Bir blok zincirinin korkuları: bir telif hakkı davasında tüm NFT kazançlarını nasıl kaybedebilirsiniz?Sektör birkaç olumsuz manşetle dolup taştı – ancak henüz siber güvenli mi?

Kurbanların listesi şöyle kolun kadar ve her gün eklenmeye devam ediyor. NFT sahipleri, blok zincirinde depolanan dijital sanat eserleri aracılığıyla bir zenginlik ve bol gelir geleceği satın aldıklarına inanıyorlar. Yine de endişe verici bir şekilde, genellikle zenginliklerini şu ya da bu şekilde güvence altına almaya kararlı siber suçluların kurbanı oluyorlar.

NFT’ler, insanların yatırım yapabileceği devasa bir pazar ve bununla birlikte 23 milyar dolarlık bir pazar haline geldi. Chainalysis’e göre, NFT’lerle bağlantılı olduğu bilinen akıllı sözleşmelere gönderilen kripto para birimlerinin hacmi 2020’de 106 milyon dolardan 2021’de 44.2 milyar dolara yükseldi.

O kadar yaygın hale geldiler ki, mali suç örgütleri ve vergi makamları, NFT’ler aracılığıyla kazanılan paraya dikkat etmeye ve tüketicilerin hem iyi korunmasını hem de kazançlarını yasal olarak kaydetmelerini sağlamaya başlıyor.

Ancak, NFT’lerle ilgili henüz üstesinden gelinmemiş pek çok sorun vardır ve birçok insanın yatırım yapmaya karar vermeden önce duraklaması gerekir. Her iki haftada bir, NFT sahipleri için sorun hikayeleri var.

Bir dizi sorun

Bunlardan bazıları halı çekme veya dolandırıcılıktır – insanların bir NFT projesine bunun tek bir şey olduğunu düşünerek para yatırdığı, yalnızca arkasındaki ilkelerin yanlış olduğunu veya meşru görünen bir projeye yatırım yaptıkları yerlerde sadece bulmak için yatırım yaptıkları yerler. bunun arkasındaki insanların aslında dolandırıcılar olduğunu… paranızı ve yatırımınızı alıp kaçtıktan sonra.

Porno yıldızlarını ve kadın gibi davranan ama aslında erkek olan Rusları içeren halı çekimlerinden, insanları yatırım yapmaya ikna etmek için arka planlarını yanlış temsil eden, ancak iz bırakmadan ortadan kaybolan çok sayıda farklı proje var.

Bu, kullanıcıları kandırmak yerine bir banka soygunu eşdeğerini gerçekleştirmeye çalışan insanlara ulaşmadan önce. “Yatırım yapma”ya karşı kutudaki bir başka işaret, NFT sahiplerinin, hesabınıza girmeye ve tüm zor kazandığınız NFT’lerin sahipliğini çalmaya çalışan bilgisayar korsanları tarafından hedeflenme şeklidir. üzerinde para. 3 milyon dolardan fazla Bored Ape Yacht Club NFT’leri Nisan ayı sonlarında bir suç çetesi tarafından çalındı. OpenSea gibi NFT sahipliğini yöneten platformlar olduğu iddia edilen kimlik avının, bu saldırıların başlatılmasının bir yolu olduğuna inanılıyor.

Diğer endişeler lejyon

NFT’lerin ana akımda bilindiği gibi vaadi, değeri artabilecek koleksiyon sanatlarını satın almanızdır. Ama ya sanata en başta gerçekten sahip değilseniz? Bir dizi NFT projesi, proje sahibinin erişemediği çalınan sanat eserlerini veya yasadışı olarak kullanılan fikri mülkiyeti (IP) kullanır. Tüm bunlar, NFT’ler büyük paralar karşılığında alınıp satılsa da, bir projeye akıttığınız paranın bir telif hakkı davasıyla dağılmasına ilişkin büyük riskler olduğu anlamına gelir.

Sonra piyasaya kimin dahil olduğuyla ilgili sorunlar var. Bir blockchain analiz şirketi Chainalysis’e göre, NFT pazarında “önemli” hacimlerde yıkama ticareti ve kara para aklama olduğuna dair kanıtlar var. Öyleyse, Amerikalıların yarısından daha azının ve beş İngilizden sadece birinin NFT’lerin paralarını yatırmak için iyi ve güvenli bir yatırım olduğunu düşünmesine şaşmamak gerek.

“Suçluların ABD finansal sistemini kötüye kullanmasına izin veren kurumsal şeffaflık ve diğer yasal boşluklar gibi sistemik zorluklarla mücadele ederken, sanat endüstrisi de dahil olmak üzere diğer sektörlere özgü kara para aklama risklerini ele almak için başka neye ihtiyaç duyulabileceğine bakacağız.” diyor ABD Terör Finansmanı ve Mali Suçlar Ofisi’nde stratejik politikadan sorumlu sekreter yardımcısı Scott Rembrandt.

NFT endüstrisi ve buna dahil olanlar, şu anda sektöre nüfuz eden Vahşi Batı tutumunu meşrulaştırmak için çalışıyor. Ancak, ana akım alıcıların hepsini kaybetmemesini sağlamak için henüz yeterince şey yapılıp yapılmadığına gelince? Eski bir Latin atasözüne bakmamız gerekiyor: uyarı alıcısı veya ‘alıcı dikkatli’.


Cybernews’den daha fazlası:

Ukrayna’nın siber ordusu Rus sinemalarını vurdu

Honda, anahtarlık hata raporunu oynuyor

Fidye yazılımının Fransız telekom firmasını devirmesiyle milyonlarca kişi etkilendi

Disneyland’ın Instagram’ı ırkçı ve homofobik hakaretler göstermek için hacklendi

Nadir Enigma makinesi Ukrayna’da kayboldu ve bulundu

Abone ol haber bülteniSource link