Vivaldi tarayıcı kurucusu Jon von Tetzchner gizliliği geliştirmenin merkezine koyuyor


Dört mevsim bir adam

Vivaldi CEO'su von Tetzchner, tarayıcı teknolojisinin geliştirilmesinde gizliliğe önem veriyor

RÖPORTAJ YAPMAK Jon von Tetzchner bir değil iki web başlattı tarayıcı Kariyerindeki şirketler.

Bugün, şirketin arkasındaki iş olan Vivaldi Technologies’in CEO’su. Vivaldi tarayıcısı2016 yılında piyasaya sürüldü.

Bundan önce, von Tetzchner, orijinal olarak Norveç devlet telekom şirketi Telenor tarafından geliştirilen tarayıcı teknolojisini geliştirmek ve pazarlamak için Opera Software’in kurucu ortağıydı.

En son tarayıcı güvenlik haberlerini ve analizlerini yakalayın

Von Tetzchner, Vivaldi ile şunlar için optimize edilmiş bir tarayıcı geliştirdi: mahremiyet ve güvenlik. Amaç, Vivaldi’yi ücretsiz ve şirket çalışanına ait tutmaktır.

Opera’da bir gece

Ayrıca Vivaldi, daha teknik kullanıcıların ihtiyaçlarına da hizmet etmeye devam edecek.

Von Tetzchner, “Yaşadığım sürece tarayıcılar yapıyorum, aşağı yukarı,” dedi. Günlük Swig. “Tarayıcı yapmaya 1994 yılında başladım. Bu benim ikinci tarayıcı şirketim… Opera’dan ayrıldıktan sonra Opera diğer tarayıcılarla aynı yöne gitti.”

Yazılım geliştiricisi devam etti: “Tarayıcılar çoğunlukla dağıtımlarının ne kadar iyi olduğu konusunda rekabet ediyor. Farklı bir yaklaşıma ve farklı düşünceye sahip bir tarayıcıya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.”

Vivaldi tarayıcı gizliliğe odaklanıyorVivaldi Technologies’in CEO’su Jon von Tetzchner

kontrolü geri almak

Von Tetzchner’e göre Vivaldi’nin misyonunun bir parçası, kullanıcılara tarama deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol sağlamaktır.

“Tarayıcınızın önünde çok fazla zaman geçiriyorsunuz. Dünyanın en çok kullanılan aracıdır. Bir tarayıcı kullanacaksanız, yalnızca rastgele, ortalama bir kişi değil, kullanıcı olarak ihtiyaçlarınızı gerçekten dikkate alan bir tarayıcıya sahip olmak harika değil mi?”

Teknoloji uzmanı, tarayıcıyı “platformlar arası uygulama platformu” olarak tanımlıyor.

Von Tetzchner, “Sahip olduğumuz şey, her yerde çalışacak uygulamalar yazabilme yeteneğidir ve neredeyse her şeyi tarayıcıda çalıştırabilirsiniz” diye açıklıyor. “Çoğu zaman, şimdi uygulamaları çalıştırırken, gerçekten tarayıcıda. Sadece ayrı bir pencerede web teknolojilerini kullanıyor.”

Büyük tarayıcı sizi izliyor

Birden çok uygulamanın çalıştığı bir platform olarak tarayıcıların güvenilir durumu, güvenlik ve gizlilikle ilgili kritik soruları gündeme getiriyor. Von Tetzchner, Vivaldi’nin kişisel bilgi toplama işinde olmadığını vurguluyor. Ancak, reklamcılık da dahil olmak üzere web’de veri toplama ve izleme gerçek bir sorundur.

“Güvenlik açısından düşünmüyorum, verilerimizin olduğu gibi toplandığı gerçeğini görmezden gelebilirsiniz ve bence bu büyük bir güvenlik sorunudur” dedi. “Ve bunun sonuçlarını her gün görüyoruz.”

BEĞENEBİLİRSİN Gelecekte tarayıcı güvenliği için neler var? Mobil ve masaüstü için hedeflenen en son özelliklere göz atın

Von Tetzchner, “Çoğu insan, toplanan verilerin miktarının ve veri türünün farkında değil,” diye ekledi. “Web’de ne yaparsanız yapın ve sadece görüntülediğiniz sayfalar değil. Tıkladığınız, ne kadar izlediğiniz, nelerin üzerinde gezindiğiniz, sayfada nerede kaldığınız linklerdir. İnsanların farkına varmadığını düşündüğüm birçok ayrıntı var.”

Von Tetzchner şunları ekliyor: “Sonra Bluetooth işaret teknolojileri de dahil olmak üzere konum bilgisi var. [you] binaların içinde. Hepsinden kötüsü, bu bilgilerin tek bir profilde toplanmasıdır. Bu kesinlikle bir ‘1984’ durumu.”

Vivaldi’nin kurucu ortağı, bu veri toplamanın internet kullanıcılarının siyasi inançları, okudukları şeyler veya müzik zevkleri nedeniyle hedef alınmasına yol açtığını söylüyor. “Gizlilik tarafı büyük bir güvenlik sorunu ve en kötü senaryoda savaş için kullanılıyor” diye uyarıyor.

Yanlış pistte

Sonuç olarak, von Tetzchner kullanıcı profili oluşturmanın yasaklanmasını istiyor.

Kullanıcı verilerini toplamak için meşru nedenler olduğunu kabul eder: yalnızca bu amaç için kullanıldığı sürece trafik bilgileri veya sağlık verileri. Ancak bunun ötesine geçmek ve kullanıcıları profillemek doğru değildir.

Von Tetzchner, “Verilerin mevcut olması, şirkete verileri kötüye kullanma hakkı vermez” diyor. “Postacınızın postalarınızı okumasını beklemezsiniz, telekom operatörünüzün çağrılarınızı dinlemesini beklemezsiniz ve marangozun mobilyalarınızın envanterini çıkarmasını beklemezsiniz. Yani, bu sadece neyin makul olduğu sorusu.”

En son tarayıcı güvenlik haberlerinin devamını okuyun

Von Tetzchner, casus yazılımlar ve kullanıcıları siteler arasında izleyen teknolojilere itiraz etme konusundaki endişelerini dile getiriyor. Çoğu internet kullanıcısının, izleyiciyi çevrimiçi takip edenleri değil, “normal reklamları” kabul ettiğine inanıyor. Tarayıcı öncüsü, bunların orijinal içerik oluşturanları ödüllendirmek yerine “haber icat eden veya haberleri kopyalayan” iş modellerini teşvik ettiğini düşünüyor. Ve izleme, internet kullanıcılarını reklam engelleyicilere doğru itiyor.

“Daha önce sahip olduğumuz modele geri dönersek [trackers] herkes için daha iyi olurdu… Bence pek çok insan reklamları görmekten çekinmez, ancak gerçekleşen izleme seviyesinden korktuklarını düşünüyorum.”

Bu, Vivaldi’yi, diğer tarayıcı şirketlerinin çoğunun aksine, kullanıcılarına paylaştıkları veri türleri üzerinde daha fazla kontrol vermeye sevk etti.

krom kod tabanı

Tarayıcı uygulamasının güvenliğini sağlamak söz konusu olduğunda, von Tetzchner, Vivaldi’nin yerini Chromium ekosistemi içinde görüyor.

Vivaldi, çoğunlukla Chromium ekosisteminde bulunan güvenlik sorunları ve düzeltmeleri ile Chromium kodunu temel alır.

Von Tetzchner, “Bu kodda değişiklikler yapıyoruz” diyor. “Bunların çoğu mahremiyetle ilgili, [for example] evi o kadar çok aramamak ve bunun gibi şeyler. Ancak genel olarak, aynı kod tabanını kullanan ve hepsi de onu güvende tutmaya çalışan çok sayıda şirket var.”

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR Sarkan işaretleme enjeksiyonuna karşı savunmasız Chromium tarayıcılar

Vivaldi’nin kullanıcı arayüzü (UI) teknolojisinin çoğu, özellikle masaüstü istemcileri için web tabanlıdır.

Ancak, güvenlik veya başka nedenlerle kod değişiklikleri varsa, firma bunları açık kaynaklı yazılım olarak Chromium topluluğuna geri verir.

Bununla birlikte, ister bireysel ister kurumsal olsun, kullanıcıların işletim sistemlerinin ve diğer araçların güncel olduğundan emin olarak kendi güvenliklerine dikkat etmeleri gerekir.

“Düşünürseniz, devasa hacklerimiz oldu… gerçek [is] bunlardaki bilgi zenginliği [online] platformlar çok büyük. Hiçbir şekilde erişilebilir olmamalıdır. Ve bu şekilde toplanmamalıdır.

“İnsanların her türlü cihazı hacklemesiyle gerçekten kötü şeyler olabilir, özellikle de nesnelerin interneti, tescilli çözümlerle, çoğu zaman harika olan donanımlarla, olmayan yazılımlarla ilerlerken. Belki eski işletim sistemleri ve benzerlerini çalıştırıyor. Bunun bir güvenlik sorunu olduğunu düşünüyorum. Bağlanabildiğiniz tüm cihazlar hacklenebilir. Ve yine, ek olarak, durumu daha da kötüleştiren bilgiler topluyorlarsa.”

Kullanıcıların güvenlik açıklarına karşı korunması içindir.

“Çalıştırdığınız her şeyin güncellenmiş yazılımları çalıştırdığından emin olmak gibi temel şeyler. Açıkçası, sizi gözetlemeyen bir tarayıcıyı çalıştırmak da iyi bir fikir,” diye tavsiyede bulunuyor von Tetzchner.

“Gittiğin yere dikkat et. Saçma sapan sitelere girme. Bilgilerinizi rastgele kişilere vermeyin. Kullan şifre yönetici, böylece her yerde aynı şifreleri kullanmazsınız.

“Bir posta istemcisi kullanın. Gerçek şu ki, web postasını oldukça sık kullanıyorsanız, size HTML postasını gösterecektir. İzlemeyi sağlıyor mu? İnsanlar bunu düşünmezler. [It] sadece verdiğin bir e-postayı okuyarak olabilir [up] bilgi. Ve açıkçası bu şekilde olmamalı.”

Vroom, Vroom

Son yıllarda Vivaldi, ürün paketine bir posta istemcisi, takvim ve beslemeler ekledi.

Ancak von Tetzchner bunu sınır olarak görmüyor. Şirket kısa süre önce tarayıcısını Polestar elektrikli otomobil serisinde çalışacak şekilde taşıdı.

“Bu Android otomotiv ve bu yönde ilerleyen birçok üretici var” diye açıklıyor. “Ve bu paketin bir parçası olarak tarayıcı yok. Böylece oraya girme fırsatı bulduk. Yani, hiçbir şey yapamayacaksan arabanda internet olmasının ne anlamı var?”

Von Tetzchner, bunun Vivaldi’nin misyonunun diğer bir parçası olduğunu söylüyor: “tarayıcıyı mümkün olduğunca geniş bir alana yaymak”.

Von Tetzchner, “Gerçek bir bilgisayarda çalışmak gibi” dedi. “Ciddi bir iş yapıyorsam klavyem olmasını seviyorum ve şimdi torpido gözümde bir klavyem var. Bilgisayarım olmasa bile gerekirse gerçek işleri halledebilirim.”

Tarayıcıları otomotiv dünyasına açmanın daha fazla güvenlik ve gizlilik kaygısı getirip getirmediği henüz görülmedi.

İLİŞKİLİ Cloudflare CTO’su John Graham-Cumming, web sitesi Turing testleri için sorunsuz bir gelecek öngörüyorSource link