Ukrayna Emniyet Teşkilatı Büyük Rus Bot Çiftliğini Kapattı


Ukrayna’daki kolluk kuvvetleri, Rus özel servisleri tarafından ülke içinde dezenformasyon ve propaganda yaymak için kullanılan büyük bir bot çiftliğini dağıttığını iddia ediyor.

Ukrayna Gizli Servisi (SSU), 400.000’den fazla Ukraynalının bir milyonluk bot çiftliğinden yanlış bilgi aldığını söyledi. İçeriğin, ülkenin askeri ve siyasi liderliği üzerinde “istikrarsızlaştırıcı içerik döndürmek” için kullanıldığını iddia ediyorlar.

İçerikte cephedeki durumla ilgili yalan haberler, first lady’nin itibarını sarsma kampanyası ve Cumhurbaşkanlığı ile Ukrayna silahlı kuvvetleri başkomutanı arasında iddia edilen bir çatışma yer aldı.

Operasyonun lideri olarak Kiev merkezli bir Rus vatandaşı ve ‘siyasi uzman’ maskesi düşürüldü. Kiev, Kharkiv ve Vinnystsia merkezli ekipman, sosyal medyada çok sayıda bot hesabının yönetimini otomatikleştirmek için kullanıldı.

Kurulum, yeni hesapları kaydetmek için kullanılan 5000 SIM kartın yanı sıra IP adreslerini taklit etmek ve internet bloklarını aşmak için tasarlanmış 200 proxy sunucusunu içeriyordu.

SSU’nun başkan vekili Vasyl Malyuk, “Bugün, bilgi cephesi askeri operasyonlardan daha az önemli değil. Ve Rusya bunu çok iyi anlıyor – bu yüzden Ukrayna toplumunu bölmek için bu kadar büyük kaynaklar harcıyorlar. Bot çiftlikleri, sözde uzmanlar, bilgi ve psikolojik operasyonlar, Rus yanlısı mesajların uygulanması – bunların hepsi düşmanın cephaneliğinde.”

“Düşman, iç çekişmeyi körüklemek veya kamuoyunu manipüle etmek için herhangi bir fırsatı kullanmaya çalışıyor. Ne yazık ki, bilinçli veya bilinçsiz olarak, bazı Ukraynalı siyasi güçler düşmanla birlikte oynuyor ve kendi hırslarını devlet çıkarlarının önüne koyuyor. Ancak bu yıkıcı faaliyetlere karşı çıkıyoruz” dedi.

Toplamda, işgalin başlangıcından bu yana Ukrayna, hükümete ve stratejik kritik altyapıya yönelik 1200 siber olayı ve siber saldırıyı “etkisizleştirdiğini” iddia ediyor.

Buna rağmen, hem Ukrayna içinde hem de daha geniş kamuoyunda Rus propaganda çabaları devam ediyor.Source link