Windows 8.1 artık tam ekran ‘Destek Sonu’ uyarıları gösteriyor


Windows başlığı

Windows 8.1 artık işletim sisteminde oturum açarken tam ekran uyarılar görüntüleyerek işletim sisteminin Ocak 2023’te desteğin sonuna yaklaştığını ve artık güvenlik güncellemelerini almayacağını bildiriyor.

Bildirim dün Windows 8.1’in bir parçası olarak tanıtıldı KB5015874 İşletim sisteminin yakında desteklenmeyeceğine dair bir uyarı görüntüleyen yeni bir EOSnotify.exe programını içeren toplu güncelleme.

Aşağıdaki Windows 8.1 bildiriminde, “10 Ocak 2023, Microsoft’un Windows 8.1 çalıştıran bilgisayarlar için güvenlik güncelleştirmeleri ve teknik destek sunacağı son gün. Bağlılığınız için teşekkür etmek ve bir sonraki adıma hazırlanmanıza yardımcı olmak için şimdi sizinle iletişime geçiyoruz.” .

Bildirimi görüntülerken, kullanıcılar ‘Daha sonra hatırlat’ seçeneğine tıklayabilir, bu da bildirimin 35 gün sonra tekrar gösterilmesine neden olur. Kullanıcılar ayrıca bildirimi yalnızca Windows 8.1 desteğin sonuna ulaştıktan sonra göstermek için ‘Destek tarihi sona erdikten sonra hatırlat’ seçeneğine tıklayabilir.

‘Daha Fazla Bilgi Edinin’ bağlantısını tıklamak, insanları bir Microsoft.com web sayfası Windows 8.1’in yakında desteğin sonuna ulaşacağını açıklıyor.

Microsoft, bildirimin yönetilen Pro ve Enterprise cihazlarında, ayrıca Windows Embedded 8.1 Industry Enterprise ve Windows Embedded 8.1 Industry Pro cihazlarında görünmeyeceğini belirtir.

EOSnotify.exe hakkında

Windows 7 tam ekran bildirimleri gibi kullanıcıları Windows 10’a yükseltmeleri konusunda uyarıyoryeni Windows 8.1 bildirimleri Microsoft’un EOSnotify programını kullanır.

EOSNotify.exe, C:\Windows\System32 klasörünün altında bulunur ve adlı iki zamanlanmış görev aracılığıyla başlatılır. EOSBildirim ve EOSNotify2.

EOSNotify görevi, bir kullanıcı Windows’ta her oturum açtığında başlatılır ve EOSNotify2 günde bir kez çalıştırılır.

EOSNotify.exe programı çalıştığında, LastRunZaman Damgası altındaki değer HKEY_CURRENT_USER\Yazılım\Microsoft\Windows\CurrentVersion\EOSNotify tuşuna basın ve o gün zaten çalıştıysa, uyarıyı göstermez.

Bir kullanıcı ‘Daha Sonra Hatırlat’ı tıkladığında bildirimdeki bağlantı, EOSNotify.exe ‘Bana daha sonra hatırlat‘ değerini ayarlayın ve 1 Windows’un uyarıyı 35 gün daha göstermemesi gerektiğini belirtmek için.

Bir kullanıcı ‘Destek tarihi sona erdikten sonra hatırlat’ bağlantısını tıklarsa, EOSNotify ‘DestekBittikten Sonra Hatırlat‘ değerini seçin ve 1’e ayarlayın, bu da bildirimin yalnızca Windows 8.1’in 10 Ocak 2023’te desteğin sonuna ulaşmasından sonra yeniden gösterilmesine neden olur.

Son olarak, ‘ seçeneğini yapılandırarak bildirimin görüntülenmesini engellemek mümkündür.EOS’u Durdur‘ değeri, aşağıda gösterildiği gibi.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\EOSNotify]
“EOS’u Durdur”=dword:00000001

Bu uyarılar müdahaleci olabilir, ancak kullanıcılar desteğin sonuna gelmeden önce Windows’un daha yeni bir sürümüne yükseltme yapmalıdır.

Bunu yapmamak, yalnızca işletim sisteminin kötüye kullanımlara, kötü amaçlı yazılımlara ve zamanla ortaya çıkabilecek diğer hatalara karşı daha savunmasız hale gelmesine neden olur.Source link