Tor Browser 11.5, Otomatik Sansür Algılama İle Çıktı


Tor Browser 11.5, Otomatik Sansür Algılama ve Atlatma ile Çıktı

Tor Tarayıcı, Tor ağını kullanarak web trafiğinizi anonimleştiren ve çevrimiçi kimliğinizi korumayı kolaylaştıran bir web tarayıcısıdır. En son 11.5 güncellemesiyle Tor Browser, kullanıcılar için deneyimi güvence altına almak için bazı önemli iyileştirmeler yaptı.

Otomatik Sansür Tespiti ve Atlatma

Başlangıçta, Tor Ağının sansürünü atlatmak, kullanıcıların Tor ağ ayarlarına dalmasını gerektirir ve kullanıcılar Tor’un engellemesini kaldırmak için bir köprünün nasıl uygulanacağını kendileri anlar.

Ayrıca, süreç manuel olarak kalır ve net değildir. Tor sansürü tutarlı değildir ve belirli takılabilir taşıma veya köprü yapılandırması bir ülkede çalışabilir, ancak bu başka bir yerde çalışacağı anlamına gelmez.

Tor Browser 11.5, köprünün Tor’a bağlanması için otomatik olarak bir konum belirlemenizi ve herhangi bir hatayı çözmenizi sağlayan “Bağlantı Yardımı”nı sunar.

DÖRT

Resmi blog gönderisine göre, “Bağlantı Yardımı, konumunuzu kullanmayı denemek için ülkeye özgü seçeneklerin güncel bir listesini arayıp indirerek çalışır (rızanızla). Bunu, önce Tor Browser’ın torproject.org’dan bir köprü istemek için kullandığı alan önü aracı olan hendeği kullanarak Tor Ağı’na bağlanmaya gerek kalmadan başarıyor.”

Yeniden Tasarlanan Tor Ağı Ayarları

Yeniden Tasarlanan Tor Ağı Ayarları

Bağlantılarını özelleştirmeyi seçen kullanıcılar, aşağıdakileri içeren ayarlarda bazı iyileştirmeler bulabilir:

  • Bağlantı ayarları, yeni bir isimle netlik kazanmaya yönelik
  • Bilinen son bağlantı durumu sekmenin en üstünde bulunabilir.
  • Sorun giderme için İnternet bağlantınızı Tor olmadan test etme yeteneği.
  • Bağlantı Yrd.
  • Android için Tor Browser tarafından okunabilen bir QR kodu ile köprüleri paylaşma kolaylığı için yeni köprü kartları.

HTTP’ler- Yalnızca Mod

Tor Browser 11.5’te, Yalnızca HTTPS Modu masaüstü için varsayılan olarak etkinleştirilmiştir ve HTTPS-Everywhere artık Tor Tarayıcı ile birlikte sunulmayacaktır.

Blog gönderisinde şunlar yazıyor: “Tor Browser 11.5’ten başlayarak, yalnızca HTTPS Modu masaüstü için varsayılan olarak etkinleştirilmiştir ve HTTPS-Everywhere artık Tor Browser ile paketlenmeyecektir”.

“Bu değişiklik, kullanıcılarımızı kötü niyetli çıkış röleleri tarafından yapılan SSL sıyırma saldırılarından korumaya yardımcı olacak ve ilk etapta ortadaki adam saldırıları için çıkış rölelerini döndürme teşvikini büyük ölçüde azaltacak.”

Diğer Gelişmeler

Her Tor Tarayıcı güncellemesi, gizlilik ve güvenlik için ona güvenen kullanıcılar için çok önemlidir. Bu nedenle, bu güncellemeyle birlikte aşağıdakileri içeren çeşitli hata düzeltmeleri ve ince değişiklikler olduğu açıktır:

  • Geliştirilmiş yazı tipi desteği.
  • Çevrimdışı modda bağlantı ayarlarını kullanın.
  • Çevrimdışı görüntüleme için tarayıcıyla birlikte verilen manuel.

Bizi Linkedin’den takip edebilirsiniz, heyecanGünlük Siber Güvenlik güncellemeleri için Facebook.

Source link