Tehdit aktörleri, Christine Lagarde’ı hacklemek için Angela Merkel’i taklit etti


Alman bir kaynak Salı günü yaptığı açıklamada, kimliği belirsiz bilgisayar korsanlarının Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ı, eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel gibi davranarak kendi adına bir mesajlaşma uygulaması hesabı açmalarına izin vermesi için kandırmaya çalıştığını söyledi.

Bir ECB sözcüsü, planın herhangi bir bilgi ifşa edilmeden hızla engellendiğini söyledi.

ECB sözcüsü, “Son zamanlarda başkanı içeren bir siber olay girişimi olduğunu doğrulayabiliriz.” Dedi. “Hızlı bir şekilde tespit edildi ve durduruldu. Hiçbir bilgi ifşa edilmedi. Soruşturma devam ederken söyleyecek bir şeyimiz yok.”

Olay ilk olarak Business Insider tarafından bildirildi.

Konuya aşina bir kaynak, Reuters bilgisayar korsanlarının Merkel gibi davrandığını ve Lagarde’dan ECB başkanının telefon numarasına bağlı bir WhatsApp hesabı açmalarını sağlayacak bir kimlik doğrulama kodunu açıklamasını istediğini söyledi. Bunun resmi bir onayı yoktu.

4 Temmuz tarihli ve Reuters tarafından görülen bir mektupta, Almanya’nın iç istihbarat teşkilatı ve Federal Bilgi Güvenliği Ofisi, Alman milletvekillerini böyle bir planın devam ettiği konusunda uyardı, ancak her iki hedefin adını vermeden.

Bir “sosyal mühendislik kampanyasına” atıfta bulunarak, “Özellikle, saldırganlar iki üst düzey siyasi figür arasındaki mevcut güven ilişkisini istismar ediyor” dedi.

Taktikler yeni olmasa da, Alman yetkililer bu planın benzersiz olduğunu, çünkü üst düzey politikacıların kılığında kullanıldığını söyledi.

Mektupta, “Saldırganlara kimlik doğrulama verilerini ileten etkilenen taraflar, ilgili messenger hesabı üzerindeki kontrollerini kaybederler. Saldırganlar daha sonra bu hesabı örneğin diğer insanlara saldırmak için kullanabilir” uyarısında bulundu.

Böyle bir planın genellikle cep telefonu kullanıcılarından SMS’den WhatsApp’a, ayrıca her ikisi de kendilerini güvenli bir şekilde şifrelenmiş uygulamalar olarak pazarlayan Signal veya Telegram’a geçmelerini istediğini söyledi.

Reuters, yorum için Merkel’in ofisiyle temasa geçti.

*{padding:0;kenar boşluğu:0;taşma:gizli}html,gövde{yükseklik:100%}img{konum:mutlak;genişlik:%100;üst:0;alt:0;kenar boşluğu:oto}açıklık{yükseklik: 48px;width:68px;position:absolute;left:50%;top:50%;margin:-24px 0 0 -34px}#bg{fill:#212121;opacity:.8}body:hover #bg{dolgu: #ed1d24;opaklık:1}

“>


Cybernews’den daha fazlası:

Kuantum fidye yazılımı çetesi: hızlı ve öfkeli

Microsoft, Windows Otomatik Düzeltme aracının genellikle yayında olduğunu söylüyor

Amazon Prime Day’de nasıl güvende kalınır?

TikTok, kullanıcıların davranışlarını izinsiz izlemeyi amaçlayan gizlilik politikası güncellemesini durduruyor

Fidye yazılımı saldırıları okulları aylarca devre dışı bırakır, bazıları iyileşemez

Abone olmak bizim için haber bülteniSource link