T-Mobile, 2021 Büyük Veri İhlali İçin 350 Milyon Dolarlık Ödemeye Karar Verdi


T-Mobile, 2021 Büyük Veri İhlali İçin 350 Milyon Dolarlık Ödemeye Karar Verdi

Bir grup müşteri tarafından T-Mobile’a 2021 hackiyle ilgili olarak açılan bir toplu dava 500 milyon dolara karar verdi. Bu veri ihlali nedeniyle yaklaşık 76,6 milyon ABD vatandaşının kişisel bilgileri açığa çıktı.

T-Mobile, önerilen anlaşmanın bir parçası olarak, aşağıdakiler için kullanılacak bir uzlaşma fonuna 350 milyon dolar katkıda bulunacağını iddia ediyor:

  • avukatlar
  • Ücretler
  • Hak talebinde bulunanlar

Ayrıca, şirketin veri güvenliği ve ilgili teknolojilerle ilgilenmek için önümüzdeki iki yıl içinde (2022 ve 2023) 150 milyon dolar harcaması gerekecek.

Veri İhlali

DÖRT

Şirketin müşterilerinin 100 milyondan fazla kaydı, sistemleri ihlal edildikten sonra karaborsada satıldı. Güvenliği ihlal edilen veri türleri aşağıda listelenmiştir:-

  • Sosyal Güvenlik numaraları
  • İsimler
  • adresler
  • Ehliyet bilgileri

Önerilen uzlaşma anlaşmasını yürürlüğe girmeden önce bir yargıcın onaylamasına hala ihtiyaç var.

Ancak T-Mobile’ın onaylanması durumunda fona para yatırmak için 10 günü olacak, böylece fona hak kazanan kişilere masrafları ödemesini bildirebilecek.

Uzlaşma anlaşmasında, her bir davacının uzlaşma anlaşmasına dayalı olarak muhtemelen ne kadar alacağı konusunda herhangi bir tahmin bulunmamaktadır.

Sorun şu ki, tazminat talebinde bulunacakların kesin sayısı bilinmeden böyle bir şeyi tahmin etmek anlaşılmaz.

Dava

T-Mobile’ın, onu aşağıdakilerle suçlayan bir toplu dava açmaya zorlanacağı iddia ediliyor: –

  • Müşterilerin verilerini koruyamamak
  • Etkilenen kişileri uygun şekilde bilgilendirmemek
  • Yetersiz veri güvenliği

Anlaşma müzakereleri sırasında, T-Mobile bu iddiaların çoğunu reddetti ve anlaşmanın bir suçun kabulü olmadığını savundu.

T-Mobile, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan önerilen bir anlaşmanın şartlarına göre, önerilen anlaşmada belirtilen belirli koşullar altında, herhangi bir zamanda anlaşmayı feshedebileceğini belirtiyor.

Buna rağmen, etkilenen müşterileri tazmin etmek zorunda kalacaklarını kabul ediyorlar. T-Mobile’da meydana gelen veri ihlali, başka yanıtlar olduğu gibi, veri ihlaline verilen tek yanıt değildi.

Ayrıca, yakın zamanda ortaya çıkan başka bir rapora göre T-Mobile, kullanıcıların bilgilerini pazarlamacılara satmakla da suçlanıyor.

T-Mobile’ın App Insights olarak bilinen yeni bir program başlattığı bildirilse de. Bir yıldan biraz fazla bir süre içinde, bir beta programı olmaktan tamamen işlevsel hale geldi.

FCC’nin (Federal İletişim Komisyonu) bu tür saldırılarla ilgili kurallarının gözden geçirilmiş bir versiyonu bu yılın başlarında önerildi. Bu yeni kurallar sonucunda şirketler ve hizmet verdikleri kişiler birbirleriyle daha iyi iletişim kurabilecekler.

Bizi Linkedin’den takip edebilirsiniz, heyecanGünlük Siber Güvenlik güncellemeleri için Facebook.

Source link