Yeni Arabanız Ulusal Güvenliğe Tehdit mi?


Soğuk Savaş boyunca, Demir Perde’nin her iki tarafı da Açık Semalar Anlaşması’nı imzalayarak havadan gözetleme yeteneklerinin genişletilmesi sorununu ele aldı – hem NATO hem de Varşova Paktı ülkelerinin birbirlerini nasıl ve ne zaman göklerden gözetleyeceklerine dair net kurallar sağlamayı seçerek, hatta bu gözetleme misyonları için onları tamamen durdurmaya çalışmak yerine uçuş yolunu düzenlemek.

Tüketici araçları, ulusal güvenlik denklemine sadece yeni bir eklemedir. Ancak küreselleşen ekonomi ve modern ürün geliştirme sayesinde, bunlar belki de şimdiye kadarki en zorlu mücadeledir.

Mevcut haliyle, Tesla’lar tartışmasız yeni nesil araçların en bağlantılı ve yaygın olanıdır. Arama kayıtlarından yerleşik tarayıcı geçmişine, ortalama hız ve rota geçmişine kadar sürücü üzerinde yalnızca büyük miktarda veri toplamakla kalmaz, aynı zamanda dışa bakan sensörleri ve kameraları çevredeki dünya hakkında önemli miktarda bilgi iletebilir. .

19 yaşındaki Alman programcı David Colombo, bu yılın başlarında Tesla kullanıcıları hakkında inanılmaz derecede hassas verilere erişmenin sadece mümkün olmadığını, oldukça kolay olduğunu kanıtladı. Tesla’nın API’sine erişimi olan bir üçüncü taraf uygulaması kullanarak Colombo, dünya çapında iki düzineden fazla Tesla’nın sistemlerine girdi, kilitlerini, pencerelerini ve ses sistemlerini kontrol etti ve büyük bir bilgi paketi indirdi.

“Büyük miktarda veri görebildim. Tesla’nın nerede olduğu, nerede şarj olduğu, şu anki konumu, genellikle nereye park ettiği, ne zaman sürdüğü, yolculukların hızı, navigasyon istekleri, yazılım güncellemelerinin geçmişi, hatta Tesla’nın etrafındaki hava durumu geçmişi vb. çok daha fazlası,” Kolombo Medium gönderisine yazdı istismarlarını detaylandıran Ocak ayında yayınlandı.

Colombo’nun yararlandığı belirli güvenlik açıkları düzeltilmiş olsa da, yaptığı saldırı bu akıllı araçların özünde büyük bir kusur olduğunu gösteriyor: Veri paylaşmak bir hata değil; bu bir özellik.

Tesla’nın topladığı ve kullandığı veri miktarı buzdağının sadece görünen kısmı. Henüz 5G özellikli yolları ve trafik ışıklarını görebilen tam otonom araçları veya çok övülen “akıllı şehirleri” görmedik.

Yakın gelecekte otomobiller yalnızca sürücüleri ve yolcuları hakkında değil, aynı zamanda araçlar, yayalar ve çevrelerindeki şehir hakkında da bilgi toplayacak. Bu verilerin bir kısmı otomobilin düzgün çalışması, çarpışmaları azaltmak, rotaları daha iyi planlamak ve araçların kendilerini geliştirmek için gerekli olacaktır.

Sino Auto Insights’ın genel müdürü Tu Le, “Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa direksiyon başında uyuyor” diyor. ABD, Kanada ve Avrupa, geleneksel araç üretiminde dünya liderleri olmaya devam edebilir, ancak bu uzun süre tutmayacak. Olup olmadığı kobalt madenciliği, lityum pil yeniliği5G özellikli teknoloji veya büyük veri analitiği konusunda Le, Çin’in Batılı rakiplerinin birkaç adım önünde olduğunu söylüyor.

Le, “Görünüşte ilgisiz olan tüm bu şeyler bu akıllı EV’de birleşiyor” diyor.

Tabii ki, Pekin’in başarısının tamamı dürüstçe gelmedi. Çin vatandaşları suçlandı hırsızlık Çin’in büyüyen endüstrisini desteklemek için Amerikan şirketlerinden fikri mülkiyet. Le, bu tür casusluğun kesinlikle yardımcı olduğunu söylüyor, ancak Pekin’in otomotiv sektöründe patlayan büyümesinin ana nedeni bu değil.Source link