Windows 11 KB5015882 güncellemesi, Dosya Gezgini’nin donmasına neden olan hataları düzeltir


Windows 11

Microsoft, yeni Focus Assist ve OS yükseltme özellikleri dahil olmak üzere 20 düzeltme veya iyileştirme içeren isteğe bağlı KB5015882 Önizleme toplu güncelleştirmesini yayımladı.

Bu Windows 11 toplu güncellemesi, Microsoft’un Temmuz 2022 aylık “C” güncellemesinin bir parçasıdır ve kullanıcıların Ağustos 2022 Yaması Salı’nda gelecek güncellemeleri ve düzeltmeleri test etmelerine olanak tanır.

Salı Yaması’nda yayınlanan toplu güncellemelerin aksine, önizleme güncellemeleri güvenlik güncellemelerini içermez ve yalnızca hata düzeltmelerini ve performans iyileştirmelerini içerir.

Windows kullanıcıları bu güncelleştirmeyi şuraya girerek yükleyebilir: Ayarlarüzerine tıklayarak Windows güncelleme, ve seçme ‘Güncellemeleri kontrol et.’ Bu isteğe bağlı bir güncelleme olduğundan, Windows 10 güncellemeyi yüklemeden önce indir ve yükle düğmesine tıklamanız istenecektir.

KB5015882 güncelleştirmesini yükledikten sonra, Windows 11’in sürüm numarası 22000.829 derlemesi olarak değişecektir.

Windows 10 kullanıcıları ayrıca KB5015882 güncelleştirmesini Microsoft Update Kataloğu’ndan indirip manuel olarak yükleyebilir.

Windows 10 KB5015882’deki yenilikler

Windows 10 KB5015882 toplu güncelleştirme önizlemesi, aşağıda vurgulananlarla birlikte 20 iyileştirme veya düzeltme içerir:

  • Yeni! Odaklanma yardımı açıkken size acil bildirimler alma seçeneği sunar. Odak yardımı, bildirimleri gizleyen bir rahatsız etmeyin modu gibidir.

  • Yeni! Cihazınız uygunsa, Windows’un ilk başlangıcında size daha yeni bir Windows 11 sürümüne güncelleme seçeneği sunar.

  • Belirli cihazlarda oynat ve duraklat klavye düğmelerini kullandığınızda Dosya Gezgini’nin çalışmayı durdurmasına neden olan sorunu giderir.

  • Başlat menüsünün bağlam menüsünü (Win+X) kullandığınızda ve cihazınıza harici bir monitör bağlandığında Dosya Gezgini’nin çalışmayı durdurmasına neden olan sorunu giderir.

  • Görev çubuğundaki arama simgesinin üzerine geldiğinizde kapatamayacağınız boş bir pencere görüntüleyen sorunu giderir.

  • Belirli sorun giderme araçlarının açılmasını engelleyen sorunu giderir.

İşletim sisteminin ilk çalıştırılmasında Windows 11’in en son sürümüne güncellemeye yönelik yeni özellik, kullanıcıların işletim sistemine erişmeden önce en son güvenlik güncellemelerini otomatik olarak yüklemelerine olanak tanıyacağından faydalıdır. Bu, yeni bir cihaz kurarken ek güvenlik koruması sağlayacaktır.

Microsoft, yalnızca ‘windows.focus()‘ yöntemi bu hatadan etkilenir.

KB5015882 sürüm notları, “Bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra, bir site kalıcı bir iletişim kutusu görüntülediğinde Microsoft Edge’deki IE modu sekmeleri yanıt vermeyi durdurabilir” diye açıklıyor.

“Kalıcı bir iletişim kutusu, kullanıcının web sayfasının veya uygulamanın diğer bölümleriyle devam etmeden veya etkileşime girmeden önce yanıt vermesini gerektiren bir form veya iletişim kutusudur.”

Microsoft, yalnızca windows.focus() yöntemini kullanan sitelerin bu hatadan etkilendiğini not eder.

KB5015882 destek bülteninde, iyileştirmelerin ve düzeltmelerin tam listesini ve bilinen sorunların ayrıntılı açıklamalarını bulabilirsiniz.Source link