Bulut Güvenlik Duvarının 5 Faydası


Bulut Güvenlik Duvarının 5 Faydası

Güvenlik duvarları, 80’lerin sonundaki başlangıcından bu yana hemen hemen her kuruluşun güvenliğinin temel unsuru olmuştur. Güvenlik duvarı, özel bir ağın içine ve dışına gelen kötü amaçlı trafiği algılamak için kullanılan bir ağ güvenlik aygıtıdır. Ancak gelişen siber ortamın dinamik doğası, kuruluşları güvenlik hizmetlerini buluta taşımaya zorladı.

TechJury.net’e göre, işletmelerin %61’i 2020’de iş yüklerini buluta geçirdi. Ayrıca, genel bulut pazarının 2025 yılına kadar 800+ milyar ABD doları olacağını tahmin ediyorlar. Bununla birlikte, bulutta depolanan verilerin korunması gerekiyor. Zero Trust güvenliğinin yanı sıra bir bulut güvenlik duvarına sahip olmak, kapsamlı bir siber güvenlik planının ayrılmaz bir parçasıdır. Öyleyse, bulut güvenlik duvarı kullanmanın 5 ana avantajına bakalım.

Bulut Güvenlik Duvarı nedir?

Başlamak için, bir bulut güvenlik duvarı aslında geleneksel bir güvenlik duvarının sanal versiyonudur, ancak bulutta konuşlandırılmıştır. Kuralları kurar ve tanımlarsınız ve bulut güvenlik duvarı, ağınıza girmesini engeller.

DÖRT

Bu tür güvenlik, veriler bulutta depolandığında son derece önemlidir. Şu anda, şirketlerin yaklaşık %80’i, hassas şirket verilerini çalmaya çalışan kötü niyetli aktörler tarafından çalıştırılan botlarda bir artış olduğunu bildirdi. Bir bulut güvenlik duvarına sahip olmak, kötü niyetli trafiğin web sitenize girmesini engelleyebilir ve uzaktaki iş gücünüzü güvende tutabilir.

Bulut Güvenlik Duvarının Faydaları

1: Bulut Güvenlik Duvarları Mükemmel Ölçeklenebilirliğe Sahiptir

Geleneksel bir güvenlik duvarının ana sorunu, sınırlarının ötesine ölçekleyememesidir. Belli bir noktada, bir bant genişliği duvarına çarpacaksınız ve yükseltmeler yapmanız gerekecek. Bulut güvenlik duvarı, işletmeniz büyüdükçe ölçeklenir, böylece daha sonra BT ve güvenlik yığınınızda herhangi bir kesinti olmadan daha fazla kullanıcı ve lisans ekleyebilirsiniz.

2: Verileriniz Taşıma Sırasında Korunacak

Buluta veri aktarırken korumasız kalma riski vardır. AWS bulut ortamındaki basit bir S3 paketi yanlış yapılandırması, büyük bir veri ihlaline yol açabilir. Yanlış yapılandırmaları önlemek ve buluta geçiş sırasında hassas verilerin sızdırılmasını önlemek için AWS veya Azure gibi bulut ortamlarında bir bulut güvenlik duvarı kurulabilir.

3: Bulut Güvenlik Duvarları Kolayca Dağıtılabilir ve Bakımı Yapılabilir

Bulut güvenlik duvarının bir başka avantajı da kurulumlarının kolay olmasıdır. Dağıtım süreci, yazılım tabanlı olduğu için hızlıdır. Bir kez konuşlandırıldıktan sonra, her şey bir düğmeye tıklanarak yönetilebilir ve herhangi bir sorun doğrudan bulut üzerinden çözülebilir.

Bakım söz konusu olduğunda, bulut güvenlik duvarları bunu çok kolaylaştırır. Yazılım genellikle sistemi yönetmek için kullanılabilecek bir gösterge panosuna sahip olacaktır. Bir bulut güvenlik duvarı, dakikalar içinde özel buluta neyin girip neyin çıktığını kontrol etmek için rafine filtreler ve kurallar oluşturmak için kullanılabilecek kapsamlı bir araç listesine sahip olacaktır. Mevcut bulut altyapınızla kolayca entegre olur. Bu, dağıtım sırasında yolda herhangi bir darbeye çarpmamanız gerektiği anlamına gelir.

4: Kimlik ve Erişim Yönetimi

Yöneticiler artık kimlik ve erişim yönetimi çerçevesiyle kuruluş genelinde daha ayrıntılı politikalar belirleyebilir ve kullanıcıları doğrulayabilir. Bu, yöneticilere, ağ içinde herhangi bir yanal hareketi önlemek için hangi uygulamalara kimin erişeceği konusunda daha ayrıntılı bir kontrol sağlar ve örtülü güveni ortadan kaldırmaya yönelik Sıfır Güven Ağ Erişimi’nin temel ilkelerinden yararlanır.

5: Bulut Güvenlik Duvarları Büyük Genişletilebilirliğe Sahiptir

Bulut güvenlik duvarının en büyük avantajlarından biri, herhangi bir yerden yönetilebilmesidir. Ofise gitme ve fiziksel güvenlik duvarı cihazıyla uğraşma günleri geride kaldı. Özel ağınızı dünyanın her yerinden korumak için bulut güvenlik duvarları dağıtılabilir. Geleneksel bir güvenlik duvarınız olduğunda, herhangi bir güncelleme ve bakımın cihazın gerçek konumunda yapılması gerekir. Bu, coğrafi olarak yayılmış çalışan ekipleri ve üçüncü şahıslarla birden fazla şube konumuna sahip işletmeler için büyük bir sorun haline geliyor.

Alt çizgi

Özetlemek gerekirse, bir bulut güvenlik duvarı kullanmanın birçok faydası vardır. Geleneksel bir güvenlik duvarının yerini almakla ve fiziksel bir cihaza olan ihtiyacı ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda genel çalışan üretkenliğini iyileştirebilir ve hibrit işgücünü güvence altına alabilir.

Hizmet olarak Güvenlik Duvarı (FWaaS) ile ağ güvenliği oyununuzu yükseltin ve kurumsal iş akışlarınızı olası saldırılara karşı koruyun.

Sponsorluğunda çevre 81Source link