Bu İzleme Önleme Aracı, Takip Edilip Edilmediğinizi Kontrol Eder


Matt Edmondson, bir Son 21 yıldır İç Güvenlik Bakanlığı’nda çalışan federal ajan, geçen yıl bir yardım çağrısı aldı. Devletin başka bir bölümünde çalışan bir arkadaş -hangisi olduğunu söylemiyor- bir terör örgütüyle bağlantısı olan gizli bir muhbirle görüşürken birinin onları takip ediyor olabileceğinden endişeleniyordu. Takip ediliyorlarsa, kaynaklarının kimliği açığa çıkmış olabilir. Edmondson, “Kelimenin tam anlamıyla bir ölüm kalım meselesiydi” diyor.

Edmondson, “Takip edilip edilmediğinizi söylemeye çalışıyorsanız, gözetleme tespit yolları vardır” diyor. Araba kullanıyorsanız, otoyolda şerit değiştirebilir, U dönüşü yapabilir veya rotanızı değiştirebilirsiniz. Her biri, bir arabanın sizi takip edip etmediğini belirlemenize yardımcı olabilir. Ama yeterli gelmedi, diyor Edmondson. Edmondson, “Bu becerilere sahipti, ancak yalnızca elektronik bir ek arıyordu,” diye açıklıyor. “Gizli muhbirin güvenliği konusunda endişeliydi.”

Bir bilgisayar korsanı ve dijital adli tıp uzmanı olan Edmondson, yardımcı olabilecek mevcut herhangi bir araç bulamayınca kendi izleme önleme aracını oluşturmaya karar verdi. Arabada taşınabilen veya arabada oturulabilen Raspberry Pi destekli sistem, yakındaki cihazları tarar ve aynı telefon son 20 dakika içinde birden fazla kez algılanırsa sizi uyarır. Teoride, bir araba sizi izliyorsa sizi uyarabilir. Edmondson, sistemi toplam maliyeti yaklaşık 200 $ olan parçaları kullanarak inşa etti ve araştırma projesini bu hafta Las Vegas’taki Black Hat güvenlik konferansında sunacak. Ayrıca, temel kodunu açık kaynaklıdır.

İzleme önleme aracı bir Raspberry Pi, kablosuz sinyal dedektörleri ve bir pil paketinden oluşur.

Fotoğraf: Matt Edmondson

Son yıllarda, insanların aile içi tacizciler, takipçiler veya hükümet destekli casusluğun karanlık dünyasındaki kişiler tarafından takip edilme yollarının sayısında bir patlama oldu. İzleme, yazılım veya donanım tabanlı olabilir. Doğrudan insanların telefonlarına yüklenebilen casus yazılımlar ve casus yazılımlar, saldırganların tüm konum verilerinize, mesajlarınıza, fotoğraflarınıza, videolarınıza ve daha fazlasına erişmesine olanak tanırken, Apple’ın AirTag’leri gibi fiziksel izleyiciler, insanların gerçek zamanlı olarak nerede olduklarını izlemek için kullanılmıştır. . (Eleştirilere yanıt olarak Apple, AirTags’e bazı izleme önleme araçları ekledi.)

Çevrimiçi hızlı bir arama, satın alınması kolay birçok izleme aracını ortaya çıkarır. Edmondson, “İnsanları gözetleyecek çok şey var ve gözetlenip gözetlenmediklerini merak eden insanlara yardım edecek çok az şey var” diyor.

Ev yapımı sistem, etrafındaki kablosuz cihazları tarayarak ve ardından son 20 dakika içinde mevcut olup olmadıklarını görmek için günlüklerini kontrol ederek çalışır. Çok fazla yanlış okuma alacağı bir kafede oturmak yerine, insanlar hareket halindeyken kullanılmak üzere tasarlandı.

Ayakkabı kutusu büyüklüğünde bir kasanın içine oturabilen izleme önleme aracı, birkaç bileşenden oluşuyor. Bir Raspberry Pi 3 yazılımını çalıştırır, bir Wi-Fi kartı yakındaki cihazları arar, küçük bir su geçirmez kılıf onu korur ve taşınabilir bir şarj cihazı sisteme güç sağlar. Dokunmatik ekran, cihazın ürettiği uyarıları gösterir. Her uyarı, takip edildiğinizin bir işareti olabilir.Source link