Yeni Delhi’de Yüz Tanıma için Düşük Eşik


Hindistan kolluk kuvvetleri yüz tanıma teknolojisine büyük önem vermeye başlıyor. Delhi polisi, son birkaç yılda kuzey Hindistan’da sivil kargaşaya karışan kişileri tespit etmek için, İnternet Özgürlüğü Vakfı tarafından bir kamu kayıtları aracılığıyla elde edilen belgelere göre, yüzde 80 ve üzeri doğruluğu “olumlu” bir eşleşme olarak değerlendireceklerini söyledi. rica etmek.

Yüz tanımanın Hindistan’ın başkentine gelişi, Hintli kolluk kuvvetlerinin yüz tanıma verilerini potansiyel kovuşturma için kanıt olarak kullanmasını ve mahremiyet ve sivil özgürlükler uzmanları arasında alarm zillerini çalmasını işaret ediyor. Ayrıca, eşleşme olarak işaretlenenler için potansiyel sonuçlar göz önüne alındığında, eleştirmenlerin keyfi ve çok düşük olduğunu söylediği yüzde 80 doğruluk eşiği hakkında endişeler var. Hindistan’ın kapsamlı bir veri koruma yasasına sahip olmaması, meseleleri daha da endişe verici hale getiriyor.

Belgeler ayrıca, bir eşleşme yüzde 80’in altında olsa bile, olumsuzdan ziyade “yanlış pozitif” olarak değerlendirileceğini ve bu kişinin “diğer doğrulayıcı kanıtlarla gerekli doğrulamaya tabi” olacağını belirtiyor.

Bu bilgi için başvuruda bulunan IFF’nin gözetim ve teknoloji politika danışmanı Anushka Jain, “Bu, yüz tanımanın kendilerine eşik olduğuna karar verdikleri sonucu vermese de araştırmaya devam edecekleri anlamına geliyor” diyor. . “Bu, teknolojinin polisin aradığı kişiye benzediğini söylediği için bireyin taciz edilmesine yol açabilir.” Delhi Polisi’nin bu hareketinin, kolluk kuvvetleri tarafından tarihsel olarak hedef alınan topluluklardan insanların taciz edilmesine de yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

IFF’nin kayıt talebine yanıt olarak polis, yüz tanımayı çalıştırmak için hükümlü fotoğraflarını ve dosya fotoğraflarını kullandığını söyledi. Bunların kanıt olarak kullanılabileceğini eklediler, ancak daha fazla ayrıntı paylaşmayı reddettiler. Bununla birlikte, olumlu bir eşleşme durumunda, polis yetkililerinin herhangi bir yasal işlem yapmadan önce daha fazla “deneysel soruşturma” yürüteceklerini açıkladılar. Delhi Polisi, WIRED’in e-postayla gönderilen yorum taleplerine yanıt vermedi.

Yüz tanıma sistemlerinin yasallığını araştırmak için zaman harcayan Divij Joshi, yüzde 80’lik bir eşleşme eşiğinin neredeyse anlamsız olduğunu söylüyor. Joshi, doğruluk sayılarının, yüz tanıma teknolojisi modellerini belirli kıyaslama veri kümelerine karşı test etme koşullarına son derece bağlı olduğunu açıklıyor.

University College London’da doktora adayı olan Joshi, “Yüz tanıma veya makine öğrenimi sistemlerindeki normal doğruluk, eğitim verileri ve doğrulama verileri üzerinde geliştirilen bir model ile bir kıyaslama veri seti karşılaştırılarak belirlenir” diyor. “Eğitim verileri bir kez ayarlandıktan sonra, üçüncü taraf bir veri kümesiyle veya biraz farklı bir veri kümesiyle kıyaslanmalıdır.” Bu kıyaslama, tipik olarak tahmine dayalı doğruluk yüzdesini hesaplamak için kullanılan şeydir.

Yüz tanıma modellerinde ırksal önyargının kanıtı, teknolojinin kullanımını uzun süredir sorunlu hale getirdi. Ve birçok değişken yüz tanıma sistemlerinin doğruluğunu etkilerken, genel olarak yüzde 80 doğruluk eşiğine sahip bir sistemin polis tarafından yaygın olarak kullanılması oldukça sıra dışı görünmektedir. 2021 ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü araştırması, gezginlerin yüzlerinin tek bir taramasını fotoğraflarını içeren bir veritabanıyla eşleştirmek için kullanılan sistemlerin yüzde 99,5 veya daha iyi bir doğruluk oranına sahip olduğunu buldu. Bununla birlikte, diğer araştırmalar, daha koyu tenli kadınları tanımlamak için kullanıldığında yüzde 34,7’ye varan hata oranları bulmuştur.Source link