‘Süper Çerezler’ Alarmı Çalan Gizlilik Uzmanlarına Sahiptir


Vodafone, her ortak web sitesinin aynı kullanıcı için farklı bir simge oluşturmasını sağlayan TrustPid’in, kullanıcı verilerinin kapsamlı kullanıcı ilgi alanları profilleri oluşturmak için web siteleri arasında üçgenlenme olasılığını azalttığını iddia ediyor. hedeflenen reklamlar. “Teknoloji, mahremiyetin ön planda tutulduğu bir tasarım izlenerek oluşturulmuştur ve tüm gereksinimlere uygundur. GDPR gereklilikler ve ilgili mevzuat,” diyor Poulter.

Harmer, TrustPid pilot uygulamasının çevrimiçi reklamcılığın değişen yüzü nedeniyle ortaya çıktığını söylüyor. “Bir yandan, rekabete aykırı olduğu için bakılan birçok gizlilik önleminiz var” diyor. “Öyleyse, müşteri verilerinin kanaması ve internete oldukça açık bir şekilde sızdırılması hakkında birçok tartışmanız var.” Vodafone, her iki sorunu da çözebileceğine inanarak, reklamverenlere çevrimiçi para harcama konusunda güven verirken, müşterilere verileri üzerinde koruma sağladı.

Vodafone, Alman Federal Veri Koruma ve Bilgi Edinme Özgürlüğü Komiseri (BfDI) ile iki kez görüştüğünü de ekleyerek, uygun düzenleyici kurumlara dava hakkında bilgi verdiğini söyledi. BfDI sözcüsü Christof Stein, organizasyonun “sadece Vodafone tarafından Deutsche Telekom ile birlikte TrustPid teknolojisi denemesi hakkında bilgilendirildiğini, çünkü biz bu telekom şirketlerinin sorumlu veri koruma yetkilisiyiz” dedi. Stein ayrıca TrustPid’in İngiltere merkezli ayrı bir şirket olarak kurulmasının, TrustPid için sorumlu veri otoritesinin İngiltere’nin Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO) olduğu anlamına geldiğine dikkat çekti. ICO sözcüsü Debora Biasutti, WIRED’e şunları söyledi: “Kullanıcıları sıkı bir şekilde kontrol altına almadan çapraz web izlemeyi kolaylaştırmaya devam eden herhangi bir teklif, çevrimiçi reklamcılıkta yaygın olan gizlilik sorunlarını çözme olasılığının düşük olduğunu” söyledi. Harmer, TrustPid’in Birleşik Krallık veri koruma yetkilisi ile görüşmediğini doğruladı.

Stein, TrustPid’i çalıştıran bağımsız şirketin BfDI ile temasa geçmediğini doğruladı. Veri koruma kurallarına uyup uymadığına gelince, BfDI, TrustPid’in benzersiz, takma adlı ağ tanımlayıcısının şu koşullar altında katma değerli bir hizmet olduğunu iddia edebileceğini söylüyor. AB’nin eGizlilik Direktifi.

Anahtar kelime “olabilir”. Stein, “Yalnızca bilgilendirilmiş ve gönüllü olarak verilmiş bir onay, bu teknolojinin kullanımı için kabul edilebilir bir temeldir” diyor. “Burada yüksek standartlar belirlenmeli ve mevcut rızanın bu amacı yerine getirdiğinden şüpheliyiz.”

Stein, BfDI’nin Alman davasındaki veri işleme hakkında henüz nihai bir karar vermediğini söylüyor. Vodafone’un Almanya ve İngiltere’deki kolları da dahil olmak üzere 1.200’den fazla üyesi olan bir endüstri kuruluşu olan GSM Association, TrustPid denemesi hakkında kendisine danışılmadığını, ancak teknik ekiplerinden verilerin nasıl işlendiğine bakmalarını isteyeceğini söyledi.

Bununla birlikte, eski bir GSMA gizlilik direktörü kararını verdi. 2009 ve 2015 yılları arasında GSMA’da çalışan bir veri koruma ve gizlilik danışmanı olan Pat Walshe, “Mobil operatörlerin bu şekilde davrandığını görmek son derece hayal kırıklığı yaratıyor” diyor. “Onlar, iletişiminizin ve verilerinizin gizliliğinin koruyucuları olmalıdır— ama burada bu operatörlerin kişisel verilerinizi çıkararak ve size dijital bir reklam panosu gibi davranarak sizi başka bir gelir kaynağı olarak gördükleri oldukça açık.” Walshe bunu özellikle zahmetli buluyor çünkü GSMA ve sektör için bir dizi gizlilik ilkesi yazdıktan on yıl sonra, TrustPid’in yaklaşımının çelişeceğini düşünüyor.Source link