Eski CIA Mühendisi, ‘Vault 7’ Hacking Sırlarını Wikileaks’e Sızmaktan Mahkum Edildi


Wikileaks'e Hack Sırları

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nda (CIA) eski bir programcı olan Joshua Schulte, gizli korsanlık araçlarını sızdırmaktan suçlu bulundu. Kasa 7 WikiLeaks’e.

33 yaşındaki mühendis, ücretli Haziran 2018’de sınıflandırılmış bilgilerin yetkisiz ifşası ve sınıflandırılmış materyallerin çalınması ile. Schulte ayrıca yüzler 24 Ağustos 2017’de tutuklandığı çocuk pornografik fotoğraf ve videolarına sahip olmakla ilgili suçlamalarla ilgili ayrı bir dava.

ABD Avukatı Damian Williams söz konusu Schulte’nin “Amerikan tarihindeki en küstah ve zarar verici casusluk eylemlerinden biri” nedeniyle mahkum edildiğini belirten açıklamada, eylemlerinin “bize zarar vermek isteyenlere kritik istihbarat sağlayarak istihbarat topluluğumuz üzerinde yıkıcı bir etkisi” olduğunu da sözlerine ekledi.

WikiLeaks belgeleri 7 Mart 2017’de yayınlamaya devam edecekti. arama “Ajans hakkında şimdiye kadarki en büyük gizli belge yayını.” Bu, “kötü amaçlı yazılımlar, virüsler, truva atları, silahlı ‘sıfır gün’ istismarları, kötü amaçlı yazılım uzaktan kontrol sistemleri ve ilgili belgelerden oluşan bir cephaneliği” içeriyordu.

2013’ten 2016’ya kadar uzanan dosyalar, ajansın denizaşırı faaliyetlerinin bir parçası olarak arabalardan, akıllı TV’lerden, web tarayıcılarından ve Windows, macOS, Linux, Android ve iOS gibi yaygın olarak kullanılan masaüstü ve mobil işletim sistemlerinden ödün verme yeteneğini de ayrıntılı olarak açıkladı. istihbarat toplamak için casusluk operasyonları.

Seçkin bilgisayar korsanlığı biriminin Operasyon Destek Şubesi (OSB) tarafından geliştirilen en az 91 aracın olduğu söyleniyor. sınırlı bilgi uçurma platformuna sızıntının ardından.

Associated Press rapor edildi savcıların, Schulte’nin sızıntıyı, çalışma ortamıyla ilgili şikayetlerine saygısızlık etme ve görmezden gelmenin intikamı olarak düzenlediğini savundu. Kapanış konuşmasında, sızdırılan dosyalara “yüzlerce insanın erişimi olduğunu” ve “yüzlerce insanın onu çalmış olabileceğini” iddia etti.

Siber güvenlik

Geçen ay Schulte hakkında büyüleyici bir profilde, The New Yorker boyalı Bloomberg’e katıldığı Kasım 2016’ya kadar ajansta geçirdiği süre boyunca onu “zorlayıcı”, “kanaatli” ve “müsamahakar” olarak tanımlayan hoşnutsuz bir çalışanın resmi.

Duruşmadan önce Metropolitan Gözaltı Merkezinde ikamet eden Schulte, hapsedilme koşullarını bir “işkence kafesine” ve “üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan yoksulların altında kalan” bir şey olarak karşılaştırdı. Ayrıca, Ramazan ayında bir ay gündüz oruç tuttuğunu gözlemleyerek İslam’a dönüştüğü söyleniyor.

Williams, “Joshua Adam Schulte, terör örgütleriyle ve dünyadaki diğer kötü etkilerle savaşmak için kullanılan ülkenin en değerli istihbarat toplama siber araçlarından bazılarına erişimi olan bir CIA programcısıydı” dedi.

“Schulte, CIA’e karşı kızgınlık beslemeye başladığında, gizlice bu araçları topladı ve WikiLeaks’e sağladı, en kritik istihbarat araçlarımızdan bazılarını kamuoyuna, dolayısıyla da düşmanlarımıza duyurdu.”

Source link