Tor Tarayıcı artık internet sansürünü otomatik olarak atlıyor


Tor Tarayıcı artık internet sansürünü otomatik olarak atlıyor

Tor Projesi ekibi, kullanıcıların sansürle daha kolay mücadele etmesine yardımcı olacak yeni özellikler getiren önemli bir sürüm olan Tor Browser 11.5’in piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Tor Tarayıcı, internette bilgilere erişirken kullanıcılara anonimlik ve gizlilik sağlamak için özellikle Soğan Yönlendirici (Tor) ağı üzerinden sitelere erişmek için oluşturulmuştur.

Bunu, trafiği ağdaki düğümler üzerinden yönlendirerek ve her adımda şifreleyerek başarır. Bağlantı, bilgiyi kullanıcıya geri iletmek için kullanılan bir çıkış düğümü aracılığıyla hedefe ulaşır.

Otomatik engelleme atlama

Tor Browser 11.5’teki güncellemeler, bir yıl önce başlayan bir süreç olan sansürü atlatmaya odaklanıyor. sürüm 10.5 Tor bağlantı deneyimini geliştirerek.

Yeni sürümde, kullanıcıların Tor engellemesini kaldırmak için köprü yapılandırmalarını manuel olarak denemeleri gerekmiyor.

Tor Browser sürüm 11.5, kullanıcının konumu için en iyi çalıştığı bilinen köprü yapılandırmasını otomatik olarak atayan “Bağlantı Yardımı” adlı yeni bir özellikle birlikte gelir.

“Bağlantı Yardımı, konumunuzu kullanmayı denemek için ülkeye özgü seçeneklerin güncel bir listesini arayıp indirerek çalışır (izninizi alarak),” diye açıklıyor. yayın duyurusu.

“Bunu, önce Tor Browser’ın torproject.org’dan bir köprü istemek için kullandığı alan önü aracı olan hendeği kullanarak Tor Ağı’na bağlanmaya gerek kalmadan başarıyor.”

Bağlantı Yardımı iş başında
Bağlantı Yardımı iş başında (Tor)

Connection Assist hala geliştirmenin erken bir aşamasında (v1.0) olduğundan, Tor ekibi, kullanıcıların herhangi bir karışıklığı gidermelerine ve sistemi iyileştirmelerine yardımcı olacak kullanıcı geri bildirimlerini ve raporlarını memnuniyetle karşılar.

HTTPS varsayılan olarak açık

11.5 sürümündeki bir diğer önemli yeni özellik, bağlantının güvenli bir tünelden geçmesi için ‘Yalnızca HTTP Modu’nu varsayılan tarama modu yapmaktır.

Bu, kullanıcı ile web sitesini barındıran sunucu arasındaki tüm veri alışverişinin şifrelenmesini, ortadaki adam (MitM) saldırılarına karşı korunmak ve kullanıcıları kötü niyetli çıkış rölelerinde SSL soyulmasından korumak için şifrelenmesini sağlar.

Tor ekibi, bir soğan adı yorumlayıcısı olarak hizmet veren HTTPS-Everywhere uzantısının kullanımdan kaldırılmasına ve değiştirilmesine rağmen SecureDrop’un amaçlandığı gibi çalışmaya devam edeceğinin garantisini veriyor.

HTTPS-Everywhere’i yeni HTTPS-Only Modu ile değiştirmenin tek istisnası, genellikle geride kalan Android’dir.

Tor’un geliştirme ekibi bunu kabul etti ve Android hakkında daha fazlasını yapmaya, güncellemeleri daha sık yayınlamaya, birikmiş birçok hatayı düzeltmeye ve Fenix ​​(Android için Firefox) sürümlerini yakalamaya söz verdi.

Daha iyi ayarlar

Tor Browser 11.5’teki üçüncü önemli gelişme, şimdi “Bağlantı Ayarları” olarak adlandırılan ve belirli ayarları bulmayı ve anlamayı kolaylaştırması gereken, büyük ölçüde yenilenmiş bir Ağ Ayarları menüsüdür.

En önemlisi, köprü konfigürasyonu ve bağlantı seçenekleri, hızlı ve kolay inceleme ve yönetim sağlamak için yeniden tasarlandı.

Kaydedilen Köprülerde emojileri kullanan yeni arayüz, ilk kez yapılandırma için görselleştirme sunarak, doğru köprüyü tanımlamayı ve gerektiğinde onu seçmeyi kolaylaştırıyor.

Tor'da yeniden tasarlanan ağ ayarları
Yeniden tasarlanan ağ ayarları (Tor)

En son Tor Tarayıcıyı şu adresten indirebilirsiniz: resmi indirme portalı OS mimariniz için kurulabilir bir paket veya taşınabilir bir ikili dosya olarak.Source link