Avustralyalı Hacker Casus Yazılım Oluşturmak ve Siber Suçlulara Satmakla Suçlandı


Avustralyalı Hacker

24 yaşındaki bir Avustralya vatandaşı, aile içi şiddet failleri ve çocuk seks suçluları tarafından kullanılmak üzere casus yazılımların yaratılması ve satılmasındaki rolünden dolayı suçlandı.

Şu anda Melbourne, Frankston’da ikamet eden Jacob Wayne John Keen’in, uzaktan erişim truva atını (RAT) 15 yaşındayken yarattığı ve ayrıca 2013’ten 2019’da yetkililer tarafından kapatılana kadar aracın yöneticisi olarak çalıştığı söyleniyor. .

“Frankston adamı bir bireyler ağıyla ilişki kurdu ve adı verilen casus yazılımı sattı. Yaklaşan Monitör (IM), 128 ülkede 14.500’den fazla kişiye,” Avustralya Federal Polisi (AFP) hafta sonu bir basın açıklamasında iddia etti.

Siber güvenlik

Sanık, yasadışı satışından kazanç sağlamanın yanı sıra, kötü amaçlı yazılımı geliştirip tedarik ederek bilgisayar suçu işlemekten altı kez tokatlandı.

Sanıkla aynı evde yaşayan ve The Guardian tarafından annesi olarak tanımlanan 42 yaşındaki başka bir kadın da “suç gelirleriyle uğraşmakla” suçlandı.

Yaklaşan Monitör Kötü Amaçlı Yazılım

AFP, Cepheus kod adlı soruşturmanın, siber güvenlik firması Palo Alto Networks ve ABD Federal Soruşturma Bürosu’ndan (FBI) “şüpheli bir RAT” hakkında bilgi aldığı 2017 yılında başlatıldığını söyledi.

Bir düzineden fazla Avrupa kolluk kuvvetiyle işbirliği içinde dünya çapında yürütülen 85 arama emrinin görüldüğü operasyon, 434 cihazın ele geçirilmesi ve kötü amaçlı yazılımları zararlı amaçlarla kullanmaktan 13 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlandı.

En az 201 kişi RAT’yi yalnızca Avustralya’da aldı ve alıcıların %14,2’si aile içi şiddet emirlerine yanıt veren olarak adlandırıldı. Alıcılar arasında ayrıca Child Sex Offender Register’a kayıtlı bir kişi de yer alıyor.

Siber güvenlik

E-postalar ve metin mesajları yoluyla dağıtılan Imminent Monitor, tuş vuruşlarını gizlice kaydetme ve cihazların web kameralarını ve mikrofonlarını kaydetme yetenekleriyle birlikte geldi ve bu da onu kullanıcıların hedeflerini takip etmeleri için etkili bir araç haline getirdi.

AFP’ye göre, bir yeraltı bilgisayar korsanlığı forumunda yaklaşık 35 Avustralya Doları’na satılan gözetim yazılımının, operatöre 300.000 ila 400.000 ABD Doları arasında bir gelir sağladığı ve bunun çoğu daha sonra gıda dağıtım hizmetlerine ve diğer tüketilebilir ve tek kullanımlık ürünlere harcandığı tahmin ediliyor.

Yaklaşan Monitör Kötü Amaçlı Yazılım

Ajans, 44’ü Avustralya’da olmak üzere dünya çapında on binlerce kurban olduğuna inandığını söyledi. Suçlu olduğu kanıtlanırsa, kişi en fazla 20 yıl hapis cezasına çarptırılır.

AFP’nin siber suç operasyonları komutanı Chris Goldsmid, “Bu tür kötü amaçlı yazılımlar çok hain çünkü mağdurun yatak odasına veya evine bilgisi olmadan sanal erişim sağlayabilir” dedi.

“Maalesef bu araçları yalnızca kişisel bilgileri finansal kazanç için çalmak için değil, aynı zamanda çok müdahaleci ve aşağılık suçlar için de kullanan suçlular var.”

Source link