Ukraynalı Radyo İstasyonları, Zelenskyy’nin Sağlığı Hakkındaki Sahte Haberleri Yayınlamak İçin Hacklendi


Ukraynalı radyo operatörü TAVR Media Perşembe günü bir siber saldırının son kurbanı oldu ve bunun sonucunda Başkan Volodymyr Zelenskyy’nin ciddi şekilde hasta olduğuna dair sahte bir mesaj yayınlandı.

Ukrayna Devlet Özel İletişim ve Bilgi Koruma Servisi (SSSCIP) “Siber suçlular, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin iddiaya göre yoğun bakımda olduğu ve görevlerinin Verkhovna Rada Başkanı Ruslan Stefanchuk tarafından yürütüldüğü bilgisini yayıyor” söz konusu bir güncellemede.

Radyo holding şirketi Hit FM, Radio ROKS, KISS FM, Radio RELAX, Melody FM, Nashe Radio, Radio JAZZ, Classic Radio ve Radio Bayraktar olmak üzere dokuz büyük radyo istasyonunu yönetmektedir.

Siber güvenlik

Facebook’taki ayrı bir gönderide TAVR Media, sunucularının ve ağlarının bir siber saldırıda hedef alındığını ve sorunu çözmek için çalıştığını açıkladı. Şirket ayrıca “Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin sağlık sorunlarıyla ilgili hiçbir bilginin doğru olmadığını” vurguladı.

Saat 12.00 ile 14.00 arasında yayınlanan asılsız haberler de Zelenskyy’nin “Hiç şimdiki kadar sağlıklı hissetmemiştim” diyerek Instagram hesabı açmasına neden oldu.

Siber güvenlik

Birkaç tehdit aktörü, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden çatışmadan faydalanarak, bilgisayar korsanlığı gruplarının taraf olduğu bir siber saldırı barajı yürütmesine rağmen, izinsiz girişin kaynağı henüz bilinmiyor.

İlgili bir gelişmede, Ukrayna Bilgisayar Acil Müdahale Ekibi (CERT-UA), ülkenin devlet kuruluşlarını hedef alan Ajan Tesla kötü amaçlı yazılımını dağıtmak için makro yüklü PowerPoint belgelerinin kullanıldığı konusunda da uyardı.

Source link