarında yer alan bir yönetici olarak rolünü vurguladı.

Trellix araştırmacıları Mart 2022’de, “Sızıntılar eşi görülmemiş bir seviyede ve dünyaya hükümetin desteklediği, milyonlarca dolarlık bir fidye yazılımı çetesinin nasıl çalıştığını gösteriyor” dedi.

“Bir bakıma neredeyse normal bir iş gibiydi; ücretlerin ödenmesi, yazılım lisanslarının alınması, müşteri hizmetlerinin başlatılması ve stratejik ittifakların oluşturulması gerekiyordu.”

Siber güvenlik

Conti markası feshedilmiş olsa da, üyeleri hala aktiftir ve Karakurt, Silent Ransom, Quantum ve Roy/Zeon dahil olmak üzere farklı şubeler altında diğer fidye yazılımı ve veri gaspı operasyonları yoluyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Geliştirme ayrıca, ajansın Conti ekibinde kilit liderlik pozisyonlarına sahip kişilerin belirlenmesine ve/veya konumlarına yol açan bilgiler için 10 milyon dolara kadar ödül teklif ettiğini açıklamasından üç ay sonra geldi.

Source link