2. Çeyrekte Raporlanan Fidye Yazılım Etkinliğinde Artış


2022 bildiri güvenlik firması Digital Shadows tarafından karanlık ağdaki 90 veri sızıntısı sitesini analiz etti ve 2. çeyrekte 705 kurban olduğunu tespit etti.

Bu, firmanın aynı sitelerde 582 kurban bulduğu ilk çeyreğe kıyasla %21’lik bir artış.

Önde gelen fidye yazılımı grubu, “dünyanın en hızlı ve en kararlı fidye yazılımı” olduğunu iddia ettikleri yeni fidye yazılımı işlemi Lockbit 3.0’ı kullanan Lockbit’ti.

Lockbit, dahili sohbet günlükleri kapatıldıktan sonra operasyonlarda önemli bir düşüş gören Rus merkezli bir fidye yazılımı grubu olan kötü şöhretli Conti grubunu geride bıraktı. piyasaya sürülmüş değerli bilgi bilgi güvenliği uzmanları veriyor.

Lockbit’in tahmini 230 kurbanı vardı, yani 2. çeyrekte sitelere yapılan tüm gönderilerin neredeyse üçte birini oluşturuyordu.

Endüstriyel mallar ve hizmetler, ikinci çeyrekte açık ara en çok etkilenen sektör oldu ve %18,4 ile tüm saldırıların neredeyse beşte birini oluşturdu. Teknoloji %8,7 ile ikinci sırada, ardından inşaat (%7,9), sağlık hizmetleri (%6,4) ve hükümet (%5,5) geliyor.

ABD, tüm olayların neredeyse %40’ını oluşturan en çok hedef alınan bölgeydi. Almanya ve İngiltere ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.Source link