Apple’ın ‘Kilitleme Modu’ hakkında bildiğimiz her şeyi size anlatıyoruz


Apple, bir koruma veya izolasyon modu olan Kilitleme Modu da dahil olmak üzere karmaşık siber tehditler tarafından kişisel olarak saldırıya uğrayan kullanıcılara yönelik girişimleri duyurdu.

Bu, gelecek sonbaharda sunulacak ve Apple’a göre iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura’ya entegre edilecek olan kategorisinin ilk işlevi. Beyan.

İzolasyon modu, gelişmiş olarak kabul edilen, yani devlet destekli özel kuruluşlar tarafından geliştirilen siber saldırıların kurbanı olabilecek kullanıcıyı korumak için isteğe bağlı bir kullanım özelliği olarak tanımlanmaktadır. Pegasus casus yazılımını geliştiren İsrailli bir şirket olan NSO Group’un durumu budur.

Casus yazılım veya ‘casus yazılım’, bir cihazdan bilgi toplayan ve bunları kullanıcının bilgisi veya rızası olmadan harici bir varlığa ileten ‘kötü amaçlı yazılım’dır.

Apple, bu modu etkinleştirerek, cihazın savunmasının daha da güçlendirildiğini ve bazı işlevlerinin, potansiyel bir casus yazılım kurbanı olabilecek yüzeyi azaltmak için sınırlandırıldığını açıkladı.

Piyasaya sürüldüğü günden itibaren, ‘İzolasyon’ modu çeşitli korumaları içerecek. Bir yandan, Mesajlar ‘uygulamasında’ resim olmayan çoğu ek türü engellenecek ve web bağlantılarının önizlemesi gibi çeşitli özellikler devre dışı bırakılacaktır.

Öte yandan, İnternet’te gezinirken, bu yeni mod, kullanıcı belirli bir siteyi manuel olarak hariç tutmadıkça, JavaScript’in ‘tam zamanında’ (JIT) derlemesi gibi belirli karmaşık web teknolojilerinin çalışmasına izin vermeyecektir. Bu tekniği uygulamak için güvenilir olarak kabul edilir.

İzolasyon modu koruması, Apple servislerini de kapsayacak şekilde genişletilecek ve kullanıcıdan bu prosedürü başlatmak için önceden bir talep veya arama gelmemişse, gelen davetleri ve FaceTime gibi servis taleplerini görüntülü arama yapmak için engelleyecektir.

Bir bilgisayara veya aksesuara yapılan kablolu bağlantılar da bu moddan etkilenecek ve kullanıcı devre dışı bırakana kadar engellenecektir. Ayrıca, bu modu uygulayan bir cihaz, yapılandırma profillerini kuramaz veya mobil cihaz yönetimine (MDM) erişemez.

Apple, bu yeni modu güçlendirmeye ve zaman içinde yeni korumalar eklemeye devam edeceğine söz verdi. Buna ek olarak, teknoloji, “İzolasyon”daki kusurları bulan araştırmacıları ödüllendirmek ve hizmeti iyileştirmeye yardımcı olmak için Apple Security Bounty programında yeni bir kategori oluşturdu. Ödüller maksimum 2 milyon dolara kadar çıkacak.Source link