Sıfır Güven – Uzaktan Çalışmanın Geleceğini Uyarlamak İçin Akıllı Güvenlik Yaklaşımı


Sıfır Güven: Uzaktan Çalışmanın Geleceğini Uyarlamak İçin Akıllı Güvenlik Yaklaşımı

Sıfır Güven, modern işletmelerde uzaktan çalışmanın artması nedeniyle bugün BT ve siber güvenlik dünyasında ana moda kelime haline geldi. Yeni WFH ortamı çok daha fazla esneklik sunar, ancak ağ güvenliği için önemli bir risk olduğu da kanıtlanmıştır. Bulut tabanlı saldırılar, geleneksel ofis çevre güvenliği ortamında daha önce görülmeyen yeni tehditler ve daha karmaşık saldırılarla pandemiden bu yana %630 arttı.

Bu nedenle Zero Trust güvenlik modeli, hassas verilerin ve kritik varlıkların korunmasını sağlamada herhangi bir kuruluş için ayrılmaz bir bileşen haline geldi.

Zero Trust, örtük güveni ortadan kaldıran ve bir ağa erişmesi gereken tüm kullanıcıların her adımda tam olarak doğrulanmasını ve yetkilendirilmesini gerektiren bir güvenlik çerçevesidir. Zero Trust güvenlik modeli, bir ağa, bulut ortamına veya uygulamaya erişim vermeden önce kullanıcıları sürekli olarak doğrulayarak çalışır.

Zero Trust güvenlik modeli, bir ağa erişim verilmeden önce sürekli doğrulama temelinde çalışır ve bir ihlal durumunda patlama yarıçapını sınırlar. Zero Trust, tüm veri ihlallerinin %61’ini oluşturan yanal hareket tekniklerine ve güvenliği ihlal edilmiş kimlik bilgilerine karşı korumaya yardımcı olur.

DÖRT

Sıfır Güven çerçevesinin doğası “asla güvenme, her zaman doğrulama”dır. Bu, şirket ağına erişim gerektiren uzak çalışanları ve üçüncü tarafları güvence altına alırken çok önemlidir. Donanım tabanlı güvenlik duvarı veya VPN gibi geleneksel güvenlik önlemleri manuel olarak yapılandırılmalıdır ve sınırlarının ötesine ölçeklenemez. Ve bu sadece sorunun bir parçası.

Geleneksel güvenlik önlemleri ayrıca, bir kişiye bir ağa erişim izni verildiğinde, bu kişinin ağda sınırsız olarak dolaşmakta özgür olduğunu ve kritik varlıklarınızı savunmasız bir konumda bıraktığını varsayar. Zero Trust bu modeli ortadan kaldırıyor ve daha ayrıntılı bir yaklaşımla çalışıyor, bir ağdaki kullanıcıları aynı anda tek bir uygulamaya, veri dosyasına veya sisteme yetkilendiriyor ve kullanıcının izni olduğundan emin olmak için sürekli olarak yetkilendirme kontrolleri yapıyor.

Sıfır Güven Güvenlik Modeli Nasıl Çalışır?

Zero Trust güvenlik modeli, özellikle çalışanların bir kafeden veya oturma odalarının konforundan kaynaklara erişebildiği bir zamanda, en az ayrıcalıklı erişim sağlamaya odaklanan bir dizi ayrıntılı güvenlik denetimi ve şirket politikası uygulayarak çalışır. Zero Trust, daha yaygın olarak ortadaki adam saldırıları olarak adlandırılan kötü niyetli aktörlerin gizlice dinlemesini önler.

Ağ önceliğe göre sınıflandırıldıktan sonraki adım, o sistemin kullanıcılarını, uygulamalarını ve altyapısını belirlemektir. Bu işlem ağ segmentasyonu olarak bilinir. Bir ağdaki kullanıcılar, çeşitli şirket kaynaklarına erişim seviyelerine göre sınıflandırılmalıdır. Ağ mikro segmentasyonu, tüm uygulamalara ve cihazlara erişimi kısıtlar. Bu süreç, parolaların veya kimlik bilgilerinin ele geçirildiği ve büyük bir güvenlik ihlaline yol açan yanal hareket tekniklerini önleyebilir.

Sıfır güven sistemleri, kimlik koruması, çok faktörlü kimlik doğrulama ve uç nokta güvenliği gibi gelişmiş güvenlik teknolojilerinden yararlanır. Zero Trust çerçevesini diğerlerinden ayıran şey, doğrulamanın bir kullanıcı tarafından talep edilen her erişim noktasında gerçekleşmesidir.

Sıfır Güvenin Faydaları

Çalışanlar arasında uzaktan çalışmanın artmasıyla birlikte Zero Trust gibi yeni güvenlik modellerinin benimsenmesi şart. Hibrit bir çalışma modeline sahip olmak, herhangi bir BT departmanı için büyük güvenlik sorunları ortaya çıkarabilir. Zero Trust güvenlik modelinin artık uzaktan işe alım yapan şirketler tarafından yaygın olarak benimsenmesinin nedeni budur. Sıfır Güven’in eski VPN’ler gibi geleneksel güvenlik önlemlerine göre avantajlarından bazıları şunlardır:

Gelişmiş Kullanıcı Kimlik Doğrulaması

Zero Trust çerçevesi, genellikle bir Çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) güvenlik süreci biçiminde yetkilendirilmeleri gerekeceğinden, saldırganların ağa erişmesini çok daha zor hale getirir. Geçmişteki durumlarda, saldırganlar tek bir uç nokta üzerinden tüm ağa erişebilirdi. Sıfır Güven bu riski ortadan kaldırır.

Gelişmiş Ağ Güvenliği

Sıfır Güven çerçevesi kurulmadan önce, bir ağ içindeki tüm uygulamaların, veri akışlarının ve kullanıcıların ayrıntılı bir envanteri alınmalıdır. Yöneticiler daha sonra kurumsal ağlarının her alanı veya ağının doğru ve ayrıntılı bir özetini alabilirler – bu da daha kolay yönetime ve daha güvenli bir çalışma ortamına olanak tanır ve sonuçta daha sıkı güvenlik kontrolleri uygulandıkça performansı artırır.

Şirket Politikalarının Daha İyi Uygulanması

Zero Trust, kuruluşun ağı boyunca oluşturulan ve uygulanan evrensel politikalar aracılığıyla sıkı sıkıya bağlı bir sistem oluşturur. Erişim artık önceden tanımlanmış kullanıcı rolleri ve atanan izinler tarafından “bilinmesi gerekenler” temelinde verilmektedir. Yöneticiler, kurallara göre bir uygulamayı engelleyebilir veya uygulamaya erişime izin verebilir. Örneğin, bir operasyon yöneticisinin belirli finansal belgelere erişimi olabilir, ancak şirket tahmin tabloları kısıtlanmış olabilir.

Çözüm

Tüm sektörlerdeki ve sektörlerdeki şirketler, Sıfır Güven ilkelerine uyum sağlamayı veya güvenlik ışık yıllarını geride bırakma riskini göz önünde bulundurmalıdır. Perimeter 81, Okta gibi büyük Kimlik Sağlayıcılar (IdP’ler) ile entegre olan ve kuruluşunuz genelinde anında dağıtılabilen ödüllü Zero Trust Ağ Erişimi (ZTNA) çözümüyle uzaktan erişimi güvence altına alma konusunda uzmanlaşmıştır. Perimeter 81’in ZTNA’sı ile tam ağ görünürlüğü elde edin ve Toplam Sahip Olma Maliyetinizi (TCO) düşürün.

Sponsorluğunda çevre 81Source link