Bilgisayar korsanlığı bitcoin pazarını nasıl etkiler?Kripto fiyat dalgalanmalarının arkasında sadece piyasa güçlerinden daha fazlası var mı?

Bitcoin fiyatı 2021 yılında yeni zirvelere ulaştı ve BNY Mellon gibi finansal ağır toplar Şubat ayında yıl sonuna kadar dijital varlıklar için saklama hizmetleri sağlayacaklarını duyurdu. Bitcoin fiyatını 48.000 doların üzerine çıkaran bir duyuruydu.

“Kripto para birimleri hakkındaki görüşleriniz ne olursa olsun. . . Mastercard’ın dijital varlıklar başkanı Raj Dhamodharan şirketin blogunda yaptığı açıklamada, bu dijital varlıkların ödeme dünyasının daha önemli bir parçası haline geldiği gerçeğini koruyor.

Mastercard, yalnızca bir şeyler satın almak için (yeni bir Tesla dışında) kullanılabilecek kadar istikrarlı olan para birimlerini işlemeyi planladığını söylese de, büyük fiyat dalgalanmaları bu alandaki diğer aktörlerin dikkatini çekti.

Hırsızları cezbetmek

Araştırma Vaasa Üniversitesi’nden bir araştırma görevlisi, 2013 ve 2017 yılları arasında 1,1 milyon bitcoinin çalındığını ve bugünün değeriyle bu soygunu yaklaşık 44 milyar dolara çıkaracağını vurguluyor.

Makale, çoğunluğu müşterilerin özel anahtarlarını kontrol etmeye çalıştığı için kripto para birimlerinin saldırıya karşı ne kadar savunmasız olduğunu vurguluyor ve bu da bu borsaları bilgisayar korsanları için oldukça çekici kılıyor.

Borsaya girin ve para biriminin her sahibinin anahtarlarına sahip olun.

Yazar, “Hack olaylarını önlemek için (burada bilgisayar korsanlığı olarak anılır), borsaların yaklaşık %90’ı anahtarlarını çevrimdışı tuttukları bir tür soğuk depolama sistemi kullanıyor” diye açıklıyor. “Özellikle, bitcoin cüzdanlarının sayısı 2013’te 8,2 milyondan 2016’da 35 milyona dört kattan fazla arttı.”

Bitcoin kesmek

Yazar, özellikle 2013 ve 2017 yılları arasında bitcoin piyasasında ortaya çıkan 29 bireysel hack olayını inceliyor. Bu saldırıların üretken doğasına rağmen, piyasada yarattıkları belirsizliğin para biriminin fiyatına yansımadığının altını çiziyor. . En azından herhangi bir saldırının hemen ardından değil, herhangi bir yanıt genellikle saldırının gerçekleşmesinden en az beş gün sonra gelir.

Bitcoin piyasasının bunun gibi bilgileri işlemede ve bunu para biriminin fiyatına yansıtmada özellikle verimli veya etkili olmadığını öne sürüyor. Önemli olaylara saniyeler içinde tepki verme eğiliminde olan fiat para birimleriyle belirgin bir tezat oluşturuyor. Dahası, saldırıların etkisi diğer kripto para birimlerine de “bulaşıyor” gibi görünüyor.

Araştırmacı, “Daha önceki literatür, kripto para getirilerinin ortak hareketlerini belgelemiş olsa da, mevcut araştırmanın yeni bir bulgusu, bitcoin pazarındaki bilgisayar korsanlıklarının diğer kripto para piyasalarını da etkilediğidir” diye açıklıyor. “Kanıtlarımız, bilgisayar korsanlığı olaylarıyla ilişkili volatilitede bulaşıcı bir etki olduğunu gösteriyor.”

bulaşıcı risk

Analiz, bitcoin üzerinde bir hackleme olayından sonra, Ethereum piyasasında volatilitede de bir artış olduğunu buldu (bitcoin’de görülen aynı zaman gecikmesinden sonra da olsa). Bu diğer borsalarda görülen oynaklık seviyesi, bitcoin piyasasının kendisinde görülenle neredeyse aynıydı; bu, insanların özellikle bitcoin yerine bir bütün olarak kripto para birimlerinin güvenliğini ve riskini fiyatlandırdığını gösteriyor gibi görünüyor.

Dahası, daha geleneksel finansal piyasalarda oynaklık tepkileri, olumlu haberlerden ziyade olumsuz haberler için daha güçlü olma eğiliminde olsa da, ne bitcoin ne de Ethereum oynaklıklarında asimetri göstermez.

Makale, kripto para birimi alışverişlerinin sanal para birimini hem depolaması hem de ticaretini yapması gerçeğinin onları saldırılara karşı özellikle savunmasız hale getirdiğini vurguluyor. Ancak, bu güvenlik açığına rağmen, kripto para piyasaları, para birimlerine yapılan bu tür saldırıları işleme ve fiyatlandırma konusunda verimli görünmüyor.

Yazar, bunun genellikle saldırıların, daha büyük borsalardan daha düşük güvenlik standartlarına sahip daha küçük borsalarda gerçekleşebileceğini öne sürüyor. Bu da pazarda bilginin yayılmasını yavaşlatır.

Yazar, “Ayrıca, borsalar birden fazla kripto para birimi ticareti yapıyor ve eğer bir borsa hacklenirse, hırsızlar hem bitcoin’i hem de Ethereum’u çalabilir, bu da mevcut çalışmada bulunan volatilite yayılmaları için olası bir açıklama olabilir” diye devam ediyor yazar. “Bu fenomen için bir başka olası açıklama, hırsızların bir kripto para birimini diğerinden çaldıkları parayı nakde çevirmek için kullanması ve böylece kripto para birimlerine olan talebi saldırıya uğrayan birinden diğerine kaydırması olabilir.”

Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ettikçe, bu tür saldırıların sıklığının devam etmesi muhtemeldir. Para birimi oynaklığını azaltmak ve daha saygın bir para birimi olmak istiyorsa, o zaman insanlardan bitcoin hırsızlığında işleme ve fiyatlandırma konusunda daha iyi olması gerekir.Source link