ABD, Fransız siber suç zanlısını iade ettiABD, denizaşırı bir siber suçlu zanlısına karşı başarılı bir iade teklifi daha aldı, bu kez Microsoft dahil Amerikan firmalarına saldırılar düzenleyen bir çeteye katılmakla suçladığı bir Fransız uyrukluya karşı.

21 yaşındaki Fransız öğrenci Sébastien Raoult’un, siber güvenlik analisti Intel 471 tarafından 2020’de kayda değer bir acımasızlık ve etkinlik veri hırsızlığı grubu olarak tanımlanan ShinyHunters çetesine bağlı olduğuna inanıyor.

Intel’e göre ShinyHunters, mağdur kuruluşlara “on milyonlarca dolara” mal olan “kamuya açıklanmış en dikkate değer veri ihlallerinden bazılarından” sorumluydu. Intel, yüksek profilli kafa derisinin Microsoft’un GitHub hesabına, fotoğraf düzenleme uygulaması Pixlr’a ve erkek giyim perakendecisi Bonobos’a veri sızdırma saldırılarını içerdiğini söyledi.

Fransız gazetesi Le Monde’a göre Raoult, ShinyHunter’ın altmıştan fazla kuruluşa yönelik bilgisayar korsanlığı saldırılarına karışmakla suçlanıyor ve suçlu bulunursa 116 yıla kadar federal hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Ancak dava, Raoult’un doğduğu Fransa’da tartışmalara yol açtı; burada ebeveynleri, oğullarının aslında siber suçların kurbanı olduğunu iddia etti – kimlik hırsızlığı, FBI’ın yanlışlıkla onu ShinyHunter siber saldırılarında suçlu olarak göstermesine yol açtı.

İşin aslı ne olursa olsun, görünüşe göre ABD makamları yargılanacaklar – Fas hükümeti, Raoult’un kuzey Afrika ülkesinde tatildeyken iki ay süreyle gözaltında tutulması talebini kabul etti ve şimdi temyiz mahkemesi de kabul etti. iade talebini yerine getirmek.

Hareket, ABD’nin, kripto para birimiyle ilgili kara para aklama suçlamalarıyla karşı karşıya kalmak üzere geçen hafta San Francisco’ya gelen Rus vatandaşı Alexander Vinnik’i iade etmesinin hemen ardından, kendi çıkarlarını hedef alan şüpheli tehdit aktörlerini kovuşturma konusundaki artan kararlılığını işaret ediyor gibi görünüyor. .

Raoult’un ailesi, Fransa’daki avukatları kararı bozup Fransa’ya iade etmeye çalışırken, Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a müdahale etmesi için çağrıda bulundu.


Cybernews’den daha fazlası:

Ukraynalıların soğuktan düşmanı aramaktan aldığı dersler

Meta’nın yeni AI sohbet robotu, Yahudi karşıtı homofobik görüşleri ortaya koyuyor

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları büyük bir siber saldırıya uğradı

Kanmayın: Dogecoin’in resmi bir destek hesabı yok

İngiliz mimarlık firması fidye yazılımı saldırısına uğradı

Abone olmak bültenimizeSource link