Şimdi Güncellemeniz Gereken Android 13 Gizlilik Ayarları


yaz sonu kuzey yarımkürede, bu da yeni telefon işletim sistemlerinin geldiği anlamına geliyor. Birkaç hafta içinde Apple, iOS 16’yı dünya çapında milyonlarca iPhone ve iPad’e sunacak. Bu arada Google, Android’in en son sürümünü zaten kullanıma sunmuştur; bazı telefonlarda artık Android 13’ü indirebilirsiniz.

Android işletim sisteminin en yeni sürümü, değişikliklerin çoğunluğu önceki yinelemelerden daha küçük olan “devrimden çok evrim”dir. Ancak Android’in güvenlik ekibi, Android 13’te insanların gizlilik seçeneklerini basitleştirmeye çalışıyor. İşletim sisteminin bu sürümü, uygulama geliştiricileri için kaputun altındaki değişiklikleri ve kullanıcılar için bazı basitleştirilmiş güvenlik seçeneklerini içeriyor.

Muhtemelen telefonunuzdaki gizlilik ve güvenlik ayarlarını düşünmek için fazla zaman harcamazsınız. Ancak, ne zaman yeni bir işletim sistemi indirirseniz, son 12 ayda dokunmadığınız tüm seçenekler arasında gezinmek ve bunlara dokunmak için birkaç dakika harcamaya değer. İşte Android 13’te bakmanız gerekenler.

Uygulama İzinlerini Kısıtlayın

Android 12’de Google, “yakındaki cihaz” izinlerini tanıttı. Bu, kulaklık uygulamanızın, kulaklığınıza kablosuz olarak bağlanmaya çalışırken tam konumunuzu istemesini engellemek için tasarlanmıştır. Android 13, uygulamaların konum verilerinizi toplamak için Wi-Fi izinlerini kullanmasını durdurmak için bu kontrolleri genişletir. Uygulama geliştiricilerin kodlarında, konum bilgilerine erişmek için asla Wi-Fi API’lerini kullanmayacaklarını belirtmeleri gerekir.

Android’ler Gizlilik panosu da güncellendi. aracılığıyla erişilebilen gösterge tablosu Ayarlar > Mahremiyet, uygulamalara kullanmak için verdiğiniz izinleri gösterir; buna kameranıza, kişilerinize ve diğer birçok sensöre ve veri türüne erişebilen uygulamalar dahildir. Artık, yalnızca 24 saat yerine son yedi gün içinde hangi uygulamaların her bir izni kullandığını gösterecek.

Android 13’teki bazı gizlilik değişiklikleri herhangi bir şey yapmanızı gerektirmez, ancak yine de bunları bilmeye değer. Örneğin, uygulamaların daha önce kopyaladığınız bilgileri gözetlememesi için işletim sistemi kısa bir süre sonra pano geçmişinizi otomatik olarak silmeye başlayacaktır. Ayrıca bundan böyle, cihazınıza atanan benzersiz bir kod olan Google’ın reklam kimliğini kullanan uygulamalar, belgelerinde reklam kimliği iznini beyan etmelidir. Google, “Uygulamanız Android 13 veya sonraki sürümleri hedeflerken bu izni beyan etmezse, reklam kimliği otomatik olarak kaldırılır ve bir dizi sıfırla değiştirilir” diyor.

Fotoğraf Seçici

Başka bir uygulamada çektiğiniz bir fotoğrafı, örneğin Twitter profil fotoğrafı olarak veya görüntüleri arkadaşlarınızla paylaşmak için kullanmak istediğinizde, cihazınız Fotoğraf Seçici’yi kullanır. Bu, cihazınızdaki fotoğrafları içeren bir ekran açar ve bunları bulunduğunuz uygulamada kullanma seçeneği sunar. Android 13’teki yeni gizlilik değişiklikleri, bir uygulamaya tüm fotoğraflarınız ve videolar. Bunun yerine, fotoğraf seçici artık uygulamaya yalnızca izin verdiğiniz fotoğraflara erişme izni verecek.

Ek olarak, Android’in geliştirici sayfaları, uygulamalar diğer uygulamaların oluşturduğu görüntüleri, sesleri veya videoları kullanmak isterse, erişmek istedikleri dosya türlerini açıkça söylemeleri ve bunun olacağına dair size net uyarılar vermeleri gerektiğini belirtir.

Daha Fazla Bildirim Kontrolü

Sürekli bir bildirim barajı gönderen uygulamalardan daha sinir bozucu çok az şey vardır. Ve yakınınızdaki herkesin görmesi için ekranınızda görünmesini istemeyeceğiniz bazı bildirimler var. Bir süredir uygulama bildirimlerini kontrol etmek mümkün olsa da, Android 13 bunu en başından beri kolaylaştırıyor. Şimdi, bir uygulamayı ilk kez açtığınızda veya bir süre sonra ilk kez kullandığınızda, size bildirim göndermesini isteyip istemediğiniz sorulacak. Spam bildirimler, yok olun.

Diğer Güvenlik ve Gizlilik Seçenekleri

Telefonunuzun gizlilik ayarlarını düşünürken, genel korumanızı artırmak için cihazınızın diğer seçeneklerine göz atmak için biraz zaman ayırmaya değer. Kaçırdığınız önceki değişiklikler olabilir. Aşağıdaki ayarların büyük çoğunluğu ziyaret edilerek değiştirilebilir. Ayarlar Android’inizde ve ardından belirli seçenekleri takip ederek.

İçinde Güvenlik bölümünde, Android, cihazınızın durumuna ilişkin bir genel bakış sağlar. En son güvenlik güncellemesinin ne zaman uygulandığını size gösterecek, bir ekran kilidi ve parmak izi veya biyometrik kilit açma (cihazınız destekliyorsa) ayarlamanıza izin verecek ve Google’ın hesaplarınızın mevcut durumuna bakan daha geniş güvenlik kontrolünden geçmenize izin verecektir. (Bu yılın ilerleyen saatlerinde Android, yeni bir Güvenlik tüm bu ayarları tek bir yere koyacak seçenek.)

İçinde Mahremiyet menüsünde değiştirmeniz gereken birkaç şey var. bu Gizlilik panosu, yukarıda açıklandığı gibi, son yedi gün içinde hangi uygulamaların, telefonunuzdaki hangi sensörleri ve verileri kullandığını size gösterecektir. Buna baktıktan sonra üzerine dokunmalısınız. izin yöneticisi, burada telefonunuzun uygulamalara verebileceği tüm sensörler ve veri türleri sunulur. Bunlar, konumunuz ve kamera erişiminizden takviminize ve dosyalarınıza kadar uzanır. İzinlerin her birine bakmalı ve bir uygulamanın çalışması için bunlara gerçekten erişmesi gerekip gerekmediğine karar vermelisiniz.

Sonraki Mahremiyetaçmalısın Google konum geçmişi ve Etkinlik kontrolleri. Bu seçeneklerin her ikisi de daha geniş Google hesaplarınızla bağlantılıdır, ancak buradaki ayarlar Google’ın sizinle ilgili hangi verileri tuttuğunu kontrol etmenize olanak tanır – bu çok fazla. Bu seçenekleri kullanarak web ve etkinlik verilerinizi, Google’ın hareketlerinizle ilgili tuttuğu konumları, YouTube arama geçmişi gibi ayrıntıları silebilirsiniz.

sonra Mahremiyet ve Reklamlar. Burada kullanabilirsiniz Reklam kimliğini sıfırla Google’ın telefonunuza atadığı kimliği değiştirmek için Bu reklam kimliği, web’deki uygulamalar ve reklamcılar tarafından ilgi alanlarınızı izlemek ve size ürkütücü olabilecek kişiselleştirilmiş reklamları göstermek için kullanılır. Reklam kimliğinizi sıfırlamanın yanı sıra, Reklam kimliğini sil“uygulamalar artık size kişiselleştirilmiş reklamlar göstermek için bu reklam kimliğini kullanamaz” anlamına gelir.

Son olarak, dijital gizliliğinizi ve güvenliğinizi düşünürken, çevrimiçi hayatınızı korumak için bir parola yöneticisi kullandığınızdan ve mümkün olan her yerde çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullandığınızdan emin olmalısınız.Source link