Tor Browser 11.5 sürümü, kullanıcıların sansürü otomatik olarak atlatmasını sağlar


Yeni güncelleme, baskıcı ülkelerdeki kullanıcıların karşılaştığı zorlukları ele alıyor

Tor Browser 11.5 sürümü, kullanıcıların sansürü otomatik olarak atlatmasını sağlar

Tor Browser’ın yeni bir sürümü, kullanıcıların anonim web tarayıcısına daha kolay bağlanmak için konuma özgü sansürü aşmasını sağlar.

11.5 sürümünde sunulan Connection Assist, Beyaz Rusya, Çin, Rusya ve Türkmenistan dahil olmak üzere gizliliğe öncelik veren tarayıcıyı engelleyen farklı konumlar için en iyi olduğu düşünülen köprü yapılandırmasını otomatik olarak uygular.

Daha kolay erişim

Önceden, Tor ağının sansürünü atlatmak, kullanıcıların ağ ayarlarına dalmasını ve bir köprünün nasıl uygulanacağını kendi başlarına bulmasını gerektiriyordu.

Tor sansürü de tek tip değildir. Belirli bir takılabilir taşıma veya köprü yapılandırması bir ülkede çalışabilirken, başka bir yerde mutlaka çalışmayacaktır.

DEVAMINI OKU Tails kullanıcıları, güvenlik düzeltmesi yayınlanana kadar paket halindeki Tor Tarayıcıyı başlatmamaları konusunda uyardı

Tor Projesi’nden bir blog yazısı, “Bu, sansürlü kullanıcılara (zaten önemli bir baskı altında olan) hangi seçeneği seçeceklerini bulmak için bir yük getirdi ve bu da süreçte çok fazla deneme, hata ve hayal kırıklığı ile sonuçlandı” dedi. 14 Temmuz açıklıyor.

Araç, “konumunuzu (rızanızla) kullanmayı denemek için ülkeye özgü seçeneklerin güncel bir listesini arayarak ve indirerek” çalışır.

Blog gönderisinde, Tor Browser’ın torproject.org’dan bir köprü istemek için kullandığı etki alanı önü aracının aynısı olan hendeği kullanarak önce Tor ağına bağlanmaya gerek kalmadan bunu başarıyor.

Diğer değişiklikler

Ayrıca en son sürümde, tarayıcının masaüstü sürümünde varsayılan olarak HTTPS-Only’nin tanıtımı da yer almaktadır.

Daha önce Tor Browser ile birlikte gelen HTTPS-Everywhere uzantısı, bu yıl Electronic Frontier Foundation tarafından, dünya çapındaki sitelerin çoğunun varsayılan olarak HTTPS güvenli olarak kabul edilmesinden sonra kullanımdan kaldırıldı.

Firefox üzerine kurulu Tor Tarayıcı, o zamandan beri Mozilla tarafından Kasım 2020’de piyasaya sürülen Yalnızca HTTPS Modu’nu tanıttı.

ARKA FON Görev tamamlandı: HTTPS Everywhere güvenlik eklentisi 2022’de kullanımdan kaldırılacak

Blog gönderisinde şunlar yazıyor: “Tor Browser 11.5’ten başlayarak, yalnızca HTTPS Modu masaüstü için varsayılan olarak etkinleştirilmiştir ve HTTPS-Everywhere artık Tor Browser ile paketlenmeyecektir.

“Neden şimdi? Mozilla tarafından yapılan araştırma, ortalama kullanıcılar tarafından ziyaret edilen güvenli olmayan sayfaların oranının çok düşük olduğunu ve bu da kullanıcı deneyiminin neden olduğu kesintiyi sınırladığını gösteriyor.

“Ayrıca, bu değişiklik, kullanıcılarımızı kötü niyetli çıkış röleleri tarafından yapılan SSL sıyırma saldırılarından korumaya yardımcı olacak ve ilk etapta ortadaki adam saldırıları için çıkış rölelerini döndürme teşvikini büyük ölçüde azaltacak.”

DERİN DALIŞLAR Tor güvenliği: Anonimlik ağı hakkında bilmeniz gereken her şeySource link